Комунальні борги змусять реструктуризувати, інакше – штраф

5232
коментарі відсутні

Комунальні борги змусять реструктуризувати, інакше – штраф

У Верховній Раді пропонують запровадити єдиний механізм погашення боргів за житлово-комунальні послуги. Відповідний законопроєкт за № 3613 опрацьовано та включено до порядку денного Парламенту за назвою «Проєкт Закону про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку погашення заборгованості споживачів з оплати житлово-комунальних послуг».

Згідно з ним, заборгованість споживачів за житлово-комунальні послуги, що склалася на дату набуття чинності Закону, підлягає обов’язковій реструктуризації – а саме розстрочення її сплати протягом до 60 місяців. Термін погашення заборгованості залежить від суми боргу та рівня доходів громадян на дату реструктуризації.

 

Мільярдні борги

 

У пояснювальній записці говориться, що на 1 травня 2020 року борг населення за спожиті житлово-комунальні послуги становив 63,1 млрд грн. Найбільша заборгованість накопичилася перед постачальниками газу та опалення – сумарно 45,5 млрд грн. Також великі цифри несплати за отримані послуги з водопостачання та водовідведення, електропостачання, утримання будинків і вивезення побутових відходів.

За словами авторів документу, такі суми неотриманих коштів призводять до дестабілізації роботи підприємств житлово-комунального господарства. Вони не можуть своєчасно розраховуватися за енергоносії, виплачувати зарплати, платити податки.

І саме головне – при наявності значного обсягу заборгованості підприємства ЖКГ не мають можливості забезпечувати населення послугами належного рівня та якості, вкладати кошти у модернізацію, енергозбереження та інвестиційний розвиток. Таким чином порушуються права тих споживачів, які добросовісно оплачують комунальні послуги – своєчасно і в повному обсязі.

 

Обов’язковий договір про реструктуризацію

 

У законопроєкті вказано, що у разі виникнення заборгованості споживач повинен укласти договір про реструктуризацію з постачальником послуги. У цьому договорі боржник зобов’язується щомісяця рівномірно погашати борг і своєчасно сплачувати поточні платежі.

Пропонується встановити такий порядок реструктуризації заборгованості:

  • Заборгованість, що утворилася станом на дату набрання чинності цим законом, підлягає реструктуризації на строк до 60 місяців в залежності від суми боргу та рівня доходів громадян на дату реструктуризації.
  • Загальна сума платежів (платіж на погашення реструктуризованої заборгованості та поточний платіж) не повинна перевищувати 25% доходів для працюючих громадян, і 20% – для пенсіонерів та інших осіб, які отримують будь-які види державної соціальної допомоги.
  • Для громадян, чиїх доходів не вистачає на повне погашення цієї заборгованості, термін дії договору продовжується до повного її погашення.
  • Якщо боржник дотримується процедури реструктуризації і виплачує у зазначений строк всю суму боргу, то йому списують штраф, пеню, інфляційні нарахування, відсотки річних, нараховані на заборгованість за спожиті енергоносії.

Запровадження обов’язкової реструктуризації заборгованості, на думку розробників законопроєкту, дозволить постачальникам комунальних послуг уникнути судових позовів до боржників, а з тим – не витрачатись на позовну роботу та судовий збір.

Однак, якщо не вдається дійти порозуміння між споживачем і постачальником, обидва можуть звернутися до суду. Причому цим законопроєктом передбачено звільнення такого позивача від сплати судового збору. Окрім того, якщо споживач не погоджується з наявністю боргу чи його сумою, він може звернутися до комісії, що створена при органах місцевого самоврядування.

 

Штрафи та обмеження для боржників

 

Законопроєкт також запроваджує певні важелі впливу для злісних і безвідповідальних неплатників. Серед них:

  • заборона керування транспортом,
  • заборона виїзду за кордон,
  • заборона на полювання,
  • обмеження у використанні вогнепальної зброї,
  • штраф 20% від суми заборгованості при несплаті за комунальні послуги проотягом року,
  • штраф 30% від суми заборгованості при несплаті за комунальні послуги протягом двох років,
  • штраф 50% від суми заборгованості при несплаті за комунальні послуги протягом трьох років і більше.

Тимчасові заборони та обмеження діють до повного погашення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.

 

Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


Підписатись
Повідомте про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика