Всього місяць залишається до 1 квітня, коли в Україні буде запроваджено видачу електронного листка непрацездатності замість паперового документа. Починаючи з цієї дати кожен лікар, який видає лікарняний, повинен підписати документ своїм цифровим підписом в електронній системі. Далі інформація передаватиметься до Фонду соцстрахування, якій призначає компенсацію захворілій людині.
У Краматорську готуються до автоматизації процесу видачі електронних лікарняних, але повної ясності поки що немає.
Медики чекають роз’яснень
На даний час краматорські лікарі ще не отримали методик та роз’яснень з приводу оформлення листків непрацездатності в електронному вигляді. Але запевняють – щойно з’являться деталі, почнуть опановувати нововведення.
«У нас поки що немає жодного нормативного документа, яким регламентується видача електронних лікарняних. Також ми ще не знаємо, через яку інформаційну систему буде запущено процес. Як тільки з Міністерства надійдуть документи, ми почнемо готуватися до їх реалізації. Особливих труднощів не повинно бути, адже ми вже працюємо в інформаційній медичній системі. Зокрема, всі наші лікарі через неї видають хворим електронні рецепти на ліки за програмою реімбурсації», – повідомив Олександр Власенко, головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги № 1 міста Краматорськ.
У Міністерстві охорони здоров’я повідомляють, що пацієнт буде так само отримувати лікарняний у лікаря, але в електронному вигляді. Чиновники впевнені: таке оформлення та продовження листків тимчасової непрацездатності стане зручним як для лікаря, так і для пацієнта. Доктор не витрачатиме час на зайву паперову роботу, а хворому не прийдеться бігати по кабінетах і збирати печатки на паперовому лікарняному.
Фонд соцстрахування – ключова ланка
Для того, щоб система запрацювала, бази даних лікарень, що стосуються видачі, продовження та закриття листків непрацездатності, повинні бути синхронізованими з реєстром Фонду соціального страхування. У Краматорську чекають на роз’яснення.
«У нас вже певний час працює Єдина інформаційно-аналітична система, до якої вносяться всі дані про лікарняні, виписані у паперовому вигляді. Можливо, реєстр електронних лікарняних підключать до цієї системи. Чи буде єдине загальноукраїнське підключення. У будь якому разі, як тільки з’явиться механізм, ми почнемо працювати у новому форматі», – запевнила Ірина Смульська, начальник Краматорського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України.
19 лютого у Фонді соціального страхування відбулася міжвідомча нарада з питань запровадження Електронного реєстру лікарняних. Представники задіяних у процесі міністерств та державних фондів погодили строк запуску Електронного реєстру листків непрацездатності з 1 квітня цього року. Також обговорили технічні деталі щодо імплементації даних до інформаційно-аналітичних систем Фонду. Незабаром вийде Постанова Кабміну про запуск Електронного реєстру листків непрацездатності.
Економія та боротьба з корупцією
Електронні лікарняні дозволять державі заощадити від 1 до 5 млрд грн щорічно. Такі дані надав заступник Міністра соціальної політики Олег Коваль під час прес-брифінгу «Розвиток державних фондів соціального страхування: проблеми та перспективи». За його словами, запровадження системи електронних лікарняних дозволить оперативно перевіряти правомірність їх видачі і мінімізувати зловживання у цій сфері.
Запроваджуючи електронні лікарняні, урядовці намагаються навести лад у системі та продовжити боротьбу з корупцією в медицині та у сфері соціального страхування. Зокрема, електронний обіг лікарняних дасть можливість відслідкувати, чи їх видав профільний лікар. Адже бувають випадки, коли лікарі відправляють пацієнта на лікарняний за хворобою, яка не відповідає їхньому профілю.
«Це дозволить нам повністю відстежувати всі моменти, пов’язані з видачею фіктивних лікарняних. Ми знаємо про факти повністю підроблених лікарняних, коли один лікар за день видає по сто лікарняних. Ми знаємо, де на підприємстві немає падіння виробництва, але 90% працівників перебувають на лікарняних», – наголосив Олег Коваль.
Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!