Фінансова та екологічна прозорість видобувної галузі. Проблеми Донеччини

2239
коментарі відсутні

Фінансова та екологічна прозорість видобувної галузі. Проблеми Донеччини

Як збільшити надходження до місцевих бюджетів від видобувної галузі, як здійснювати екологічний моніторинг та контролювати використання екологічних коштів – такі питання підіймалися на тренінгу в Антикризовому медіа-центрі.

Тренінг на тему «Особливості збору та поширення інформації щодо результатів екологічного та фінансового моніторингу» провели експерти ГО «НОВА Енергія». Були присутні представники громадськості, регіональних неурядових організацій та ЗМІ з Донецької і Луганської області.

«Згідно Конституції України, надра та природні ресурси є власністю народу, але влада забуває про це, дозволяючи збагачуватись окремої купки власників копалин та свердловин. Щоб уникнути корупції, потрібно забезпечити прозорість в цієї сфері. Україна долучилася до Ініціативи прозорості видобувних галузей, що має на увазі розкриття доходів від компаній нафтогазового, вугільного та залізорудного секторів. Дані про платежі в бюджет повинні оприлюднюватися в щорічних звітах», – повідомив голова Ради Громадської організації «НОВА Енергія» Віталій Филенко.

За його словами, одним із найбільш вагомих податків, що сплачується видобувними компаніями, є рентна плата за користування надрами. Сьогодні вона в повному обсязі зараховується до державного бюджету. При цьому регіони, де безпосередньо ведеться видобуток, мають низку екологічних та інфраструктурних проблем, пов’язаних з роботою цих підприємств. Тому впроваджено зміни до законодавства, які зможуть поліпшити ситуацію.

«Починаючи з 1 січня 2018 року, 5 відсотків рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату залишатиметься в регіонах, – зазначив Віталій Филенко. – Ці кошти повинні бути спрямовані на вирішення екологічних питань, поліпшення інфраструктури, підвищення енергоефективності та стимулювання економічної діяльності в регіонах».

Не менш важливо здійснювати контроль за так званими «екологічними» податками – тобто аналізувати джерела надходження коштів до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища та їх прозоре використання.

Як повідомила фахівець у галузі промислової екології та охорони навколишнього середовища Ліна Плющакова, екологічні питання регіонів повинні вирішуватися комплексно. Спочатку визначаються зони і агломерації, на які здійснюється негативний вплив промисловості, потім встановлюються точки контролю атмосферного повітря та розробляється програма моніторингу, яка дозволяє отримати й зіставити відносно порівняні дані.

«Нажаль, в Донецький області відсутній комплексний підхід, екологічні кошти використовуються без консультацій з громадськістю, не існує пріоритетних напрямків поліпшення стану навколишнього середовища, – підкреслила еколог. – Тому у нас гроші з фондів охорони навколишнього природного середовища спрямовуються переважно на благоустрій парків та придбання коштовного, але непрактичного обладнання. Створюється таке враження, що обласна влада не працює над вирішенням екологічних проблем регіону, а просто освоює кошти».

Ліна Плющакова розповіла учасникам тренінгу, як отримувати необхідні дані про використання екологічних коштів з відкритих джерел та шляхом запитів до розпорядників інформації.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика