Цивільні медики, які працюють у лікарнях поблизу зони бойових дій, мають право на «прифронтові» надбавки: 8 тисяч гривень для лікарів, 4,5 тисячі для медсестер і 1 тисячу для санітарок. Проте, кількість медичних закладів, що реально отримують кошти на ці виплати, значно зменшилась, інформує «Соцпортал».
За даними Національної служби здоров’я України (НСЗУ), станом на липень 2025 року фінансування за пакетом №57 («Готовність та забезпечення надання медичної допомоги населенню, яке перебуває на території, де ведуться бойові дії») отримують лише 57 медичних закладів. Для порівняння, у травні 2023 року їх було 126. Загальний обсяг фінансування впав утричі — з 5,36 млн грн до 1,87 млн грн.
Де скоротили фінансування та чому
За цей період фінансування за пакетом №57 втратили:
- 26 лікарень у Донецькій області;
- 21 лікарня у Харківській області;
- 15 лікарень у Миколаївській області;
- 7 лікарень у Запорізькій області;
- 3 лікарні у Херсонській області.
Лише на Сумщині кількість лікарень з пакетом №57 збільшилася на 4.
Основні причини такого скорочення фінансування включають евакуацію населення, зменшення кількості пацієнтів, а також виключення спеціалізованих медичних установ зі списку тих, хто має право на цей пакет. Наприклад, Херсонська обласна психіатрична лікарня втратила близько 70 млн грн через припинення фінансування, і лише після звернень до НСЗУ та омбудсмена виплати частково відновили.
Читайте також: Для медиків та пацієнтів у МОЗ анонсували запуск нового функціоналу
Проблеми з прозорістю нарахувань
У громадській організації «Будь як Ми» зазначають, що проблема полягає не лише в урізанні бюджету, а й у відсутності прозорого механізму розрахунку та нарахування доплат. Опитування серед медсестер у 2023 році показало, що лише 1% респонденток підтвердили, що фактично отримували «прифронтові» виплати.
Часто лікарні не інформують працівників, чи фінансуються вони за пакетом №57, а самі надбавки можуть скасовуватись у «ручному режимі». Адміністрації можуть припиняти виплати на власний розсуд, а оновлення переліку прифронтових територій часто не відповідає реальній ситуації на місцях.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!