Контроль публічних закупівель: система «Prozorro» як один із інструментів післявоєнного відновлення 

164322
коментарі відсутні

Контроль публічних закупівель: система «Prozorro» як один із інструментів післявоєнного відновлення 

Представники громадськості наполягають на тому, що процес післявоєнного відновлення має бути прозорим. Одним із інструментів, який допоможе зробити відбудову зруйновних населених пунктів Донеччини відкритою, є система «Prozorro». Моніторити процес закупівель може будь-який мешканець громади.

Коли та чому з’явилась система «Prozorro» 

Державні закупівлі в багатьох країнах належать до сфер з високим рівнем корупційних ризиків. В Україні їхня мінімізація стала можливою з переходом від паперової форми до електронної завдяки системі «Prozorro». Вона змінила підходи до публічних закупівель. Така трансформація сталась наприкінці 2015 року з появою закону «Про публічні закупівлі». По-перше, термін «державні закупівлі» змінили на «публічні». По-друге, всі  закупівлі зібрали в одному місці, яким і стала система «Prozorro». Тут можна знайти інформацію про державні закупівлі, за кошти місцевих бюджетів, а також державних компаній. По-третє, запровадили електронний аукціон, перевірку звітних документів замовників тощо.

Систему створили у співпраці громадських організацій, IT-компанії, приватних електронних майданчиків та Міністерства економіки. За перші чотири роки роботи «Prozorro» заощадила Україні 100 млрд грн.  

Хто може контролювати закупівлі 

Контроль закупівель визначається Законом «Про публічні закупівлі». Громадському моніторингу сприяє вільний доступ до всієї інформації, яка міститься у системі. Крім цього, слідкує за цим процесом і низка державних органів:

  • Рахункова палата;
  • Антимонопольний комітет України;
  • Державна аудиторська служба України; 
  • Державна казначейська служба України;
  • Міністерство економіки України;
  • правоохоронні органи (Національне антикорупційне бюро України, Служба безпеки України, прокуратура України тощо).

Контроль у системі можна поділити на три види: попередній, поточний та наступний. Попередній проводять на стадії погодження або затвердження кошторисів та договорів. Це роблять для запобігання незаконним діям та неефективному використанню коштів. Поточний або оперативний контроль роблять в процесі господарських операцій, аби оперативно виявляти та припиняти порушення. Наступний контроль роблять після завершення операцій та закінчення звітного періоду. Такий моніторинг дозволяє перевірити законність та економічну доцільність закупівель, виявити недоліки та факти крадіжок.

Як система «Prozorro» допомагає запобігати порушенням під час відновлення

Під час відновлення пошкоджених ворожими обстрілами об’єктів обов’язково відбувається процедура закупівель. Водночас замовники можуть придбати як конкретні матеріали, так і самі послуги з відбудови. Уникати у цих процесах корупційних схем допомагає система публічних закупівель «Prozorro». Одним з таких прикладів став тендер на реконструкцію пошкодженого ворожими обстрілами будинку у Краматорську. Мова про споруду на вулиці Ярослава Мудрого, 44. У лютому 2024 року фахівці Державної аудиторської служби виявили порушення законодавства обох учасників закупівлі. Краматорська міська рада погодилася з висновками аудиту, скасувала рішення про переможця та скасувала  торги. Пізніше тендер все ж відбувся – 17 червня цього року між управлінням житлово-комунального господарства Краматорської міської ради та ТОВ «Монтажно-будівельна компанія СДМК» укладений договір на реконструкцію будинку. Вартість робіт складає понад 56 млн грн. 

Ще один об’єкт, який відновлюють у Краматорську, – будинок № 4 на вулиці Богдана Хмельницького. Багатоквартирну споруду російські окупанти пошкодили ракетним обстрілом 14 березня 2023 року. За результатами технічного обстеження вирішили будинок капітально відремонтувати. Так само у системі «Prozorro» провели тендерну процедуру. Представники органу державного фінансового контролю виявили порушення та звернулися до замовника послуг (управління житлово-комунального господарства Краматорської міської ради) за роз’ясненнями щодо обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі. Після всіх усунутих порушень договір було підписано. Роботи виконуватиме ТОВ «Монтажно-будівельна компанія СДМК». Сума контракту склала понад 24 млн грн. За ці гроші планують демонтувати пошкоджені та зруйновані конструкції, звести зовнішні несучі стіни, перегородки та сходинки, частково замінити плити перекриття та відновити пошкоджену покрівлю. Також мають відновити інженерні мережі, в тому числі електрику, системи газо-, тепло- та водопостачання.

Марина Романцова

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика