Енергоефективність в ОСББ як спосіб заощадження на тарифах та чим відрізняються програми фінансування на рівні держави

Зростання ціни на енергоносії українець у першу чергу реально відчуває, коли бачить платіжку за тепло у своєму житлі. Коливання цін на відповідних ринках та політичний чинник впливають на кінцеву цифру для споживача. Але тенденції та історія питання свідчить про те, що за комфортне життя людини, один з пунктів якого це саме приємна температура у приміщенні, доводиться викладати все більші і більші суми. Якщо, наприклад, не змінювати підходи до втрат тепла.

Куди взагалі рухаємось

Політика українського Уряду так чи інакше веде одним з головних шляхом розв’язання проблеми цін на тепло: свідомого підходу самих громадян до необхідності контролювати цифри у платіжках та піклуватися про їх динаміку. Серед можливостей, які надаються українцям різними інституціями у частині економії витрат на тарифи, називають техніки зменшення кількості використаної енергії або заходи з енергозбереження та енергоефективності. Один із важливих пунктів таких заходів – утеплення житла.

Звісно, було непогано зі старту мати житло, у якому передбачені необхідні засоби чи технології. І час диктує таке розв’язання проблеми по усьому світу, але – на стадії будівництва нових будинків.  Тим об’єктам, які збудовані за старими принципами та технологіями, доводиться викладатись на утеплення. В Україні житловий фонд на 80% складається саме з таких будинків. Які з часом стали потребувати ще більшої уваги до втрат тепла. Нові ж будинки в Україні вважаються більш енергоефективними уп’ятеро у порівнянні з будинками, збудованими у радянські часи.

Утеплення це корисний, але досить затратний метод, якщо казати про гроші та пошук того, хто буде це робити. Йти таким шляхом чи відмовлятись від нього приймається конкретною людиною. Якщо ж ми кажемо про ОСББ, то рішення приймається його членами. Але експерти вважають утеплення важливим кроком та внеском у зниження суми грошей у платіжках. Хоча якщо говорити про дійсно ефективні кроки, то тут на першому місті комплексні підходи до  енергомодернізації, а не окремі заходи. Комплексна енергомодернізація допомагає знизити енергоспоживання до 50%, а в деяких випадках і більше.

Дві програми – дві різні можливості

Розуміючи важливість та нагальність цього питання, держава надає допомогу ОСББ за Програмою «теплих кредитів». До програми долучені банки, які видають кредити для проведення необхідних заходів для утеплення, придбання матеріалів чи приладів, держава зі свого боку частково компенсує витрати.

Також фінансову допомогу ОСББ можна отримати через Фонд енергоефективності. Фонд допомагає коштом держбюджету, за фінансової підтримки ЄС, уряду Німеччини. На відміну від Програми «теплих кредитів», якою можуть користуватись окремі громадяни, Фонд енергоефективності працює лише з ОСББ. Програма підтримка у рамках Фонду називається «Енергодім». При її розробці враховані міжнародні нормативно-правові стандарти. Згідно міжнародних вимог перевірка якості заходів з енергоефективності повинна перевірятись. Це убезпечує ОСББ від неякісних проєктів або недобросовісних проєктантів, впливає на надійність та довговічність, а значить – на витрачання коштів громадян.

Важлива перевага Фонду, якщо порівнювати тонкощі його фінансування з Програмою «теплих кредитів»,  у тому, що через нього відшкодовуються витрати на аудит, проєктно-кошторисну документацію та роботи, а не тільки на матеріали. Відмінності цих двох можливостей для ОСББ ще і у складності та тривалості процедур. «Теплі кредити» значно зручніші та простіші. Їх можна витратити на фрагментарні роботи, наприклад, заміну вікон чи дверей. Діяльність же Фонду більш спрямована на комплексні підходи вирішення проблем термомодернізації. Перед початком проєкту Фонд вимагає проведення енергетичного аудиту будинку. Це складно і потребує додаткових коштів, але дозволяє мати на виході більшої ефективності від зусиль і витрат.

За розрахунками Державного агентства енергоефективності у 2020 році Фонд планує отримати 1,6 млрд грн, а на “Теплі кредити” заплановано 400 млн грн. Хоча потреби країни значно більші.

Піклуючись про власну кишеню, вирішую державну справу

Взагалі, долучення споживача до розв’язання проблем збереження енергії та більш ефективного її використання це досить важливий і необхідний крок. Бо питання енергонезалежності це питання безпеки країни, самого її існування. І тут не обійдеться без участі кожного українця. За його пошуками скорочення витрат на опалення, за зусиллями збереження тепла у квартирі чи будинку насправді стоїть дорослий підхід до витрачання важливого ресурсу у житті сучасної людини. Класичний видобуток енергії з часом не стає дешевшим. І саме розуміння цього відповідає на багато запитань, у тому числі – чи витрачатись на утеплення свого житла.

Марина Романцова, “Донеччина.ЗмІни”


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies