Філіп Шовгенов: Робимо так, щоб добрі справи робити було так же легко, як і допомагати собі
Про культуру волонтерства в Україні та його відмінності від волонтерського руху в інших країнах говорили з менеджером по роботі з НУО Української Волонтерської Служби Філіпом Шовгеновим.
Що таке волонтерство, і хто може стати волонтером?
Волонтерство – це цікава річ, яка була весь час, і супроводжувала Україну майже весь період її існування. Але найбільшу популярність воно здобуло після подій Майдану та Революції Гідності. Волонтерство – це добровільна неприбуткова суспільно-корисна діяльність. І основна мета – вирішення соціально-важливих проблем, які є у нас у суспільстві. Насправді волонтером може стати будь-хто, незважаючи на вік, стать, якісь свої погляди, але закон каже, що волонтером може стати людина з 14 років. І якщо вона неповнолітня, то вона повинна мати згоду від батьків.
Як правильно шукати волонтерів?
Насправді, під різні задачі шукають окремого типу волонтерів, які мають свій унікальний набір характеристик. Але в цілому, волонтер для нас – це відповідальна, вмотивована людина, яка хоче дійсно допомагати, яка бачить дійсно користь у тому, що вона робить. І людина, яка готова не просто виконувати, але й сама включатись в процес, і разом з нами знаходити спільне рішення якихось проблем.
Ми розвиваємо культуру волонтерства в Україні, робимо так, щоб добрі справи робити було так же легко, як і допомагати самому собі. Наша місія у тому, що ми є такими посередниками між волонтерами та організаціями, які хочуть залучати волонтерів до своєї діяльності. Якщо ти волонтер, ти можеш прийти до нас, і знайти організацію до вподоби, яка відповідає якимось твоїм критеріям. Якщо ви з благодійної організації, громадської організації, державної установи, чи окремий проєкт, можна звернутися до нас, і ми допоможемо знайти волонтерів та дамо поради, як з ними ефективно працювати. Як зробити так, щоб волонтери відчували себе дійсно щасливо, а організатори проєкту максимально комфортно для себе займались… долучали волонтерів.
Які є особливості волонтерського руху в Україні?
В останні 6 років волонтерство стало відомим завдяки подіям Майдану та подіям російсько-української війни. І досі в нашому суспільстві ходить думка, що саме волонтерство – це допомога в зоні АТО, це щось, пов’язане з Майданом, і традиційно, волонтерство – це щось, пов’язане із благодійністю, збором коштів на операції і т.д. Але тих часів багато чого змінилося. Ми бачимо таку картинку, що в нашому суспільстві лишилось військове волонтерство: люди допомагають армії, збирають допомогу, їдуть волонтерити в зону бойових дій. Але стала більш актуальною допомога в соціальній сфері та допомога людям вразливих категорій. А також у нас дуже розповсюджені волонтерство в спортивній сфері, зоозахисній та природоохоронній сфері та сфері культури. Це мистецькі якісь події, фестивалі, театри і тому подібне.
Якщо, наприклад, порівнювати із нашими сусідами зі Східної Європи, то там є така тенденція, що до волонтерства приходять вже зрілі люди, люди літнього віку, у яких багато вільного часу, або вони вже соціально влаштовані, вони мають роботу, сім’ю, і більше займаються не тим, як збудувати свій побут, а тим, як урізноманітнити свій вільний час.
Українські волонтери, якщо не брати сферу допомоги армії, то волонтерить активно молодь. І ми це бачимо на прикладі того, що сфера волонтерства включена у Державну програму розвитку молоді та Державної стратегії 2020-2025, де волонтерство є одним із ключових напрямків діяльності Міністерства молоді та спорту.
Ріта Карпенко, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!