Теплі кредити: готуй санчата влітку та оформлюй державну програму з енергоефективності

5274
коментарі відсутні

Теплі кредити: готуй санчата влітку та оформлюй державну програму з енергоефективності

До 2 мільйонів гривень пільгового кредиту можна отримати на заходи з утеплення оселі. Державна програма «Теплі кредити» працює в Україні вже шостий рік поспіль і спрямована на підвищення енергоефективності приватного житла. Позику на пільгових умовах банки оформлюють як на придбання устаткування та матеріалів, так і на роботи з його обладнання.

 

Утеплюючи – заощаджуємо

 

Відкрита статистика свідчить – більшість сімей витрачають значну частку свого бюджету на оплату комунальних послуг. Взимку, коли доводиться платити за опалення, комірне й зовсім перетворюється у непідйомний тягар.

Втім добре утеплений будинок зберігає до 50-70 відсотків тепла, тобто – і грошей на його опалення. Це стосується не лише приватних будинків, а й багатоквартирних. Зараз практично всі вони оснащені загальнобудинковими  лічильниками тепла, тож утеплюючи будівлю, мешканці споживатимуть менше гігакалорій і, відповідно, платитимуть менше.

Цьогорічна зима була доволі м’якою. Якою буде наступна, важко передбачити. Але що можна сказати точно – ціни на опалення не знизяться, а можливо, ще й підростуть. Тому варто використати міжопалювальний період для того, щоб зайнятися утепленням свого будинку. А в цьому допоможе програма з енергоефективності «Теплі кредити», згідно якої держава відшкодовує частину коштів, витрачених на утеплення.

Що таке теплі кредити? Це урядова програма, яка передбачає надання фінансової допомоги українцям для утеплення своїх житлових будинків.

Розглянемо варіанти, як оформити теплий кредит, які банки дають цільову позику та як взяти кредит на найбільш вигідних умовах.

Три банки – три різних умови

 

Кредити на утеплення з подальшим відшкодуванням частини коштів видають три державних банки – Ощадбанк, ПриватБанк та Укргазбанк. Загальною для всіх установ умовою є те, що для відшкодування позичальник має подати до банку документи, підтверджуючи цільове використання кредитних коштів. Це чеки на закупівлю енергоефективного обладнання та матеріалів, акти виконаних робіт та отриманих послуг.

Державна програма «теплих кредитів» поширюється як на фізичних осіб, так і на Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) чи Житлово-будівельні кооперативи (ЖБК). Причому для мешканців ОСББ та ЖБК передбачені значно вигідніші умови: держава відшкодовує їм від 40 до 70 відсотків від суми, витраченої на утеплення, тоді як для фізосіб – всього 20-35 відсотків. Тож не треба мати калькулятор, щоб підрахувати, наскільки теплі кредити вигідніші для ОСББ.

Відмінність також є в тому, що приватні особи можуть отримати кредит у сумі не більше 50 тисяч гривень – у всіх зазначених банках. Для ОСББ та ЖБК в Ощадбанку передбачено кредитування 100% вартості матеріалів і робіт, але не більш 42 тисячі на одну квартиру. Укргазбанк видає кредит до 1 млн грн, а ПриватБанк – до 2 млн грн. Тому серед тих хто брав кредит на заходи з енергозбереження, більшість складають саме об’єднання співвласників житла.

 

Теплі кредити: готуй санчата влітку та оформлюй державну програму з енергоефективності - Фото №1

Статистика попиту на “теплі кредити”

 

Як отримати «Теплий кредит» для ОСББ та ЖБК

 

На сайтах Ощадбанку та ПриватБанку міститься інформація, де описані детальні умови та кроки, які необхідно пройти для отримання позики, а також процедура часткового повернення коштів. Приблизно це виглядає так:

  • Ознайомити з урядовою програмою всіх жителів будинку. Протокол зборів повинні підписати дві третини членів ОСББ/ЖБК. Адже держава відшкодовує гроші не за весь кредит, а тільки його частину. Решту повинні сплатити платити мешканці.
  • Визначити потреби з утеплення, обрати компанію, яка буде проводити роботи по енергоефективності, укласти з нею договір. Фірма-підрядник потім підбирає все необхідне обладнання, яке повинне відповідати ДСТУ.
  • Провести енергоаудит, скласти проєктно-кошторисну документацію та визначити перелік матеріалів. Це може коштувати дорого, не менше 20 тисяч гривень залежно від запланованих робіт. Важливо, що ці видатки держава не відшкодовує.
  • Подати документи в банк. Серед них – наявність рахунку в банку, в якому братиметься кредит, наявність депозиту в цьому банку, протокол загальних зборів, копія проєктно-кошторисної документації та енергоаудиту.
  • Схвалення кредиту банком, що може тривати певний час. У разі позитивного результату – сплата первинного внеску в розмірі 3% від суми кредиту. Після цього банк переводить на рахунок ОСББ всю решту суми.
  • Повернення частини коштів здійснюється державою вже безпосередньо після виконання робіт. Для цього необхідно надати банку всі акти виконаних робіт.

 

Як отримати «Теплий кредит» приватній особі

 

Процедура оформлення позики для фізичних осіб набагато простіша, її можна переглянути на сайті Укргазбанку:

  • Обрати товар або необхідні матеріали для утеплення, отримати у продавця рахунок-фактуру на них.
  • Подати документи в банк: копію паспорта, ідентифікаційного коду, довідку про доходи за останні 6 місяців, рахунок-фактуру на товар.
  • Почекати схвалення банком кредиту. Сплатити первинний внесок в розмірі 10% від суми кредиту. Після цього банк переводить на рахунок фізичної особи всю решту суми.
  • Повернення частини коштів здійснюється державою після виконання робіт. Для цього необхідно надати банку документи, що підтверджують покупку товару.

 

Програма енергоефективності продовжується

 

Згідно зі звітами агентства Держенергоефективності, за перші чотири роки дії Програми «теплих кредитів», а саме – з жовтня 2014 року до кінця 2018 року, її учасниками стали 612 тисяч родин, які залучили на енергоефективні заходи понад 7 млрд грн. Від держави вони отримали близько 2,4 млрд грн відшкодування.

У минулому 2019 році близько 220 тисяч українських сімей залучили 1,4 млрд грн «теплих кредитів», щоб впровадити енергоефективні заходи та підвищити комфорт у своїх будинках. З державного бюджету учасникам відшкодовано 545 млн грн.

Відгуки власників житла, котрі скористалися теплими кредитами, свідчать, що це для них було дуже вигідно: вони отримали можливість провести утеплення та ще й заощадити.  

У 2020 році дія Програми «теплих кредитів» триватиме. В Державному бюджеті на ці цілі передбачено 400 млн грн, що дозволить охопити механізмом здешевлення кредитів понад 34 тисячі учасників – як мешканців ОСББ/ЖБК, так і фізичних осіб. Тож варто скористатися державною підтримкою та запровадити енергоефективні заходи у своїх оселях.

 

Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»

 

Теплі кредити: готуй санчата влітку та оформлюй державну програму з енергоефективності - Фото №2

Економічний ефект програми “теплих кредитів”


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика