Громади Донеччини долучаються до системи відновлення «DREAM»

Попри непросту безпекову ситуацію, громади Донецької області створюють проєкти щодо відновлення та розміщують їх на платформі «DREAM». Абревіатура DREAM (Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management) з англійської перекладається як цифрова екосистема для підзвітного управління відновленням. Але саме слово dream означає «мрія». Мрія українців про мирне повоєнне життя, про амбітні плани відбудувати не так, як було, а краще. Донецька область (неокупована частина) приєдналася до роботи з «DREAM», розміщуючи на платформі свої проєкти з відбудови. Не всі громади однаково активні, але деякі планують дуже амбітні та коштовні проєкти.

Прозорість відбудови

Торік в Україні запрацювала цифрова платформа «DREAM», де в одному місці збирається вся інформація про відбудову пошкоджених чи знищених війною об’єктів. На зручному порталі громади створюють та розміщують свої проєкти, таким чином презентують їх міжнародним партнерам, щоб залучити фінансові ресурси. Проходження проєктів через систему «DREAM» має запобігти корупції, забезпечити прозорість використання коштів та відкрите управління процесом будівництва.

Мешканці будь-якої громади можуть побачити, які проєкти відбудови запланувала місцева влада, скільки коштуватиме робота, звідки надійдуть гроші та як їх витрачатимуть. І на кожному етапі можна відстежити результативність та ефективність реалізації проєкту. Тож громадськість зможе впливати на процеси будівництва у їхніх містах, а органи місцевого самоврядування отримають шанс продемонструвати прозорість управління та залучити додаткове фінансування.

Кожен проєкт у системі має власну картку. Тут є опис, бюджет, джерела фінансування та необхідна документація. На стадії закупівель проєкт автоматично додається до інформаційної системи «Prozorro».

Щоб знайти проєкти, які розмістила саме ваша громада, треба на сайті перейти у розділ «Проєкти», у вкладці «Місцезнаходження» обрати, наприклад, Донецьку область, а потім свою громаду.

Проєкти з відбудови Донеччини

Наразі в системі «DREAM» розміщені 142 проєкти, що були подані громадами Донецької області. Розглянемо декілька з них. Найбільша кількість проєктів подана Краматорською адміністрацією – всього 30. Зокрема планується облаштувати укриття у закладах охорони здоров’я та освіти. На території школи № 10 побудувати модульну твердопаливну котельню, однак кошторис та джерела фінансування цих проєктів поки що не визначені. Натомість на проєкт реконструкції пошкодженої амбулаторії вартістю 10,5 млн грн гроші вже знайдено, фінансування йде з державного та місцевого бюджетів.

Повністю зруйнована амбулаторія у краматорському селищі

Також у Краматорську заплановано провести відновлювальні роботи пошкодженої будівлі школи № 6, інтернату № 10 (без зазначеної вартості), будівель та прилеглої території Центру соціально-психологічної реабілітації дітей на суму 51 млн грн та будівлі опорного закладу загальної середньої освіти «Академічний» (школа № 25) на суму 32,5 млн грн.

Будівля школи постраждала через війну

Ще запланована дуже коштовна реконструкція будівлі школи № 23. Орієнтовний бюджет складає 671 млн грн. До початку бойових дій в цій школі навчалось близько 500 учнів. Значна частка території школи зазнала пошкоджень внаслідок обстрілу з боку рф, а сама будівля майже повністю зруйнована. Під час реконструкції планують повністю відновити будівлю, збільшити загальну площу шляхом влаштування прибудови для додаткових приміщень, а також відновити зруйновані споруди у дворі та прилеглу територію школи. Проєкт реалізують з квітня 2024 року. Він розрахований на 28 місяців. Вже виконано проєктування на суму 4,5 млн грн.

Найбільш амбітний та дорогий проєкт у Краматорську – це комплексна забудова житлового мікрорайону «Європейський» вартістю 3,6 млрд грн. Цей план розробляли ще до повномасштабного вторгнення. Він передбачає нове сучасне будівництво житлового мікрорайону, що містить багатоквартирні будинки на 2788 квартир, для забезпечення житлом 6970 осіб (орієнтовно), дошкільні навчальні заклади на 265 дітей, загальноосвітню школу на 941 учня, благоустрій території. Наразі Проєкт в процесі підготовки до реалізації.

Амбітний план нової забудови у Краматорську

Дружківська влада розмістила на платформі «DREAM» всього 4 проєкти. Два з них передбачають капремонт дитячого садочку «Лелека» та школи № 12, ще два стосуються облаштування протирадіаційних укриттів. Жоден з проєктів не має визначеної вартості та джерел фінансування.

Слов’янськ розмістив 9 проєктів, більшість з яких спрямована на капремонт житлових будинків, пошкоджених внаслідок збройної агресії росії. Це дома по вулицях Торська, Дарвіна, Барвінківська, Тараса Шевченка, Паркова. Також планують відремонтувати пошкоджену школу № 18 та облаштувати сховище у школі № 16. У картках усіх цих проєктів не зазначено їхню вартість та джерел фінансування.

Доволі активна в плані розробки проєктів Олександрівська громада – всього 22 проєкти. З них 8 – це придбання техніки для ремонту доріг і сам капремонт. Також запланували озеленення, облаштування укриттів, будівництво, реконструкція каналізаційних очисних споруд, добудова блоку очищення води, модернізація системи теплопостачання.

Крім того, на платформі розміщено проєкт будівництва соціального житла для фахівців у галузі освіти, медицини, а також внутрішньо переміщених осіб, які проживають на території Олександрівської громади. Вони будуть мати власну земельну ділянку та гараж для автомобілів мешканців. Кожен будинок хочуть обладнати автономною системою опалення.

Запланувала влада й провести капітальний ремонт адміністративної будівлі Олександрівської селищної ради. Тут хочуть створити належні умови для ефективної роботи органів місцевого самоврядування, зручні і доступні умови для отримання населенням громади усього комплексу адміністративних послуг. Проєкт передбачає облаштування споруди цивільного захисту, проведення термомодернізації будівлі, реконструкції системи опалення, ремонт приміщення.

Адміністративна будівля Олександрівської селищної ради

Крім того, Олександрівська адміністрація планує придбати цифровий рентгенівський комплекс, провести капітальний ремонт будівлі лікарні  та реконструювати стадіон «Колос».

Щодо Покровська, то в системі розмістили всього 2 проєкти. Це капітальний ремонт Покровського педагогічного фахового коледжу та реконструкція будівель навчально-виховного комплексу № 2.

Ми показали лише декілька прикладів того, як місцева влада планує відбудову. Можливо, деякі проєкти здаються занадто амбітними та коштовними, деякі – зовсім недоцільними, а деякі потрібно додати. Платформа «DREAM» для того й створена, щоб мешканці мали змогу долучатися до плану відбудови своєї громади та впливати на різних стадіях реалізації проєктів.

Світлана Денисенко


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies