Громади готуються до проведення перших сесій місцевих рад

На місцевих виборах 25 жовтня 2020 року жителі обрали голів та депутатів місцевих рад. Ці вибори проходили за новим адміністративно-територіальним устроєм. Відтепер уся територія України покрита об’єднаними територіальними громадами.

Новий досвід для громад

На підконтрольній українській владі території Донецької області за Перспективним планом створені 46 ОТГ. Через безпекову ситуацію вибори відтермінували у 10 громадах. На решті території вибори відбулись і тепер громади готуються до проведення перших сесій – аби затвердити результати виборів та прийняти перші рішення, потрібні для подальшого функціонування місцевого самоврядування.

За попередні роки були створені 13 ОТГ у Донецькій області. У двох з них – Бахмутській та Вугледарській міських – не було перших виборів, ці громади були створені шляхом приєднання сільської території до міста обласного значення. Вугледарська ОТГ потрапила до переліку тих громад, де вибори не дозволили проводити в жовтні поточного року. Решта 11 раніше створених ОТГ уже мають досвід підготовки та проведення першої сесії. Для 24 новостворених громад це новий етап для вирішення організаційних питань. Уже наступного тижня сільські, селищні та міські громади почнуть активніше проводити свої перші сесії. Першу сесію 5 листопада провела Сіверська міська громада.

Перша сесія Сіверської ОТГ

Функція виборчкому

Першу сесію місцевої ради скликає територіальна виборча комісія. Це треба зробити не пізніше двох тижнів після реєстрації новообраних депутатів. Хоча б 2/3 з тих, хто переміг на місцевих виборах, має пройти реєстрацію, тоді можна скликати першу сесію.

Не пізніше ніж за 10 днів до початку першої сесії ради нового скликання ТВК надсилає депутатам довідкові матеріали про обраних депутатів.

Навіщо створюють робочу групу

Щоб підготувати проєкт порядку денного першої сесії, новообраний голова має створити робочу групу з числа нових депутатів. Робоча група має зібратись не пізніше як за 10 днів до початку першої сесії. Робоча група має обрати голову робочої групи, заступника та секретаря, і працюватиме на тих же засадах, як і постійна депутатська комісія.

Не пізніше ніж за п’ять днів робоча група має надіслати депутатам перелік питань, які треба розглянути на першій сесії, а також перелік постійних комісій, які працюватимуть у раді нового скликання. Також повідомляє про день, час та місце проведення першої сесії. Про свою діяльність робоча група звітуватиме на першій сесії.

Пленарне засідання

Пленарне засідання першої сесії відкриває голова територіальної виборчої комісії. Ця людина інформує присутніх про підсумки виборів депутатів та голови.

На першій сесії ради належить вирішити питання, пов’язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування вперше обраних голів. Вони мають скласти присягу посадових осіб місцевого самоврядування. Як тільки повноваження голови та депутатів будуть визнані, вести сесію починає голова.

Перша сесія Криворізької ОТГ у січні 2020 року

На першому засіданні ради голова пропонує депутатам розпочати формування депутатських груп, дає пояснення про їх права і порядок формування. Формування депутатських груп та постійних комісій проводиться депутатами в пленарний та поза пленарний час.

Після інформації від голови ТВК депутати мають обрати лічильну комісію та секретаріат засідання. Робоча група доповідає про свою діяльність щодо підготовки першої сесії. Голова попереднього скликання доповідає про стан справ у селі, селищі чи місті.

На першій сесії важливо обрати секретаря ради, затвердити персональний склад виконавчого комітету, структуру виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів, напрацювати план роботи ради.

Потім депутати обговорюють перелік, кількість та функції постійних комісій ради, затверджують їх склад та обирають голів комісій. Обрати комісії та затвердити регламент роботи ради можна й на другій сесії, але не пізніше.

«Вибори» під час сесії

Під час першої сесії голова ради вносить пропозиції щодо кандидатури на посаду секретаря ради, про кількісний і персональний склад виконавчого комітету, про структуру і штати виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету. Кожне з цих питань після обговорення голосується депутатами. Обрання секретаря ради здійснюється таємним голосуванням.

Секретар сільської ради може за рішенням ради одночасно здійснювати повноваження секретаря виконавчого комітету відповідної ради. Це питання також треба вирішити на першій сесії ради.

Процедура таємного голосування потребує відповідної технічної підготовки: виготовлення бюлетенів для таємного голосування, обладнання кабін для голосування й урни для вкидання заповнених бюлетенів. Саме для підрахунку голосів депутати зі свого складу утворюють лічильні комісії.

На першій сесії ради належить вирішити питання, пов’язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування вперше обраних голів. Вони мають скласти присягу посадових осіб місцевого самоврядування.

Підготовка атрибутики

Для проведення першої сесії доведеться ретельно підготувати приміщення. Треба попіклуватись про зручне розміщення депутатів, запрошених, представників медіа та громадськості. На будинку, де відбуватиметься сесія, треба на цей час підняти Державний прапор України (навіть якщо це палац культури, а не приміщення ради).

Зал засідань важливо урочисто оформити. При оформленні зали для проведення сесії можна використовувати символіку громади. Після оголошення сесії ради відкритою присутні виконують Державний гімн України.

На підтримку перших кроків

«Перша сесія має бути ретельно підготовлена. Вона має забезпечити безперервність та наступність роботи органів місцевого самоврядування. Програма «U-LEAD з Європою» сприяє навчанню представників місцевих рад, як підготуватись та як провести першу сесію, яким чином розпочати процес реорганізації. Донецький офіс U-LEAD на постійному зв’язку з усіма громадами, як тими, що були створені раніше, так і новими. Надаємо експертну підтримку та консультації, як правильно підготуватись до першої сесії», – коментує директор Донецького офісу Програми  «U-LEAD з Європою» Максим Ткач.

Програма «U-LEAD з Європою» розробила пакет навчальних та інформаційних матеріалів «Перші кроки новостворених громад». За словами Максима Ткача, цей пакет містить такі модулі, як підготовка та проведення першої сесії, кадрові питання, підготовка та проведення бюджетної сесії.

Матеріали торкаються усіх аспектів проблемних питань, які постають перед новообраними радами. Радники Донецького офісу U-LEAD проводять онлайн заходи у форматі вебінарів, індивідуальних та групових консультацій, надають постійну підтримку щодо підготовки документів.

Ольга Нікуліна, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies