В Україні з кінця 2017 року проводяться серйозні зміни у судовій системі. Одна зі складових цих змін – оцінювання суддів. Масштабна процедура включає кваліфікаційний іспит, психологічне тестування, дослідження досьє кандидатів, співбесіди з кандидатами. Усі судді доводять свою професійну придатність та доброчесність. Прискіплива увага до моральних якостей суддів призвела до того, що в суддівській системі утворився дефіцит кадрів, який складає третину від загального числа людей в суддівській мантії.
Відповідальність за результати іспитів лежить на Вищій кваліфікаційній комісії суддів. Це двопалатний постійно діючий орган. Він створений за рекомендаціями міжнародних інституцій та відповідає сталим європейським практикам. Обрання відбувається наступним чином: 8 членів – з’їздом суддів України, 2 члени – з’їздом адвокатів України, 2 – з’їздом представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ. Ще 2 члени призначаються Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини та 2 – Головою Державної судової адміністрації України
Строк повноважень членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України становить чотири роки. Він не може повторюватись два рази підряд.
Головна ціль перетворень в суддівській гілці влади: відсутність політичного чи іншого впливу на суддів, формування незалежного суддівства – важливого інструменту, без якого неможливо провадити справжні та докорінні зміни в Україні.
Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!