Захоплюючи наші території, росія одразу починає насаджувати свої наративи у всіх сферах життя. В окремих районах Донеччини, що були окуповані понад десять років тому, вже виросло ціле покоління, виховане на засадах їхньої імперської політики. Дорослі також отруєні російською пропагандою. Тому після деокупації наших міст Україна має повернутися в інформаційний, культурний простір та у свідомість громадян. Саме така мета закладена у «Плані першочергових дій із стабілізації ситуації на деокупованих територіях Донецької області та їх реінтеграції», що був затверджений торік. План містить десять розділів, одним з яких є інформаційна політика. Над ним працювала профільна координаційна група, до складу якої увійшли керівники структурних підрозділів обласної адміністрації, представники інтернет-провайдерів, громадськості та журналісти.
Повернення українських символів
Звільняючи захоплені території, українська влада має думати не тільки про матеріальну відбудову, а й про ментальність наших співвітчизників, які пережили окупацію. Особливо це стосується територій, захоплених росіянами десять років тому, де люди живуть в абсолютно іншій реальності, яку для них створила держава-окупант. Будь-які розмови про відновлення та відбудову інфраструктури не мають жодного сенсу без розуміння того, як працювати з людьми.
Перше, що пропонує координаційна група, одразу після звільнення розміщувати українські державні символи на вулицях деокупованих міст, будівлях, державних установах, комунальних закладах. Для цього необхідно найближчим часом створити запас державної символіки (прапорів, патріотичних плакатів і бордів, пам’яток та плакатів зі словами Державного Гімну тощо).
Читайте також Відновлення та людський капітал: громадські організації Донеччини та Луганщини обговорили процес відродження областей
Доступ до інформації
Важливим напрямком роботи є повернення людей в український інформаційний простір. Для цього потрібно поновити офіційні сторінки територіальних громад у соцмережах та організувати роботу чат-ботів для надання оперативної інформації населенню. Учасник координаційної групи Юрій Трембач, який очолює регіональну інтернет-компанію, повідомив про знищення на тимчасово окупованій території області магістральних каналів зв’язку, пошкодження оптоволоконної мережі, базових станцій, а також про необхідність проведення розмінування території.
Крім того, він зазначив, що співробітники Служби Безпеки України мають перевірити інтернет-провайдерів, які працювали на окупованій території. Також він запропонував звернутись до АТ «Укрзалізниця» щодо можливості відновлення оптичних магістральних каналів, які йдуть з підконтрольних територій у напряму Донецька.
Це потрібно й для відновлення роботи мобільного зв’язку на деокупованій території. Водночас мобільні оператори зможуть надати департаменту розвитку базових галузей промисловості ДонОВА перелік потреб у матеріально-технічному забезпеченні для поновлення своєї роботи. Окремо пропонується розробити механізм безплатної роздачі карток українських мобільних операторів.
Журналіст Андрій Романенко теж зауважив, першочергово потрібно буде відновити зв’язок. Саме тому необхідне використання мобільних базових станцій зі «старлінками» та генераторами для відновлення транспортних зв’язків мережі. Також запропонував створювати мобільні wi-fi-точки та розглянути питання відновлення теле-, радіомовлення.
Крім того, дієвим способом донесення інформації є розповсюдження друкованої продукції (бюлетеню Донецької ОВА, газет, флаєрів, пам’яток тощо). Члени Координаційної групи запропонували на деокупованих територіях створювати інформаційні центри та проводити престури для журналістів.
Людям, які проживали на окупованих територіях, важливо донести повну інформацію про наявні соціальні послуги, якими їх має забезпечити державна та місцева влада. Для цього Координаційна група запропонувала створити дорожню карту соціальних послуг та поширювати її в місцях масового скупчення людей.
Представниця громадськості Анастасія Прокопенко запропонувала до розповсюдження залучати волонтерів, представників громадських об’єднань, оператора поштового зв’язку АТ «Укрпошта». Також можна розглянути можливість поширення інформації через SMS-повідомлення та активно використовувати соцмережі.
Світлана Денисенко
Загальне фото: плакат Світлани Балух
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!