Як перевірити право власності на нерухомість
Кожного, хто купляє житло, цікавить, як перевірити право власності на квартиру, яку хочеться купити. Для цього необхідно отримати інформаційну довідку з Державного реєстру нерухомого майна. Це можна зробити не виходячи з дому – за допомогою електронного сервісу Міністерства юстиції. На сайті Міністерства розміщена покрокова інструкція, але є певні нюанси, знаючи які, можна швидко знайти потрібну інформацію та уникнути помилок.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно – це єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, а також про об’єкти та суб’єкти таких прав. Інформація про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження, що міститься у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, є відкритою та загальнодоступною. Відомості про право власності на житло надаються в електронній формі через офіційний веб-сайт Міністерства юстиції України за умови ідентифікації особи (фізичної або юридичної) з використанням електронного цифрового підпису чи іншого альтернативного засобу ідентифікації особи або в паперовій формі державним реєстратором. Інформація про зареєстровані права та їх обтяження, отримана в електронній чи паперовій формі, має однакову юридичну силу та містить посилання на Реєстр.
Порядок отримання інформації
Найбільш популярною послугою є надання витягу з Реєстру про право власності на нерухоме майно. Більш зручний спосіб, що потребує мінімум зусиль і грошей, – це самостійне оформлення довідки онлайн на сайті Міністерства юстиції. Ось що для цього необхідно зробити.
Зареєструватись
В першу чергу, щоб перевірити нерухомість, має бути зареєстрований профіль на сайті Мінюсту. Якщо такий вже існує, то реєстрація пропускається і одразу виконується авторизація.
Для реєстрації на головній сторінці натиснути кнопку «Вхід», або у розділі «Державні реєстри» натиснути «Отримати інформаційну довідку» (команда автоматично направить на форму авторизації). На сторінці авторизації необхідно буде зареєструвати нового користувача. З’явиться форма, у якій необхідно поставити позначку про згоду з правилами використання системи. Обрати тип користувача (юридична або фізична особа), заповнити усі необхідні поля та натиснути кнопку «Зареєструвати».
Буде автоматично створена персональна поштова скринька на офіційному поштовому сервері mail.gov.ua. На цю скриньку та вказану при реєстрації в подальшому будуть надходити усі довідки, витяги та інші документи, замовлені у особовому кабінеті. Ім’я та пароль нової скриньки співпадають з логіном та паролем облікового запису особового кабінету.
Пройти авторизацію
Щоб дізнатися про право власності в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно kap.minjust.gov.ua («Кабінет електронних сервісів»), треба пройти авторизацію, яка можлива трьома різними способами:
- через електронно-цифровий підпис (ЕЦП);
- ID-банкінг;
- сервіс електронної пошти mail.gov.ua, в якому адреса поштової скриньки – це набір цифр вашого ідентифікаційного коду.
У випадку реєстрації за паспортними даними (логін містить серію та номер паспорту) отримати інформаційну довідку без ЕЦП неможливо. Необхідно авторизуватись за допомогою логіну та ЕЦП.
Подати заявку
На даний момент, щоб перевірити власність, необхідно подати заявку. Пошук інформації на сайті можливий за наступними параметрами:
- адреса нерухомості;
- реєстраційний номер об’єкту нерухомості;
- кадастровий номер земельної ділянки;
- інформація про фізичну або юридичну особу.
Наступне вікно з’являється залежно від того, який з параметрів був обраний. Якщо це реєстраційний або кадастровий номер, то з’явиться віконце з одним полем, в яке необхідно ввести номер. Якщо це пошук за адресою, то у відповідних полях необхідно вказати назву населеного пункту, вулиці, номер будинку, номер квартири і, можливо, інші елементи адреси, корпус, блок тощо. Якщо вибрати пошук за юридичною особою, то обов’язково вводиться код ЄДРПОУ.
Пошук за фізичною особою можна проводити за ПІБ, ІНН, або ж за серією і номером паспорта. Найбільш якісний результат виходить при пошуку за ІНН, тому що при пошуку за ПІБ система видасть всіх повних тезків по всій Україні. Якщо це якесь рідкісне прізвище і ім’я, то результат може бути вдалим. Але якщо це Шевченко, Петренко та ім’я з популярних, то вийде величезний список. Після заповнення відповідних пошукових полів і натиснення кнопки «Далі» починається пошук. Якщо у державному реєстрі нерухомості відсутня відповідна інформація за обраними пошуковими параметрами, то спливе відповідне повідомлення. Якщо дані є, то з’явиться форма для оплати документу.
Оплатити послугу
Останній крок, щоб перевірити свідоцтво на право власності, – це оплата послуг Мінюсту. Оплата відбувається як і всі звичайні платежі в інтернеті за допомогою онлайн-банкінгу та платіжних систем, без яких-небудь особливостей. Перед оплатою необхідно уважно перевірити інформацію про платника, що відображається на екрані. Вартість послуги складає 20 гривень, з урахуванням комісії банку – 23 грн. Скасувати крок оплати можна, натиснувши кнопку «новий запит».
Отримати витяг
Після сплати, інформаційна довідка у форматі PDF прийде на вказану адресу електронної пошти або на пошту mail.gov.ua, якщо вона була зареєстрована. Також довідку можна отримати одразу, натиснувши кнопку «Назад» зі сторінки оплати. Відкриється вікно, в якому буде відображена інформація про право власності. ЇЇ можна скачати, зберегти або роздрукувати.
Ще раз зазначимо, що витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманий з сайту в електронному вигляді, – це не просто файл, а офіційний документ, який можна подавати до державних установ. Ні друку, ні підпису, ні штампу вони також не повинні вимагати для підтвердження чинності довідки. Як перевірити право власності на землю, можна дізнатися у нотаріуса або державного реєстратора, але роздрукований документ відрізнятися від вашого майже не буде.
Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Дуже цікаво було та корисно. Дякую