Забезпечити захист прав, свобод і законних інтересів внутрішньо переміщених осіб, а також гарантувати їх безперешкодну реалізацію – така мета має бути досягнена завдяки виконанню національної Стратегії з інтеграції. На обласному рівні передбачається розробка Регіональної програми підтримки та інтеграції внутрішньо переміщених осіб на 2021-2023 роки.
До її створення долучилися декілька громадських організацій, що працюють в регіоні, а також співробітники Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації.
«Вже понад сім років триває збройний конфлікт на Сході України, ми маємо півтора мільйони переміщених осіб, утім і досі не впроваджено чіткого плану інтеграції. У вирішенні проблем переселенців держава здебільшого покладається на місцеве самоврядування, ресурси якого обмежені. Між тим внутрішньо переміщені особи можуть стати рушійною силою сталого розвитку громад», – наголосила Валерія Вершиніна, менеджерка БФ «Stabilization Support Service».
Попередня Стратегія, що розроблялася на період до 2020 року, вже втратила свою актуальність. І на станом на кінець липня 2021 року, фінальну версію нової Стратегії не розроблено та не затверджено. На регіональному рівні ініціативна група напрацювала план заходів, який має увійти до національної Стратегії. Він містить сім напрямків:
- Створення умов для інтеграції ВПО в приймаючих громадах та забезпечення участі в суспільному житті.
- Забезпечення житлом.
- Сприяння зайнятості.
- Забезпечення реалізації права на освіту.
- Забезпечення доступу до медичних послуг та надання соціально-психологічної допомоги.
- Соціальне забезпечення та доступ до адміністративних послуг.
- Забезпечення надання якісних правових послуг внутрішньо переміщеним особам та підвищення їх правової обізнаності.
«По кожному напрямку визначено виконавців, строки та джерела фінансування. Під час розробки плану особлива увага приділялася окремим категоріям внутрішньо переміщених осіб – молоді та людям з інвалідністю. Ряд напрацювань потребують вирішення на загальнонаціональному рівні, тому їх транслюватимемо до органів державної влади», – уточнила Марія Красненко, юристка громадського холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ».
У новому плані дещо змінено підходи до забезпечення житлом внутрішньо-переміщених осіб. Водночас зроблено висновок, що розміщення переселенців у містах компактного проживання не сприяє їхній інтеграції у громади.
«У попередній Стратегії для Донецькій області на це було виділено 772 мільйони гривень. У плані на 2021-23 роки розроблені більш деталізовані заходи, які не потребуватимуть значного фінансування. Зокрема, це проведення інвентаризації житлового фонду в громадах і вивчення реальних потреб ВПО», – зазначила Христина Козак, провідний фахівець відділу захисту та адвокації Норвезької ради у справах біженців.
Напрацьований проєкт Регіональної програми підтримки та інтеграції внутрішньо переміщених осіб на 2021-2023 роки буде направлений до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, щоб доповнити ним національну Стратегію. Розробники сподіваються, що її затвердять найближчим часом.
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!