Громадська безпека і соціальна згуртованість у фокусі уваги ПРООН в Україні

Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй в Україні (ПРООН) реалізує багато важливих та масштабних проектів, деякі з яких направлені на відновлення та розбудову миру на Сході нашої країни.

Серед пріоритетних напрямків діяльності ПРООН: об`єднання сил громад та представників органів державної влади для виявлення та вирішення проблем, які негативно впливають на громадську безпеку та соціальну згуртованість. Вже три роки міжнародна організація підтримує в Україні створення та діяльність мережі «Громадська безпека і соціальна згуртованість».

Громадська безпека – це широке поняття, яке включає в себе перебування громадянина в безпеці як особисто, так і в суспільстві. Це неможливо побудувати, якщо країна знаходиться в стані війни. Це неможливо забезпечити й одразу після виходу з конфлікту через  посттравматичний синдром у людей, суперечки, непорозуміння, недовіру  тощо,  які не сприяють відкритості чи діалогу між громадянами або інституціями.

Громадська безпека залежить від багатьох факторів. Серед них – ефективність та спроможність поліції, служби надзвичайних ситуацій, закладів освіти, медичних установ та багато інших служб, які так чи інакше пов’язані з забезпеченням безпеки громадян.

Безпекове питання – це те, що українці виносять на перші місця в опитуваннях, оскільки воно стосується самого виживання людини. Але, якщо немає громадської безпеки, то не можна говорити й про згуртованість суспільства. Ці два фактори тісно взаємопов’язані. Саме тому громадська безпека і соціальна згуртованість у фокусі уваги програми, яку в Україні втілює ПРООН.

Найкращий напрямок поєднання цих двох важливих тем – побудова довіри як всередині суспільства, так і між суспільством та владою. Діалог – саме та вдала платформа для цього процесу. Він сприяє відкритості, яка веде за собою порозуміння.

Роман Хащенков, координатор мережі ПРООН з громадської безпеки та соціальній згуртованості програми «Розбудови миру в Україні» підкреслює, що вибудова такого діалогу, підготовка до нього його учасників одна з найважливіших задач мережі.

«Зміни, які відбуваються в такому важливому секторі безпекового питання, як, наприклад, поліція, не можуть не тішити. Ми бачимо плюси у тому, які пріоритети ставляться на перше місце керівництвом поліції. Ми всіляко в цьому його підтримуємо. Це допомога не тільки у технічному забезпеченні, але й у тренінгових навчаннях, у створенні діалогових майданчиків, у сприянні взаємодії поліції з громадянами на засадах партнерства», – поділився Роман Хащенков.

Для поліції актуальне питання запобігання порушень, злочинів, випадків домашнього насильства. У рамках програми проводяться каскадні тренінги для дільничих Донецької і Луганської областей, де поліцейські здобувають знання та практичні навички у налагоджуванні стосунків з громадою. Навесні 2019 року відбувся форум-практикум «Нові підходи до профілактики правопорушень у школах: створення служби порозуміння» для офіцерів поліції ювенальної превенції та працівників закладів освіти Донецької області. У коло зору учасників, зокрема,  підпадала і проблема булінгу.

Завдяки програмі ПРООН поліцейські також мали змогу пройти навчання мові жестів. Це вкрай необхідно при спілкуванні з людиною, яка має вади слуху.

Одна зі складових питання безпеки – це доступ до правосуддя уразливих груп населення. Для подолання фізичних та просторових бар’єрів ПРООН пропагує використання принципів доступності. Так, у Новопскові Луганської області та у Вугледарі Донецької області було підтримано реконструкцію будівель суду. Це дозволило зробити суд максимально зручним та відкритим для маломобільної категорії громадян та людей з інвалідністю.

Також для працівників суду та суддів було проведено низку тренінгів. Серед тем навчання розглядалась, наприклад, практика досудового вирішення спорів. Це правова новела, яка дозволяє заощадити час та нерви учасників судового процесу в Україні. При цьому важливо те, що не знижається якість прийняття рішень.

Зростаюче навантаження на суди останній час збільшується. Це може відбиватись на стосунках чи взаємовідносинах з громадянами. Суди в прифронтовій зоні отримують додаткові звернення від жителів з окупованих територій. Тому тема неконфліктного спілкування також була на цих тренінгах.

Окрім питання доступності було приділено увагу технічному забезпеченню судів. Бо часто велика черга до ксерокса або біганина в інший заклад за копією документа негативно впливають на відношення громадян до правосуддя. Було зроблено оцінку не тільки доступності будівель, але й потреб устаткування та обладнання судів. Після цього відбулась постача комп’ютерів, мультимедійних пристроїв, техніки для копіювання.

У рамках проекту з Європейським Союзом та за співучасті ДСНС вдалось запровадити систему конференц-зв’язку по Донецькій області. У кожному місті та районі з’явився зал відео зв’язку, який доступний 24 години на добу, сім  днів на тиждень.

«Також ми допомогли службі отримати квадрокоптери з термальним спектром та устаткування для супутникового зв’язку. Воно встановлене на мобільні автомобілі. Таким чином, з’явилась можливість в будь-який час з будь-якої точки області передавати важливу чи необхідну інформацію, вести онлайн -трансляцію надзвичайної ситуації будь-куди по Україні. Мета всіх цих заходів: поліпшити реагування на ситуації, щоб громадяни відчували позитивні зміни, а все це сприяє довірі та порозумінню. Яскравий приклад – минула зима і цілодобова робота штабу, коли реагування відбувалося оперативно, коли жодна дорога не була перекрита у зв’язку зі снігопадом. Це, до речі, була єдина область по Україні»,- зауважив Роман Хащенков.

Взагалі, ця програма визначає для себе пріоритети не в тому, щоб матеріально закрити недоліки, що існують,  головна задача, щоб в громадах чули один одного і щоб змінювалися підходи в спільному вирішенні проблем. Саме це і веде до справжнього відчуття безпеки і сприяє зростанню згуртованості в суспільстві.

Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies