Колективний договір: навіщо він потрібен та що регулює

Незалежно від форм власності та господарювання на підприємствах, які використовують найману працю, має бути колективний договір. Цей документ регулює виробничі, трудові та соціально-економічні відносини між роботодавцем і робітниками.

Які функції виконує колективний договір

Згідно з законом «Про колективні договори і угоди», цей документ укладається між роботодавцем з одного боку й одним або кількома профспілковими органами, з іншого. Якщо профспілки на підприємстві не має, то іншою стороною можуть виступати працівники, яких обирає і уповноважує трудовий колектив.

Зміст договору визначається сторонами в межах їхньої компетенції. Зокрема, в документі прописують ті зобов’язання, які регулюють виробничі, трудові та економічні відносин. Наприклад, угодою передбачається:

  • нормування оплати праці, її розмір, надбавки та премії;
  • режим роботи підприємства, тривалість робочого часу і відпочинку;
  • участь трудового колективу у розподілі та використанні прибутку, якщо це передбачено статутом підприємства;
  • забезпечення працівників житлом, медичним обслуговуванням тощо.

У колективному договорі можуть бути прописані й додаткові гарантії. Як наприклад, оздоровлення дітей співробітників або придбання для них новорічних подарунків.

Строк дії колективного договору

Положення, що прописані у колективній угоді, поширюються на всіх працівників підприємств. При цьому неважливо, чи є робітники членами профспілки або час його працевлаштування: до чи після укладання договору. До того ж ця угода є обов’язковою і для працівників, і для роботодавця. Документ набуває чинності від дня його підписання. Якщо строк дії договору закінчився, то документ все одно продовжує діяти, допоки між сторонами не буде укладено новий.

У випадку, коли підприємство зазнало реорганізації чи змін, угода все одно залишається чинною. Документ діє протягом всього строку, на який його було укладено. У разі зміни власника підприємства колективний договір може бути чиним і надалі, але не більше одного року. За цей час сторони мають укласти новий або доповнити та змінити існуючий. У разі ж ліквідації підприємства колективний договір діє протягом усього строку проведення процедури.

Відповідальність сторін

За порушення або невиконання положень колективного договору чинним законодавством передбачена відповідальність. Порядок і строки накладання штрафів прописані у Кодексі про адміністративні правопорушення. А саме – на осіб, які представляють роботодавця, профспілки або інших уповноважених органів, із вини яких зобов’язання, прописані в угоді, були порушені, накладається штраф у розмірі до 1700 грн.

Також винні несуть дисциплінарну відповідальність до звільнення з посад. Загалом справи щодо порушення колективного договору розглядають у суді за поданням однієї із сторін.

Ірина Мартинова, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies