На відновлення національного природного парку «Святі Гори» Донецької області можуть піти десятки років. Повернення лісів до довоєнного стану забере близько 50-70 років. При цьому робота з відновлення може розпочатися лише тоді, коли буде вирішено більш нагальну проблему залишкових мін, а цього не буде ще років 10.
Про це повідомляють кореспонденти «Радіо Свобода» які поспілкувалися з керівником державного підприємства «Лиманське лісове господарство» Олексієм Приходько, директором Східноєвропейського регіонального центру моніторингу пожеж Сергієм Зібцевим та екологами.
Директор парку Сергій Приймачук та інші українські посадовці кажуть, що важко серйозно розглядати відновлення Святих гір чи будь-якої іншої екосистеми до закінчення військових дій. І навіть тоді це, мабуть, займе десятиліття.
Читайте також: 50 років до відновлення: які кроки потрібно впровадити для відродження природи Донеччини та Луганщини
Екологи ж сходяться на думці, що відновлення можна розпочати лише після очищення територій від вибухонебезпечних предметів. Станом на кінець листопада 2024 року рятувальники зробили це приблизно на 2%. За даними Reuters, від обстрілів та вибухів мін на території парку вже загинули щонайменше 14 лісників.
У заявах Мінекології та Міноборони ідеться про те, що розмінування лісів не почнеться ще 10 років.
«Тому що, скажімо, у нас є робота [з розмінування] полів, населених пунктів і доріг на 10 років, а через 10 років ті місця, які були відновлені посадками після пожежі, заростуть настільки, що стануть практично хащами», — каже Сергій Зібцев.
Читайте також: У «Святих Горах» на Донеччині знищено близько 80% лісу
На його думку, цілком можливо, що «Святі гори» ніколи не розмінують повністю, однак відновитися природа здатна й сама.
«Якщо ви запитаєте багатьох людей, керівників, чи відновиться цей ліс, у більшості випадків вони скажуть: «Ні, він не відновиться, нам потрібно посадити ліс». Це неправда. Він відновиться, просто на це знадобиться більше часу», — зазначив Зібцев.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!