Громади Донеччини підвищують тарифи на опалення, поки що «на папері»

Підприємства теплокомуненерго Донецької області одне за одним ініціюють корегування тарифів на опалення, суттєво збільшуючи їх. Це не абияк бентежить мешканців, які й без цього сплачували величезні сумі на обігрів своїх осель. До того ж, всі чули про підписання меморандуму між Кабміном та місцевими органами влади про непідвищення тарифів у цьому опалювальному сезоні.

То для чого тоді виконкоми ухвалюють рішення про здороження тепла?

Розглянемо на прикладі краматорських підприємств, яким погодили збільшення тарифів на засіданні виконкому 20 жовтня. Комунальне підприємство «Краматорська тепломережа» запропонувало підвищити тариф для населення з 1805,32 грн до 2236, 68 грн за гігакалорію. ТОВ «Краматорськтеплоенерго» розрахувало збільшення тарифу з 1526,7 грн до 1740,61 грн за гігакалорію.

Тарифи, що діяли в Донецькій області у минулому опалювальному сезоні

Для бюджетних установ (лікарень, шкіл, дитсадків), в також для інших споживачів (підприємств та організацій) тарифи будуть ще вищими. Це пояснюється тим, що для генерації тепла для потреб населення газ коштує дешевше, ніж для решти споживачів.

Проте й для населення відбулося зростання ціни газу у порівнянні з минулим роком. Також подорожчали електроенергія, вугілля, комплектуючі матеріали, збільшився розмір мінімальної заробітної плати. Сукупністю цих факторів підприємства обумовили необхідність перегляду тарифів до економічно обґрунтованого рівня.

З цими аргументами, але з деякими зауваженнями, погодилися члени робочої групи з перевірки тарифів, після чого розрахунки передали на затвердження членам виконкому. Рішення по обом підприємствам були ухвалені майже одноголосно, крім одного, який утримався.

Відтак, абоненти Краматорська отримали нові, підвищені тарифи на опалення. Як це корелюється з меморандумом, який наприкінці вересня підписав міський голова Олександр Гончаренко?

По-перше, в обох рішеннях про перегляд тарифів є пункти про те, що для потреб населення протягом опалювального сезону 2021/2022 рр. будуть застосовуватись тарифи на рівні діючих в опалювальному сезоні 2020/2021 рр. Тобто, населення не платитиме більше ніж торік. А ухвалення підвищеного тарифу – суто технічна процедура для розрахунку суми відшкодування.

Різниця між економічно обґрунтованим тарифом і тим, що застосовуватиметься для населення, має бути компенсована з державного бюджету. Наприклад, ТОВ «Краматорськтеплоенерго» протягом опалювального сезону потребуватиме 30-35 млн грн компенсації.

Згідно з меморандумом, ці гроші будуть виплачувати з місцевих бюджетів, з подальшою фінансовою підтримкою від держави. А саме – місцеві бюджети отримають додаткові 4% податку на доходи фізичних осіб (НДФЛ). Зараз на місцях залишається 60% цього податку, а буде, відповідно, 64%.

За словами краматорського міського голови Олександра Гончаренка, це додатково близько 70 млн грн, що цілком достатньо для покриття різниці в тарифах. Однак у місцевої влади є сумніви щодо виконання обіцянок центральної влади. У такому разі населенню доведеться готуватися до застосування нових підвищених тарифів.

«Якщо цей механізм відшкодування витрат підприємствам теплокомуненерго не спрацює, то з 1 січня 2022 року всі громади вимушені будуть застосовувати прийняті нині економічно обґрунтовані тарифи», – наголосив Олександр Гончаренко.

Тож опалювальний сезон для мешканців Донецької області розпочнеться зі старими тарифами, а як буде далі, залежить від центральної влади.

Світлана Денисенко


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies