Евакуація дітей з Донеччини – питання, яке досі не можуть вирішити

Донеччина залишається найгарячішою точкою в Україні. Ворог щодня обстрілює міста і села, вбиває та калічить людей, руйнує житлові будинки та всю інфраструктуру.

Однак тут і сьогодні залишається багато мирних мешканців. Серед них є діти, які живуть у прифронтових районах навіть там, де вже майже немає вцілілих будинків. Під щоденними обстрілами, в холодних підвалах. Без світла, газу і води.

За інформацією Донецької ОВА тільки на тій території, де ведуться активні бойові дії, досі залишається майже 4 тисячі дітей.

Обласна адміністрація посилює інформаційну кампанію

У Донецькій області посилять інформаційну кампанію щодо обов’язкової евакуації населення, особливо дітей з прифронтових населених пунктів. Щоб врятувати кожну дитину планують координувати дії з правоохоронцями.

Саме це питання обговорювалось вчора, 1 березня, на онлайновій нараді із правоохоронцями та керівниками районних і місцевих військових адміністрацій.

За словами очільника Донецької області Павла Кириленка, станом на початок березня на території громад, де ведуться активні бойові дії, досі залишається майже 4 тисячі дітей, які живуть у постійній небезпеці.

«Продовжуємо інформувати батьків про відповідальність, яку вони несуть за життя і здоров’я своїх дітей – це відповідальність не тільки моральна, але й адміністративна. Кожен, хто підписує відмову від евакуації, повинен в повні усвідомлювати усі можливі наслідки. Особливу увагу приділяємо дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування», – зазначив він.

Крім того, начальник ОВА навів дані сумної статистики – за минулий рік на Донеччині росіяни вбили вже 143 дитини. Однак навіть ці дані не можна вважати точними, адже немає достеменних даних про жертви у Маріуполі та Волновасі.

«Наражати дітей на смертельну небезпеку – неприпустимо. (…) Ця страшна цифра не повинна зростати. Саме тому координуємо свої дії з правоохоронцями та робимо все можливе, щоби врятувати кожну дитину», – додав Кириленко.

Уряд дискутує та шукає спосіб майже примусової евакуації

Очільниця Міністерства соціальної політики України Оксана Жолнович каже, що в уряді досі триває дискусія з приводу примусової евакуації.

Вона зазначила, що у першу чергу розглядається можливість примусової евакуації з Донецької та Луганської області. Тобто, «там, де люди продовжують, на жаль, перебувати в жахливих умовах, особливо з дітьми».

Питання примусової евакуації родин з дітьми опрацьовується за ініціативи Мінреінтеграції. Зокрема, обговорюються варіанти надання тимчасового житла у більш безпечних регіонах.

«Власне, думаємо, як би нам правильно, може, навіть вже готувати якісь варіанти житла, і казати: «От дивіться, ви прямо поїдете сюди. Тут для вас є якесь місце, де ви зможете перебути якийсь час, а потім собі облаштуєте щось своє», – сказала міністерка.

Жолнович зазначила, що йдеться про вивезення родин з дітьми під супроводом поліції, служб у справах дітей, адже перебування у прифронтових регіонах по факту – це залишення дитини у небезпеці.

При цьому влада розуміє, що не можна просто вилучити дитину з сім’ї та розлучити з близькими. Тож у планах – змусити евакуюватися всю родину та взяти на себе відповідальність за подальше влаштування.

«Я вважаю, що ми маємо як держава запропонувати місце, куди ми вивозимо. Інакше це справді буде недемократично. Ми не можемо взяти цю людину і залишити її на вокзалі. Ні. Ми маємо взяти її, транспортувати до того місця, де будуть забезпечені мінімальні умови побуту», – додала міністерка.

У чому суть дискусії на прикладі Бахмута

1 березня міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук заявила про необхідність евакуації дітей хоча б з Бахмута, враховуючи інтенсивність бойових дій у місті. Тобто евакуації навіть у разі, якщо батьки чи опікуни не дають згоду на це.

Наразі у місті перебувають близько 5 тис людей, і з них — декілька десятків дітей. Тож вона нагадала, як складно було евакуйовувати людей із заблокованого весною 2022 року Маріуполя.

«І тут у нас триває дискусія… Я вважаю, що мусить бути примус у випадку, коли смертельна небезпека нависає над дітьми. Моя позиція така, що держава має мати інструмент, зокрема, Нацполіця, органи опіки і піклування, щоб діти не перебували на території, де ведуться активні бойові дії», – сказала Верещук.

Але з нею не погоджуються колеги з уряду та міжнародних організацій. Вони наполягають, що дітей можна евакуювати виключно за згодою батьків/опікунів.

«Можу це обговорювати публічно, тому що люди запитують, як можуть діти перебувати під щільним вогнем, у смертельній небезпеці. І поліція мусить місяцями вмовляти батьків чи опікунів», — додала міністерка.

Безкоштовна евакуація з Донецької області

Нагадаємо, що на початок лютого 2023 року понад 80 тисяч українців вже скористалися можливістю безкоштовної евакуації з прифронтових територій за останні місяці. Зокрема, більше 40 тисяч – з Донеччини, де з серпня триває обов’язкова евакуація.

Наразі мешканцям Донеччини пропонують безкоштовну евакуацію до Черкащини.

У Черкаській області евакуйовані отримають:

  • безкоштовне житло у комунальних закладах;
  • гуманітарну допомогу;
  • психологічну допомогу;
  • медичну допомогу;
  • соціальний супровід під час оформлення допомоги від міжнародних організацій через платформу «єДопомога».

Потяг з Покровська вирушає 1 раз на 4 дні по парних датах.

Залишити заявку можна:

  • за телефоном 0988903318 або 0662856290,
  • для евакуації тяжко хворих і осіб з інвалідністю потрібно телефонувати за номерами: 0997104872, 0993115336, 0993115314, 0961086048, 0961085224.

Також можна скористатися допомогою волонтерів, які забирають людей з Бахмуту, Часів Яр, Костянтинівки, Краматорська, Слов’янська та з сіл, що знаходяться поблизу.

Збирають маломобільних людей, з тваринами та надають прихисток у Дніпрі.

Звернутися можна за телефонами:

  • +380 99 045 3429 Христина
  • +380 93 909 35 65 Гліб
  • +380 97 969 74 66 Влад

Ірина Міщенко


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies