30 травня відбувся Форум громадянського суспільства Донецької та Луганської областей «Долаємо виклики: громадянське суспільство в часи воєнного стану». Організатором події стала громадська організація «Точка доступу». Захід став не лише майданчиком для обговорення важливих тем, а й можливістю об’єднати зусилля для побудови майбутнього нашої країни. Форум зібрав представників та представниць інститутів громадянського суспільства, обласних військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, ініціативних та волонтерських груп. Обговорили не лише виклики, спричинені війною, а й досвід перетворення цих викликів на нові можливості. Кожен учасник та учасниця ділилися унікальним досвідом, який допомагає знаходити найбільш ефективні рішення. Спікерами виступили представники Донецької обласної військової адміністрації, громадських організацій, які залишаються працювати в регіоні, релокованих інститутів громадянського суспільства, які розповіли про свій досвід роботи у нових громадах та про те, як у часи війни не лише не втратити звʼязок, а й залишатися підтримкою, нести користь, будувати діалог та співпрацювати, сприяючи посиленню розвитку рідних громад Донеччини та Луганщини.
Олександр Шевченко, заступник голови Донецької облдержадміністрації зазначив, що першим нагальним завданням зараз є все ж таки евакуація, щоб зберегти життя людей. Адже люди – і є майбутнє. А вже на етапах відновлення, у тісній взаємодії з громадськістю, потрібно створювати всі умови для їхнього повернення додому. Він також додав:
«Перш за все хочу висловити представникам інститутів громадянського суспільства щиру вдячність за Вашу діяльність на благо нашої держави та побажати Вам успіхів у всіх починаннях, сил та здоров’я, аби звершити ще більше добрих справ, і простого щастя! А найбільшою нагородою хай стануть сотні й тисячі вдячних людей».
Українське громадянське суспільство ще з 2014 р., відтоді, коли розпочалася російська агресія, узяло на себе зобов’язання стосовно підтримки ЗСУ, ВПО, реабілітації ветеранів, їх суспільної реінтеграції, розшуку військовополонених та зниклих безвісти українських військовополонених та підтримки сімей загиблих (померлих) військових. Це забезпечило значною мірою стійкість і гнучкість щодо викликів в умовах нової фази російсько-української війни. Так, громадянське суспільство під час широкомасштабного російського вторгнення в Україну продемонструвало стійкість і згуртованість, активність у вирішенні питань. Також активно розвивається волонтерський рух. У волонтерській діяльності почали брати участь багато громадян і громадянок, які раніше не долучалися до такого виду громадянської активності й не мали досвіду роботи в цій сфері. Слід зазначити, що високий рівень самоорганізації українського суспільства під час війни є своєрідним феноменом.
Учасники Форуму ознайомилися з дослідженням, виконаним міжнародним інститутом соціології за підтримки ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень та Центром демократії та верховенства права. Так, з 2021 по 2023 рік в Україні кількість благодійних організацій зросла на 43%, а громадських організацій на 6,1%. Важливо, що це зростання відбувалося і в 2022, і в 2023 роках. В 2023 році найбільшу кількість громадських та благодійних організацій було зареєстровано в місті Київ, Дніпропетровській, Львівській, Харківській, Київській, Одеській областях. Хоча перелік областей лідерів у 2023 році залишився майже таким, як і рік тому, зміни темпів створення нових організацій за регіонами є цікавими: значне зростання продемонстрували Донецька, Дніпропетровська, Харківська, Сумська та Миколаївська області.
Кількість зареєстрованих волонтерів в Україні значно зросла після початку повномасштабного вторгнення – з 320 осіб у січні 2022 до майже 7 тисяч в кінці 2023 року. Проте, багато волонтерської діяльності відбувається поза офіційною реєстрацією, тому реальний масштаб волонтерства в країні є значно ширшим. Близько 6.3% громадських організацій були змушені переїхати з зони активних бойових дій, при цьому більшість релокацій (4.9%) відбулися у 2022 році. У 2023 році процес релокації сповільнився. Найчастіше переїзди відбувалися з прифронтових регіонів і областей, що зазнавали інтенсивних обстрілів. Половина громадських організацій та волонтерів (49%) мають локальну географію діяльності, діючи в окремих населених пунктах, громадах або областях. Після початку повномасштабної війни в 2022 році кількість активно залучених працівників у громадських та волонтерських організаціях зменшилася у 1.7 рази. У 2023 році спостерігалося часткове відновлення їх чисельності, переважно за рахунок збільшення кількості волонтерів, які працюють безоплатно.
Основними викликами в діяльності інститутів громадянського суспільства стали фінансова забезпеченість (58%) та кадрові проблеми – вигорання команди, надмірної праці співробітників, нестачі кадрів, релокація працівників (як за кордон, так і в межах України), перехід фахівців до лав ЗСУ або в організації міжнародного рівня чи в інші сфери, що пов’язано з вищим рівнем заробітної плати (34%). Також вони мають певні проблеми з технічною забезпеченістю (28%), наявністю офісу та комунікацій (26%) та фізичною безпекою команди і майна організації (21%).
На думку експертів, найкраще вдалося адаптуватися тим організаціям, котрі працюють вже давно і мають певний досвід адаптації, можливості залучати донорську підтримку та навички кооперації всередині громадського сектору. Для новоутворених інститутів громадянського суспільства процес адаптації є значно складнішим. Також слід зазначити, що інститути громадянського суспільства вже адаптувалися до воєнних умов, і більшість з них не тільки продовжують свою діяльність в Україні, а й також беруть відповідальність за нові сфери – гуманітарне реагування, ветеранські рухи й відновлення країни.
Згідно з дослідженнями неурядової організації «Frееdom House», присвяченими розвиткові демократії, у 2023 р. порівняно з 2022 р. рейтинг громадянського суспільства в Україні підвищився з 5 до 5,5 завдяки консолідованим зусиллям громадянського суспільства в реагуванні на гуманітарні та військові потреби, а також постійному залученню громадянського суспільства як ключового учасника процесу реформ у країні. Тому сьогодні важливим є закріплення дієвих механізмів і практик міжсекторальної співпраці, що реалізуються саме в площині розв’язання завдань першочергового значення в умовах війни, а отже, переходу з формально комунікаційного рівня на рівень прямого результативного партнерства.
Ми віримо, що саме люди творять зміни та надихають змінюватися інших, а разом — всю країну на шляху до перемоги та побудови сильного демократичного суспільства. Дякуємо Донецькій обласній держадміністрації за допомогу в організації події. Відтак, на Форумі ми разом відзначили внесок громадянського суспільства у творенні, розбудові та відновленні України.
Захід проводився в межах Тижня Відкритого Уряду – 2024, ініційованого міжнародною Ініціативою «Партнерство «Відкритий Уряд» за підтримки ІСАР Єднання.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!