Хрестищенський старостинський округ: як нині триває відновлення

Хрестищенський старостинський округ охоплює чотири села: Хрестище, Микільське, Адамівку та Глибоку Макатиху. Всі ці населені пункти суттєво постраждали від обстрілів ще на самому початку повномасштабної війни. У перший рік російської збройної агресії тут були пошкоджені лінії електромережі, інтернету, водогін, приміщення школи, дошкільних закладів, ФАПів, будинки місцевих. Деякі житлові приміщення були частково або повністю зруйновані. До початку повномасштабної війни тут мешкали близько 1100 людей. Нині — 696. Як живуть мешканці постраждалих сіл Святогірської громади, хто допомагає з відновленням та що вже вдалось зробити — дізнались журналісти АКМЦ.

Відбудова розпочалась одразу після деокупації

Коли деокупували Святогірськ у вересні 2022 року, у громаді одразу почалася активна відбудова, в тому числі й Хрестищенського старостинського округу. Вже на початку жовтня 2022 року тут відновили електропостачання. Спочатку світло з’явилось у селі Хрестище, а згодом й у всьому окрузі. Комунальники змогли швидко налагодили роботу водогону.

Станом на початок осені 2024 року у цих населених пунктах проживають 696 мешканців, серед яких 150 дітей та 240 осіб похилого віку та 47 людей з інвалідністю. Ще 159 — переселенці, які приїхали зі зруйнованих міст та тих, що перебувають під щільними обстрілами. Всі вони регулярно отримують гуманітарну допомогу продуктовими та гігієнічними наборами завдяки постійній роботі гуманітарних та благодійних організацій. Зокрема це «Слов’янське серце», «Аваліст», «Янголи спасіння» та інші.

У Хрестищі нині працює лише один магазин, але асортименту товарів вистачає, щоб покрити потреби жителів. До того ж тут можна зробити замовлення тих чи інших продуктів або товарів побутової хімії. Якщо людям потрібно отримати якісь послуги, що не надаються в окрузі, є можливість скористатися безплатним проїздом у Слов’янськ. Соціальний автобус курсує двічі на тиждень і ним жителі найближчих сіл можуть дістатися міста, аби отримати соціальні послуги, подати заяви про пошкоджене майно тощо.

«Загалом у нас люди обізнані щодо можливості отримати компенсацію за зруйноване житло. Багато хто вже скористався програмою, подав документи через «Дію» та отримав кошти на відновлення або придбання нового житла у разі повного його руйнування. Про це регулярно інформують через інтернет (Хрестищанський чат у Телеграмі — АКМЦ), є також оголошення у приміщенні сільської ради. Багато хто вже скористався такою можливістю», — розповіла жителька села Хрестище.

Допомагають з відновленням пошкоджених будинків і благодійники. Зокрема ГО «Аваліст» та БФ «Янголи Спасіння», які надають як будівельні матеріали, так і кошти на придбання необхідного. У разі потреби, зокрема для людей, які не можуть самостійно виконати ті чи інші роботи, на місці працюють мобільні бригади, які встановлюють вікна, ремонтують дахи тощо. Відновлюють й комунальні заклади завдяки підтримці благодійних організацій. Зокрема й будівля сільської ради села Хрестище.

Два роки поспіль Святогірська громада надає безплатно жителям дрова та пелети для опалення приватних будинків. А нещодавно представники Товариства Червоного Хреста України облаштували вісім колодязів для людей у приватному секторі, які не мають централізованого водопостачання.

Читайте також БФ «Янголи Спасіння» допомагають жителям Донеччини з ремонтами будинків під час війни

Працює у селі Хрестище й амбулаторія. Саме сюди приїжджають «Лікарі без кордонів», які проводять медичні обстеження, надають консультації та призначають лікування жителям. У разі потреби вони надають всі необхідні ліки та медикаменти хворим, частину медичних препаратів залишають у самій амбулаторії, щоб за їхньої відсутності допомогу могла надати чергова медсестра.

Днями жителі села самостійно зібрали 2,5 тис грн на ремонт приймального відділення — купили 10-літрове відро водоемульсійної фарби, фарбу для підлоги та ще одну, білу, для обробки. Наразі не вистачає опалення, бо централізованого немає, й вони потребують хоча б кількох конвекторів. Також сподіваються на допомогу благодійників з ремонтом покрівлі, яка постраждала під час обстрілів та заміною старих вікон.

«Загалом у нас більш-менш налагоджене життя. Ми всі одне одного знаємо, підтримуємо. Дуже допомагає староста Сергій Іванович Білик. Він завжди вислуховує, щось намагається зробити, іноді навіть власним коштом. Наприклад, у нас сміття почали вивозити нещодавно, а до цього таких послуг не було. То він знайшов машину, оплатив та вивіз все», — поділилась мешканка села Тетяна.

Відновлення школи у Хрестищі — єдиної, що вціліла у Святогірській громаді

Активно ремонтували у селі також школу. Заклад став єдиним у Святогірській громаді, що підлягав відновленню. Завдяки благодійним організаціям у школі замінили вхідні двері та частину внутрішніх, склопакети на вікнах. А найголовніше — побудували укриття та встановили систему сповіщення.

«До того, як вийшло розпорядження голови Донецької ОВА про призупинення надання освітніх послуг дітям в режимі офлайн через безпекову складову (23 травня 2024 року — АКМЦ), у школі працював освітньо-консультативний пункт і тут за графіком надавали консультації та освітні послуги вчителі з різних предметів. До того ж діти могли скористатися швидким інтернетом, бо в їхньому розпорядженні були всі сучасні засоби, гаджети. Тут проводились не тільки навчальні, а й виховні заняття, творчі, розважальні. Патрульні організовували заняття з мінної безпеки. На жаль, поки що це стоїть на паузі. Однак на базі нашого закладу зараз працює Міжнародна організація «Street child Ukraine», тож діти мають змогу отримати допомогу репетитора з іноземної мови, психолога, логопеда», — розповіла вчителька початкових класів ЗЗСО с. Хрестище Тетяна Лазуренко.

Школа продовжує надавати освітні послуги у дистанційному форматі. Нині тут  навчаються 157 дітей.

«Цьогоріч до першого класу зараховано 11 учнів. У 11 класі здобувають освіту 28 випускників. Директор Серій Юрійович Іванов дуже добре організував освітній процес, і про це свідчить навіть те, що за підсумками складання НМТ- 2024 наша школа посіла третє місце серед навчальних закладів Донецької області», — додала Тетяна Лазуренко.

Ірина Міщенко


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies