Члени неформальної коаліції «Інклюзивне відновлення України» напрацювали візуалізацію незалучення громадськості до процесів післявоєнної відбудови. Аби краще розуміти, як змінити цю ситуацію, учасники об’єднання разом з експертом розробили «дерево проблем». У ньому відобразили причини та наслідки, які можуть призвести до неякісного відновлення України.
«Дерево проблем» допомагає виявити причини та наслідки
Наша країна має перехідну форму від автократії до демократії, на цьому наголошує експерт з розвитку місцевого самоврядування, громадянського суспільства та адвокації Сергій Гончар. Україна декларує себе як демократію на рівні державного управління.
«У нас перехідна модель: обговорення відбуваються перед самим прийняттям, але без можливості вже щось змінити. У нас не обговорення, а публічне ознайомлення з тим, що влада прийняла. І по суті, якщо ми говоримо про наш шлях, про нашу адвокаційну кампанію, ми всього-на-всього ставимо нашу позицію у відповідність задекларованих Україною демократичних цінностей», – розповів Сергій Гончар.
Учасники коаліції збиралися декілька разів, аби визначити коло проблем, які вплинуть на процеси післявоєнного відновлення, якщо громадськість до не буде залучена до його планування. У підсумку напрацювали «дерево проблем». Це інструмент з проєктного менеджменту. Він дозволяє знайти причини виникнення проблем. У цій схемі гілками представлені наслідки незалучення громадськості до процесів відновлення. Наслідки, у свою чергу, походять від коріння – власне причин проблем. Стовбур дерева – це проблема, яку учасники коаліції мають на меті вирішити за допомогою адвокаційної кампанії.
«В підсумку вийшли на проблему – неврахування потреб мешканців території та громад, в тому числі, де ведуться бої та діють військові адміністрації, при розробці та затвердженні планів відновлення. Тепер про наслідки. Зрозуміло, що їх дуже багато: міста-привиди, підвищення корупційних ризиків в системі закупівель, якщо в закриту все це розробляється та реалізується, демотивація громадського сектору, посилення авторитаризму. Ми зараз багато говоримо про те, що нам допомагають у війні союзники. Але ми маємо усвідомити, що союзники захищають не Україну, а демократію в Україні», – зазначив експерт з розвитку місцевого самоврядування, громадянського суспільства та адвокації Сергій Гончар.
Участь громадськості у процесах відновлення має регулювати закон
Один із основних наслідків незалучення громадськості до планування – перспектива неякісного відновлення. Тут можна говорити як про проблеми доступності об’єктів, так і про порушення державних будівельних норм в цілому, адже відсутній ефективний механізм громадського контролю. Також серед наслідків може бути неповернення бізнесу та людей у громади.
«Все це має вірогідність справдитися, або ні. Але якщо нічого не робити, то з великою ймовірністю все це відбудеться. Головна причина – це недостатній професійний рівень представників влади. По суті вся наша коаліція говорить про те, що спочатку домовимось, а потім на підставі домовленостей зафіксуємо це все в нормативно-правових актах та документах. Це основна причина. Зрозуміло, що вона не єдина, їх багато: ігнорування владою думок громадськості, недостатній фаховий рівень самих громадських організації. Треба визнавати, якщо ми говоримо, що у влади є проблеми, то і в громадському секторі вони є також», – розповів Сергій Гончар.
Проблема є і в законодавчому забезпеченні участі громадськості в процесі планування.
«Хоча у серпні минулого року був прийнятий закон про нормотворчу діяльність, який по суті зобов’язує владу спочатку консультуватися, а після цього розробляти нормативно-правові акти. Але ж він вступає в дію через рік після скасування воєнного стану. Для процесів відновлення – це критично пізно, і тому профільні міністерства мають користуватись цим законом вже зараз. Є проблеми в законодавчому полі, є проблеми в підзаконних актах», – додав експерт з розвитку місцевого самоврядування, громадянського суспільства та адвокації Сергій Гончар.
Одне з основних завдань перед учасниками неформальної коаліції «Інклюзивне відновлення України» – налагодити конструктивну співпрацю із владою. Вирішити проблему незалучення громадськості до відновлення можна на різних рівнях: Кабміну, профільного міністерства, Верховної Ради України. Це також можуть бути методики для військових адміністрацій та місцевого самоврядування із проведенням навчань. Експерт наголошує, що потрібна саме ефективна взаємодія: зібратися разом громадськості та владі і на основі вже розробленого «дерева проблем» спільно напрацювати «дерево рішень». Надалі переходити до розробки ефективного нормативно-правового акту і приймати його.
Наразі ж адвокаційну кампанію Коаліція тимчасово призупинила, оскільки у травні Верховна Рада звільнила Олександра Кубракова з посади віцепрем’єр-міністра з відновлення України – міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України. Пішла з посади і його заступниця Олександра Азархіна. Народні депутати пропонують розділити Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури на два окремі відомства. Тож громадські діячі очікують можливості налагодити конструктивне спілкування із профільними представниками влади вже після того, як будуть вирішені кадрові питання.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!