«Кроки для керівників: сільський та економічний розвиток» – 19 червня на базі Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за сприяння Програми з «U-LEAD Європою» та Мінрегіону розпочалася наступна серія Пакетів тематичної підтримки від Програми з «U-LEAD Європою». По завершенню блоку «Економічний розвиток», 20 червня буде проведено «Партнерський Хаб» – зустріч-сесію для представників бізнесу та громад.
«Децентралізація формує нові можливості. Сільський розвиток для ОТГ стає пріоритетом, адже кожна громада має приєднані сільські території. Це золотий ресурс децентралізаці, розумне управління яким для голів ОТГ стає на сучасному етапі розвитку громад одним з найголовніших напрямів діяльності» – сформулювала тему навчання Олена Тертишна, директорка Дніпропетровського ЦРМС.
Так, опанувавши два дні навчання – тематику сільського та економічного розвитку – учасники семінару застосують вже на майданчику «Партнерського Хабу» ті знання, які вони здобули протягом двох днів: на які елементи звертати увагу, де є проблеми, що потрібно для розвитку, які питання можливо вирішити своїми силами, а де необхідно звернутися до бізнесу, залучати громадян. Також підготовка та спілкування від час Партнерського Хабу надасть бачення, як той чи інший партнер зможе забезпечити розвиток. Фактично, голови громад навчаються створювати привабливі умови для залучення бізнесу з метою створення сприятливих умов життя на території.
«Якщо подивитися на карту децентралізації, то можна побачити, що більшість громад – сільські за характером. В Європі підхід до розвитку таких громад називається «rural development». Сьогодні учасникам буде продемонстровано як європейський досвід, так і можливості, які вже є в Україні і що голова ОТГ може зробити для забезпечення сталого розвитку сільської громади. До цього поняття входять як сталий економічний розвиток, так і соціальний комфорт, екологічне благополуччя, збереження довкілля. Програма «U-LEAD Європою» провела опитування представників громад, присутніх сьогодні в тому числі. Першою головною проблемою, яку називали респонденти є люди – проблеми з активізацією людей, з довірою в громаді, з соціальною та економічною активністю. Завданням громади є бачити людей не як проблему, а як ресурс. Тому сьогодні має місце такий підхід як місцевий розвиток, орієнтований на громаду. В основі цього підходу і постає активізація жителів громад. Другою є проблема створення робочих місць, збільшення рівня доходів. Третьою – доступ до ринків збуту» – завважив Роман Корінець, експерт-фасилітатор семінару, експерт з питань сільського розвитку, програма «U-LEAD Європою».
Сільськогосподарська область займає суттєву частину валового регіонального продукту, тому розвиток сільських територій має колосальне значення для Дніпропетровської області. Нажаль, останнім часом, розвиткові сільського життя приділялося недостатньо уваги, а зараз постає питання забезпечити ефективність заходів щодо активізації сільського розвитку, вжиття нових інструментів для цього.
«Розуміння сільського розвитку значно ширше за поняття агровиробництва. На прикладі комун розвинених країн, які використовують десятки інструментів для сільського розвитку, сьогодні голови ОТГ мають змогу опанувати ключові інструменти сільського розвитку. Це і створення спеціальних інституцій для такого розвитку, створення кооперативів, сімейних ферм, розвиток сільськогосподарських дорадчих служб і розвиток туризму» – сказав Ігор Мамонов, радник з питань регіонального розвитку Дніпропетровського ЦРМС.
Так, представники новостворених ОТГ опанували контекст та концепцію сталого сільського розвитку, основи політики та інституції сільського розвитку. Важливими аспектами стало співробітництво та місцевий розвиток орієнтований на громаду. Учасники оглянули інструменти сільського розвитку та спланували перші кроки після повернення до громад.
«У березні на території громади розпочав роботу маслоекстракційний завод, ми виділили площу, надали інфраструктуру – водовідведення, електрифікацію, надали можливість працювати. Так, було створено 160 робочих місць, плюс буде додано ще близько 50. Так, ми зацікавлені у діяльності бізнесу в громаді: це робота для людей, поповнення бюджету ОТГ. Даємо можливість розвитку і агрофірмам, маємо близько 30 тисяч гектарів орних земель, напрям перспективний. З підприємцями живемо дружно, вони також допомагають громаді в побуті. Наприклад, нещодавно місцевими бізнесменами було підготовлено пляж до літнього сезону. Але все ж таки є кадровий голод» – поділився досвідом Володимир Савельєв, голова Перещепинської ОТГ.
«Громада має великі сільськогосподарські території, основна проблема – у нас представлене лише виробництво, немає переробки. Наразі зацікавлені у створенні кооперативів, підприємств, які будуть створювати продукт. Є земля, можливості, необхідно працевлаштовувати людей. А локальні підприємці не зацікавлені в розвиткові тематики в громаді. Громада віддалена від міста Дніпро, це 3 години в один бік люди їздять на роботу. Необхідно, аби на територію зайшов виробник та ми організували виробництво в громаді» – сказала Лариса Буряк, заступниця голови Личківської ОТГ.
Цікаво, станом на 22 травня 2019 року, з 807 усіх ОТГ, лише 128 – це міські громади, а 237 – селищні, 442 – сільські громади. Тому важливість тематики сільського розвитку як комплексного підходу, що складається з управління та рішення, створення комфортних умов для життя для населення, забезпечення сприятливого середовища для інвестицій та збереженого навколишнього середовища є беззаперечним.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!