Фахівці Швейцарського фонду протимінної діяльності очищають українські землі та інформують населення

Від 50 до 80 років потрібно, щоб очистити всю територію України. Такі дані від FSD Ukraine Швейцарського фонду протимінної діяльності. Нині фахівці організації працюють на Чернігівщині та Харківщині. Крім цього, інформують населення в різних областях про мінну небезпеку. У планах розширити свою діяльність в інших регіонах. Яких саме – дивіться інтерв’ю з керівником з операцій FSD Ukraine Швейцарський фонд протимінної діяльності Джоном Аланом Монтґомері.

Які напрямки роботи FSD Ukraine зараз існують?

FSD займається очищенням земель від вибухонебезпечних предметів. Головна діяльність – очищення територій. Одним з основних направлень FSD – це інформування населення про мінну небезпеку. Команди, які працюють в цьому напрямку, виїжджають в різні регіони, проводять сесії інформування, починаючи з дитсадків, це малі діти, і закінчуючи дорослими людьми. Розповідають у вигляді різних презентацій або живого спілкування про загрозу через те, що землі забруднені вибухонебезпечними предметами. Також є команда з нетехнічного обстеження. Чим займаються ці команди? Вони також виїжджають на різні території, які є потенційно забрудненими. Вони визначають, які саме, і тоді згідно з інформацією, яку ми отримуємо від команд з нетехнічного обстеження, ми вже можемо обирати ділянки, де здійснювати очищення. Також є спеціальні машини для підготовки ґрунту перед тим, як працюватимуть демінери, туди заходять ці машини. Загалом це спрямовано на очищення сільськогосподарських територій. Після підготовки ґрунту такими машинами демінери розчищають залишки від вибухонебезпечних предметів. Також ми співпрацюємо з ДСНС і у нас є спеціальна техніка для очищення будівель: це можуть бути пошкоджені будинки, або якась інфраструктура. Тобто у нас є техніка для того, щоб розібрати завали і допомогти ДСНС.

В яких областях України зараз працюєте?

На даний час дії з очищення територій відбуваються в Чернігівській та Харківський областях. Ми почнемо працювати в Донецькій області. Взагалі команди з нетехнічного обстеження працюють в тих регіонах, які межують з російською федерацією та білорусю, але не більш, ніж 20 км від кордону. Також команди з інформування населення працюють в принципі по всій Україні. Вони інформують людей про мінну небезпеку, та як поводити себе в ситуації, коли вони знаходять якісь вибухонебезпечні предмети.

Як, можливо, відбувається інформування населення? Ви вже казали, що виїжджаєте на місця. Це відбувається за запитом, чи є графік, куди поїдете? І чим робота з дорослими відрізняється від дітей?

Взагалі коли ми проводимо сесії з інформування населення, то коли працює команда з нетехнічного обстеження та визначає, де саме забруднені землі, то, в першу чергу, команда інформування розповідає людям, які проживають близько до таких забруднених територій про небезпеку. І також у нас є різні запити від благодійних організацій, які потребують також такого інформування населення. І вони до нас звертаються, і ми проводимо такі сесії залюбки. Щодо того, чи відрізняється інформування дітей і дорослих, то головне повідомлення – це небезпечно. І звісно велика різниця те, як ми інформуємо маленьких дітей та дорослих. Коли ми інформуємо доросле населення, то це більш у відкритій формі, тому що люди повинні розуміти, якщо вони, наприклад, займаються тим, що збирають вибухонебезпечні предмети десь і до чого це може призвести. Якщо це стосується дітей, то ми не хочемо лякати їх і це відбувається у більш ігровій формі в залежності від віку дітей. Більше розповідаємо дітям, що треба робити, якщо вони щось знаходять самі, кому треба сказати, куди звернутися.

Якщо людина побачила вибухонебезпечний предмет, що їй робити? Які практичні рекомендації?

В залежності, хто знайшов вибухонебезпечний предмет, якщо це дитина, в першу чергу, вона має сказати про це дорослим. Якщо це дорослі люди, то вони мають знати, що потрібно не чіпати, залишити його на місці, взагалі не застосовувати до нього жодні фізичні дії. Тому що це може бути небезпечно і телефонувати в ДСНС та передати інформацію, де саме він знаходиться, щоб вони могли приїхати і його забрати.

Ви казали, що розміновує і техніка, і люди. В яких випадках розміновується техніка, а в яких людьми? Якщо трохи докладніше конкретизувати.

Як вже згадувалось до цього, механічна підготовка здійснюється більше на сільськогосподарських землях для того, щоб фермери могли використовувати ці землі для свого призначення. Наприклад, у нас була ділянка в Харківській області, яка знаходилася на території, де проходили лінії електромереж і нам треба було якомога швидше почистити і зробити прохід для представників електрокомпанії. І тому ми звісно там працювали. Також ще такі машини працюють в Харківській і Чернігівській областях. Взагалі машина може працювати, аби допомогти населенню і взагалі використовуватись на різних ділянкам. Вона очищує територію від рослинності, якщо це якась невелика рослинність та невисокі дерева, і підготовлює ґрунт для подальшої роботи демінерів.

В тих областях, де ви працюєте, як оцінюєте ступінь забрудненості? І скільки, можливо, знадобиться років, аби все розмінувати?

Взагалі дуже важко чітко порахувати відсоток або кількість гектарів, які забруднені, тому що, як ви знаєте, прикордоння обстрілюється і тому забруднення відбувається постійно. Тому дуже важко визначити рівень забрудненості. Але щодо очищення знову ж таки, оскільки далі відбувається конфлікт і обстріли, тому приблизно треба 50-80 років, щоб очистити всю територію України. Наприклад, щоб ви розуміли, Друга світова війна закінчилася десь 80 років тому, і навіть зараз, коли наші команди з розмінування працюють, вони знаходять якісь предмети, які використовувалися в тій війни, і тому ви можете уявити собі, який рівень забрудненості і як взагалі це важко все очистити. Взагалі такі організації благодійні, які займаються розмінуванням, зараз також є комерційні організації з розмінування, ми максимально намагаємось розчистити ті території, щоб люди могла якомога швидше їх використовувати і безпечно проживати.

Коли, можливо, вперше заходите в населених пункт, з чого починаєте розміновувати: це будинки, це якісь підприємства інфраструктурні?

Коли ми активно почали розчищати територію у березні 2022 року, то починали в забруднених районах з доріг, інфраструктури і потім вже сільськогосподарських угідь. На даний момент ліси менш пріоритетні для очищення, бо більший пріоритет, щоб у людей був доступ до їхніх домівок, особливо для тих, хто змушений був переїхати з власного житла в якесь інше місто на період окупації чи активних бойових дій. Тому ми зацікавлені у тому, щоб у людей був доступ.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies