Козацькі вежі, які охороняють Маяки

Козацька сторожова вежа, капличка та хата XІХ століття  – все це музейний комплекс під відкритим небом у селі Маяки, що на Донеччині. Створив власноруч його місцевий мешканець Геннадій Киркач. Таким чином чоловік хотів, аби жителі області більше дізналися про історію рідного краю.

Від ідеї до справи, від хати до музейного комплексу

Ідея створити музей під відкритим небом народилася з реставрації будинку. Місцевий активіст Геннадій Киркач у 2012 році побачив українську хату 1868-1869 року у занедбаному стані із пробитим дахом. Чоловік зізнається, факт того, що така історична пам’ятка пропадала, його вразив. Автентичну споруду хотіли розібрати на дрова.

«Хата побудована заможнім козаком Постельняком з дубу. При тому, що тут поряд розривалися й міни, й снаряди, і хату піднімало кілька разів, вона не розвалилася. Будинок повністю дерев’яний, зовні мазаний. Подивіться, це ж зроблено без жодного цвяха. Тому я і узявся хату реставрувати. Це мене і надихнуло», – говорить Геннадій Киркач.

Хата козака Постельняка

Раніше на місці цього музею було українське село, хати яких знищили під час визволення Донеччини у 1943 році. Всі будинки поряд були зруйновані, а цей – вцілів. З часом село відновили, проте від історичної спадщини лишилася лише його назва – Маяки. Походить вона від козацьких веж та, зведеного тут у 1645 році в урочищі, острога. Укріплення мало захищати з одного боку від набігів ногайців. З іншої боку поселення на пагорбах козаки побудували сигнальні вежі, «маяки», які диміли при наближені ворога і сповіщали про небезпеку. Дві таких Геннадій Киркач відтворив, доповнивши музейний комплекс історії Слобожанщини.

Вид на музейний комплекс та Маяки з висоти козацької сигнальної вежі

Окрім козацької хати та двох веж, до музею просто неба входять курінь, піч, ще одна хата та капличка, розписана в стилі бароко. У планах – побудувати на території комплексу й музей хліба, аби люди на власні очі могли побачити, як наші пращури випікали хліб.

Геннадій Киркач показує піч, де випікали хліб

Вихідні по-українські

Окрім облаштованого подвір’я із стародавніми спорудами Слобожанщини або їхніми репліками, всередині будинків зберігаються автентичні речі українського побуту. Так відвідувачі музею можуть побачити вишиті рушники, глиняний посуд, музичні інструменти, меблі та інше. На відміну від класичних музеїв, де експонати зберігаються під склом і торкатися, яких не можна, тут все навпаки. Майже всі речі можна потримати в руках, а старовинний одяг навіть приміряти:  вишиванки та керсетки – для жінок, а бурку із шапкою – для чоловіків. Геннадій Киркач каже, що готовий для відвідувачів влаштовувати й різні майстер-класи. Наприклад, показати, як в давнину прасували чи мололи зерно.

Капличка, розписана у стилі бароко

«Приїздіть сюди. Влаштуємо вихідні по-українські. Розпалимо автентичну піч, наваримо вареників, кулішу, поп’ємо чаю. Тут і відпочити, і переночувати можна», – чоловік усміхається і щиро запрошує в гості до свого музейного комплексу.

Ірина Мартинова


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies