Форум Організацій громадянського суспільства Донецької та Луганської областей, що пройшов у Святогірську, зібрав понад сотню активістів з різних міст та сіл Донбасу. Два дні поспіль вони обговорювали нагальні проблеми, ділилися досвідом своїх здобутків та вчилися робити вдалі проєкти для розвитку рідного краю. Захід був організований Програмою ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Цього року за Програмою ООН із відновлення та розбудови миру, в межах діяльності компоненту «Місцеве врядування та реформа з децентралізації влади», було підтримано 26 проєктів на суму понад 200 тисяч доларів США: 9 – з Донецької області та 17 – з Луганської. Загальна кількість заявок – 47. І це рекордно низька цифра, зазначають організатори конкурсу.
«На мою думку, зараз дуже багато пропозицій, натомість – мало громадських організацій, які спроможні їх втілювати. З нашого досвіду: є такі організації, що взялися за кілька проєктів, але вони їх виконали не кращим чином. Їм просто не вистачає ресурсів. Вони не розбудовані, обмежені технічно. У цьому проєкті могли брати участь організації без досвіду, їх навчали і підтримували на всіх етапах. До того ж були обмежені райони, які могли б подаватися. Прикладом, у Торецьку зареєстровані з десяток громадських організацій, але такі, що працюють – там може зо дві. Тому одна із цілей – ще й зробити так, щоб вони там створилися», – пояснила керівниця проєкту технічної підтримки адміністрування програми малих грантів Програми ООН із відновлення та розбудови миру Лариса Самосьонок.
На реалізацію задумів, учасникам було визначено лише 12 тижнів. Комусь для більш успішних кейсів цього часу було замало, та більшість – стислі терміни лише мобілізували. Так команда Добропілля на Донеччині поставила перед собою задачу активізувати місцеву молодь. Для цього за проєктом «Активна громада – запорука успіху» вона створила посібник про права дитини, провела заходи із залученням органів місцевого самоврядування, організувала уроки з проєктного менеджменту тощо. Та найбільше вражень юнаки отримали від виїзних зустрічей до Маріуполя, Краматорська, Харкова та Ужгорода. Там хлопці та дівчата не просто знайомилися зі своїми однолітками, вони вчилися як зробити дозвілля різноманітним на власний смак. У результаті такого спілкування, молодіжний актив Добропілля вже шукає можливість для створення у місті першого креативного простору, якому вже навіть вигадали робочу назву «SocialHuB».
«Для нас короткий строк був викликом. Але ми змогли згуртуватися. Мобілізували свої сили, збільшили актив, а головне – зацікавили молодь. І у нас все вийшло. Загалом нам вдалося залучити понад 600 дітей до різних активностей, на реалізацію яких було витрачено близько 10 тисяч доларів», – поділилася керівниця проєкту, представниця ГО «Громадський простір – «Розвиток»» Ксенія Печерська.
У Станиці Луганській на Луганщині офіційно не зареєстровано жодного готелю чи хостелу, хоча щодня тут лінію зіткнення на КПВВ долають тисячі людей. Натомість, чимало гостей відвідували селище з бажанням помилуватися його краєвидами ще до початку військового конфлікту на сході України. Прикладом, у 2012 році тут місцевий бізнес спільно з районною радою планували реалізувати проєкт «Зелений туризм» вартістю понад 2 мільйони гривень. На жаль, реалізувати тоді його не судилося. Виправити це взялася ГО «Велика родина», яка також подала свою ідею на розгляд міжнародним донорам. Завдяки залученим коштам, сьогодні у Станиці Луганській діють дві садиби, які у себе приймають туристів. «Калиновий рай» – облаштований в етнічному стилі. На подвір’ї тин, садиба прикрашена національними рушниками. Посуд і меблі також в українських традиціях. «У колодязя» господарі зробили акцент на садові елементи. Є фонтани, багато розаріїв. Вартість відпочинку за добу 100-120 гривень. Уже працює і сайт «Велика родина», де кожен може ознайомитися з пропозиціями гостинних дворів та туристичними маршрутами. Найближчим часом автори ідеї планують посилити співпрацю з музеєм та районною владою, а також впровадити для відвідувачів календарно-обрядові заходи, зокрема на новорічні свята.
«Проєкт 2012 року, через події в регіоні, реалізовано не було. Наразі чимало туристичної інфраструктури також лишається недоступною. Це і туристична база «Дубрава», і Городище, узбережжя Сіверського Донця. Тим не менш, ми хочемо зробити наш край знову привабливим для гостей. У нас дуже гарні природа та краєвиди. І вже цієї весни до нас приїде група з Вінниці. Будемо готуватися», – розказав засновник ЦСКР «Велика родина» Анатолій Мужиченко.
9 тисяч доларів отримала на «Підвищення якості надання адміністративних послуг у Торецьку Донецької області» ГО «Спорт Актив». Грантові кошти пішли на закупівлю обладнання для інформаційної системи в управління соціального захисту населення міста. Електронна черга має розвантажити спеціалістів та усунути соціальну напругу серед відвідувачів держустанови. Також у межах проєкту було проведенне навчання для спеціалістів УСЗН та тренінги для подолання вигорання після стресової роботи і емоційного розвантаження. «Електронну чергу» обслуговуватиме місцева влада. Згодом сервіс буде інтегрований в оновлений сайт міста до єдиної системи SmartCity.
«Сучасний сервіс має впорядкувати роботу і зменшити «живу чергу» до фахівців УСЗН, адже щодня вони обслуговують до 200 людей. А загальна кількість абонентів управління в прифронтовому Торецьку складає 35 тисяч осіб, серед них 7500 – це переселенці», – каже головна спеціалістка відділу економіки Торецької ВЦА Олена Нємкова.
Не менш корисними були й інші кейси, які підтримані Програмою ООН із відновлення та розбудови миру. Зокрема, вони стосувалися створення креативних майданчиків для дітей, молоді, людей похилого віку. Були серед них і програми освітнього напрямку, де, прикладом, педагогів вчили як «прокачувати» шкільні сайти. Чимало було пропозицій щодо того, як запровадити антикорупційні важелі та елементи прозорості в роботі органів місцевої влади.
Під час форуму також говорили про плани на 2020 рік. Спеціаліст із територіального об’єднання Програми ООН із відновлення та розбудови миру Дмитро Курочка, зокрема, зробив акцент на тому, що на майбутніх учасників програми чекають зміни. Збільшиться кількість цільових громад. До 26 тих, що є, ще приєднається Бахмутська та Вугледарська ОТГ з Донецької області і ще вісім громад з Луганщини, які межують з Російською Федерацією. На виконання проєктів буде більше часу, організатори обіцяють авторам не 12 тижнів, як цього разу, а 4-5 місяців. З’являться ще три додаткові напрямки малих грантів. Майже вдвічі зросте й фінансування – до 400 тисяч доларів.
Для довідки:
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань ґендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Програму підтримують одинадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз, Європейський інвестиційний банк, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Швеції, Швейцарії та Японії.
Більше про діяльність Програми ООН із відновлення та розбудови миру можна дізнатись за посиланням
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!