Про необхідність впровадження стандартів належного врядування громадських і благодійних організацій говорили на прес-конференції в Антикризовому медіа-центрі напередодні тренінгу, організованого у Краматорську Офісом Координатора проєктів ОБСЄ в Україні спільно з Офісом Президента України й Міністерством молоді та спорту.
«Головною метою тренінгу є навчання місцевих громадських і благодійних організацій вести свою діяльність за певними стандартами та відповідно до статуту, на основі принципів прозорості та підзвітності. Це дозволить їм бути спроможними й сталими, щоб будувати партнерські відносини з місцевими та державними органами влади, з бізнесом, з міжнародними донорами та зі ЗМІ. І головне – підвищить довіру суспільства до громадянського руху», – повідомила Тетяна Ничипоренко, представниця ІСАР «Єднання».
Належне врядування є елементом успіху громадських і благодійних організацій. Це підтверджується міжнародним досвідом. В Україні також існують провідні професійні об’єднання, які вже застосовують у своїй роботі стандарти належного врядування. Однак, для більшості організацій запровадження стандартів – це нова й невідома тема.
«Для цього ОБСЄ разом із партнерами проводить в різних регіонах України одноденні тренінги, до участі в яких ми запрошуємо як представників громадянського суспільства, так і представників місцевих органів влади», – зазначила Ольга Озьорна, представник Офісу Координатора проєктів ОБСЄ в Україні.
Стандарти належного врядування для громадських і благодійних організацій включають три базових компоненти:
- створення етичного кодексу для організацій громадянського суспільства,
- розбудова системи врядування всередині самої організації (розподіл компетенцій серед керівників),
- розбудова системи інформування та комунікації, що передбачає підзвітність і прозорість організації.
Втілення цих стандартів дозволяє організаціям громадянського суспільства стати передбачуваними для потенційних партнерів. Наразі в Україні державні органи влади почали делегувати частину своїх політик громадським організаціям. У свою чергу, вони повинні змінюватись і адаптуватись до нових можливостей.
«Наше міністерство має досвід надання фінансової підтримки громадським організаціям на втілення різноманітних проєктів. Тому нам важливо, щоб в Україні розвивалося громадянське суспільство, але таке, що відповідає стандартам належного врядування», – підкреслив Дмитро Донченко, головний спеціаліст Департаменту молодіжної політики Міністерства молоді та спорту України.
Ірина Гуцал, представниця Української біржі благодійності (платформа dobro.ua), зауважила, що в нашій країні дуже низький рівень залученості громадян до діяльності громадських і благодійних організацій – всього 7%. Тоді як у розвинутих країнах він набагато вищий. На її переконання, впровадження стандартів належного врядування сприятиме залученню більшої кількості людей у громадську діяльність.
Поліна Нюхіна, представниця Українського форуму благодійників, додала, що стандарти в жодному разі не обмежують права та свободи громадянського суспільства. Більш того, їх варто запровадити, щоб досягти цілей, які ставить перед собою організація.
Переглянути Рекомендації щодо стандартів якості та належного врядування для організацій громадянського суспільства як механізму зміцнення довіри можна тут.
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!