Громади Донеччини можуть отримати гранти на відновлення довкілля після руйнувань

Реалізувати свої екопроєкти допоможе програма від Європейської комісії «LIFE 2021-2027», загальний бюджет якої становить 5,4 млрд євро. Попри те, що Україна поки що не стала членом Європейського Союзу, нам надали можливість приєднатися до програми ЄС, спрямованої на фінансування важливих екологічних проєктів. Програма «LIFE» – це фінансовий інструмент ЄС, який діє з 1992 року.  Вона спрямована винятково на захист довкілля та боротьби зі змінами клімату. За цією програмою Євросоюз надає гранти для реалізації проєктів у сферах охорони природи та навколишнього середовища, пом’якшення наслідків змін клімату та адаптації до них, а також підтримує проєкти переходу на екологічно чисту енергію. Для України, яка третій рік поспіль потерпає від повномасштабного вторгнення, вкрай важливим є екологічний чинник під час відновлення після руйнувань. Детально про умови програми та участь у ній України доповіли на інформаційній сесії «Можливості від Європейської комісії для України: програма LIFE 2021-2027», яку провела Програма «U-LEAD з Європою».

Пріоритети програми

Заявники на отримання грантів можуть подати свої пропозиції на програму «LIFE 2021-2027» за однією з чотирьох підпрограм, які згруповані за пріоритетами проєктів, що можуть бути реалізовані.

Зміна клімату та адаптація

В межах цієї підпрограми можуть бути підтримані такі проєктні заявки: перехід до стійкої, енергоефективної, заснованої на відновлюваних джерелах енергії, кліматично нейтральної та стійкої економіки. Таким чином відновлення сприятиме сталому розвитку громад, а загалом – пом’якшенню зміни клімату, адаптації до нього та управлінню зміною.

Циркулярна економіка та якість життя

За цим напрямком можуть бути підтримані проєктні заявки, що відповідають таким пріоритетам: перехід до сталого, циклічного, нетоксичного, енергоефективного та стійкого до клімату середовища; розробка циркулярних систем; захист від хімічних речовин; зменшення впливу шкідливого рівня шуму; захист якості ґрунту; поводження з відходами; забезпечення чистого повітря та морів.

Перехід до чистої енергії

Проєктні заявки за цією підпрограмою мають відповідати таким пріоритетам: прискорення розгортання технологій, цифровізація, підвищення відповідних професійних навичок на ринку; залучення приватного фінансування для сталої енергетики; підтримка розвитку місцевих та регіональних інвестиційних проєктів; залучення та розширення можливостей громадян до переходу до чистої енергії; розбудова національної, регіональної та місцевої політики для переходу до чистої енергії.

Охорона природи та біорізноманіття

В рамках цієї підпрограми головними напрямками є охорона та відновлення природи; припинення та запобігання втрати біорізноманіття; проєкти, що сприяють впровадженню Оселищної та Пташиної директив ЄС, а також розвитку та управлінню мережею «Natura 2000».

Участь у програмі «LIFE 2021-2027», можуть взяти:

– юридичні особи будь-якої форми власності країн ЄС, Ісландії, України, Молдови та Північної Македонії;

– органи місцевого самоврядування;

– центральні та територіальні органи виконавчої влади;

– установи державної, комунальної чи приватної форм власності прибуткові чи неприбуткові;

– громадські організації.

Бюджет програми та строки подачі заявок

Загальний бюджет програми «LIFE» на 2021-2027 роки становить 5,4 млрд євро, з яких 3,5 млрд євро передбачається на екологічні проєкти, а 1,9 млрд євро – на кліматичні заходи.

Нині на сайті Європейської комісії оприлюднено 32 конкурсних пропозиції з цих чотирьох підпрограм. Кожна має свої кінцеві строки подання заявок – 17, 18, 19 вересня 2024 року. Результати відбору проєктів, як очікується, будуть оприлюднені в лютому 2025 року. А підписання грантових угод – у червні 2025 року. Розмір гранту може складати від 700 тисяч до 20 млн євро.

Дізнатися більше про програму та подати заявки на участь можна на сайті Європейського виконавчого агентства з питань клімату «CINEA», що здійснює координацію програми «LIFE 2021-2027».

Можливість для українських громад взяти участь у програмі «LIFE» є потужним фінансовим інструментом від Європейського Союзу, що дозволить їм відновити своє довкілля після руйнувань, спричинених російським вторгненням. Це цілком відповідає політиці «зеленого» або екологічного курсу, якого ми маємо дотримуватися під час відбудови.

Світлана Денисенко


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies