Завдяки підтримки фонда NED в місті Дружківка, що на Сході України, здійснюється проект, направлений на боротьбу з корупцією.
NED це некомерційна організація США, основна мета якої грантова підтримка неурядових організацій по всьому світі, а також утвердження демократичних принципів, підтримка свободи, розвиток демократії та необхідних для цього процедур і цінностей.
Головні зусилля розслідувачив з ГО «Ініціативний рух «Громадський патруль» спрямовані на аналіз державних закупівель. З цією метою був даний старт моніторингу стану корупції в 10-ти містах Донецької області. Активісти системно підійшли до цього питання. Окрім моніторингу існуючих справ в містах та виявлення корупційних ризиків, поставлена ціль знайти ті групи людей, які зацікавлені в створенні програми, що не дозволить існувати цим корупційним ризикам.
Серед завдань активістів не тільки виявити зловживання або корупціонерів чи знайти партнерів, яким не байдужа тема корупції. Досить важлива справа – саме повернути чиновника в законодавче поле. На стадії моніторинга розслідувачи часто стикаються з опором від представників влади, які не виконують законодавство в частині надання вільного доступу до важливої інформації, що являється грубим порушенням. Це стосується навіть строку, який відведено на відповідь по закону. «Таким чином ми не тільки дисциплінуємо чиновників. Наші матеріали можуть стати підставою для уваги НАБУ», – сказав Петро Чумаков, журналіст-розслідувач.
Денис Миронов, голова ГО «Ініціативний рух «Громадський патруль», познайомив з деталями діяльності групи активістів, які вибрали антикорупційний напрямок діяльності. Проаналізовано вже чотири міста. В Костянтинівкі зробили одне відео розслідування, в Бахмуті – три. Зараз відпрацьовується Дружківка і Покровськ.
«Герої» відео сюжетів ретельно слідкують за випусками матеріалів, тому розслідувачі іноді відчувають певний тиск з їх боку. «Ми робимо висновок, що до нас ставляться серйозно, бо получаємо дзвінки від «фігурантів» відео сюжетів, які звинувачують, наприклад, в постановочних зйомках. Так відбулось з історією про деякі інфраструктурні об’єкти. Було навіть припущено, що нам надавали коментарі наші люди, тільки перевдягнені», – повідомив Денис Миронов.
В процесі діяльності розслідувачи виявили багато великих проблем. Наприклад, в Покровську це так звані допорогові закупівлі, а значить – укладання договорів з постачальником напряму. Суми в таких операціях проходять колосальні. У активістів є певні побоювання в тому, що завдяки співпраці велика сума грошей проводиться через структури, афілійовані з окремими посадовими особами, та зникає завдяки вдалим «схемам».
В деяких прифронтових містах за багато років сформувалась ціла система сімейних кланів. Її представники зайняли вигідні посади, в їх руках зосереджено міські бюджети. Процес децентралізації вплинув на їх збільшення в рази.
«І от нас за нашу діяльність докоряють тим, що якесь конкретне розслідування є нічим іншим, як розправа з конкурентом і заведення іншого підрядника. Для нас же це свідчення нового рівня в нашій діяльності та спонукання робити ще краще свою справу», – підкреслив Денис Миронов.
Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!