Хімічна атака: чи можливий новий удар по Донбасу

Останнього часу все частіше звучить інформація щодо нібито підготовки Україною хімічної атаки на Донбасі.

«Пробна куля» був пущений 22 листопада, коли «заступник начальника управління народної міліції ДНР» Едуард Басурін з посиланням на дані «розвідки» повідомив, що «в підконтрольний Україні Артемівськ» (перейменований в Бахмут) Донецької області «прибула група військових фахівців з Великобританії для участі в проведенні хіматаки на півночі ДНР».

26 листопада пролунала заява постпреда РФ в ОБСЄ Олександра Лукашевича про те, що ЗСУ «готують провокацію із застосуванням хімічної зброї на Донбасі».

5 грудня на брифінгу речник Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова заявила, що російська сторона чекає від «українських силовиків» можливої провокації на Донбасі з застосування хімічних отруйних речовин. І підкреслила, що ” такі дії можуть призвести до жертв серед мирного населення та суперечать не тільки Мінським угодам, а й міжнародним домовленостям про заборону й обмеження зброї масового ураження».

9 грудня «начальник прес-служби управління НМ ДНР» Данило Безсонов заявив, що українські силовики перекинули в Донбас велику кількість ударних безпілотників, здатних нести до 70 кг корисного навантаження. Ці міфічні БПЛА нібито «будуть залучені для проведення хімічної провокації над своєю територією, а також для нальоту на критично важливі об’єкти республіки».

Представники «НМ ЛНР» Андрій Марочко та Михайло Філіпоненко також зробили заяви в подібному ключі.

Нарешті, «глава» ДНР Денис Пушилін заявив, що Спецслужби України планують провести диверсію на екологічно небезпечних підприємствах поблизу лінії зіткнення сторін з подальшим звинуваченням у злочині Росії та республік Донбасу.

За думкою частини експертів така поведінка є спробою відволікти увагу від соціально-економічних проблем «республік» – зубожіння населення, відсутності роботи, зростання цін на продукти.

Іншим варіантом може бути підготовка суспільної думки до якоїсь події, наприклад, різкого погіршення екологічної ситуації. Так, Центр досліджень проблем громадянського суспільства (ЦДПГС) співпрацює з військово-цивільними облдержадміністраціями Донецької і Луганської областей, знають, яка ситуація в регіоні та називають її катастрофічною.

«В результаті затоплення шахт по обидві сторони лінії розмежування відбувається зміна маршрутів ґрунтових вод. Це призводить до засолення ґрунту. Вже до 2020 року більше третини сільськогосподарських земель, які зараз експлуатуються, стануть непридатні, – розповідає керівник ЦДПГС Віталій Кулик. – У воді виявлені хімічні елементи, які раніше були не в такій концентрації. Наші експерти не виключають, що раніше це просто не фіксувалося, що на проблему закривали очі. Втім, військовий фактор теж міг зіграти свою роль».

Також деякі експерти не виключають й можливості провокації з хімічною зброєю. Так, Координатор групи «Інформаційний Опір» Дмитро Тимчук каже, що «багатий досвід» – це багато в чому про Сирію, де Росія і підтримуваний нею Асад активно використовують хімічну зброю. За його словами, коли 24 листопада в Сирії, на північному заході Алеппо, була проведена хімічна атака (тоді постраждали близько 100 осіб), російська пропаганда і перед нею, і відразу після формувала інформаційний фон про проведення хіматаки силами сирійської опозиції за допомогою Заходу. Дійшло до того, що Держдеп США був змушений офіційно спростувати причетність сил сирійської опозиції до газової атаки.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies