Команда ініціативи «Доступно.UA» завітала у Краматорськ з дводенним майстер-класом 19-20 квітня від рейтингу доступності міст України «Тостер». Мешканців навчали, як провести моніторинг щодо інклюзивності міста та як подати звернення до владу у разі порушень.
Від 27% до 55% мешканців міст України належить до маломобільних груп. Це не лише люди з інвалідністю, а й вагітні жінки, батьки з дитячими візочками та літні люди. Такий факт наводить засновник громадської організації «Доступно.UA» Дмитро Щебетюк під час зустрічі. Саму ініціативу чоловік започаткував у 2015 році.
У Краматорськ Дмитро Щебетюк разом зі своїми колегами приїхав із проєктом «Тостер», якому вже 2 роки. Нині у рейтингу доступності 13 міст України з населенням від 100 до 250 тисяч мешканців.
«Чому називається «Тостер»? Тому що тостер – тестуємо і разом з тим, щоб у мерів припікало», – пояснює засновник «Доступно.UA» Дмитро Щебетюк.
Під час моніторингу волонтери «Тостеру» перевіряють крамниці, кафе, кінотеатри, аптеки, вокзали та інші об’єкти, які знаходяться у радіусі 500 метрів від центру. Саме у такі заклади, на думку організаторів, підуть люди, аби познайомитися з новим містом.
У моніторингу доступності 18 пунктів. Усі вони відповідають державних будівельних нормам щодо інклюзивності. Зокрема волонтери мають оцінити наявність пандусу та його кут нахилу, сходинки та нанесену попереджувальну контрастну лінію на них, ширину проходу тощо. Це все стосується будівель. А от безпосередньо на вулицях міста мають звернути увагу на тактильну плитку, звукові світлофори, понижений з’їзд тощо.
Олександр Мовчан працює заступником генерального директора Донецького обласного краєзнавчого музею у Краматорську. Чоловік має порушення зору та розповідає, що за останні роки у місті з’явилося більше елементів доступності, зокрема звукові світлофори, озвучування зупинок у громадському транспорті та на самих зупинках.
«На жаль, у нас немає додатку на смартфон, який би дозволяв доступно відслідковувати транспорт. У нас є у місті застосунок, але він недоступний (для людей з вадами зору – ред). Такі додатки є в Сумах, Львові. Завдяки такому застосунку озвучуються номери автобусів, які під’їжджають на зупинку», – розповідає Олександр Мовчан.
Переселенець Сергій Бобровський знаходиться в Центрі комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Донбас». Близько 5 років тому чоловік переїхав у Краматорськ і каже, що місто змінюється щодо доступності на краще.
«Ми були в Києві, були у Львові. Краматорськ – одне із доступних міст України», – зазначає Сергій.
«Коли ми плануємо якусь поїздку містом, то я знаю, де зможу зайти, скористатися туалетом і таке інше. Ми були у Львові і нам було складно, у старій частині міста. І Києвом було складно пересуватися. В Одесі ми користувалися додатком з доступності, який нам дуже допоміг спланувати нашу поїздку. В принципі все умовно доступно: людина, яка більш активна, зможе скористуватися елементами доступності на 100%, а комусь може бути й складно», – додає дружина Сергія Тетяна.
Після моніторингу Краматорськ потрапить до рейтингу доступності міст «Тостер».
«У Краматорська багато роботи, як і всюди. Але порівняно із ситуацією в Україні загалом – все не так погано. З того невеликого об’єму, що я побачив, мене місто дуже приємно здивувало особливо у порівнянні з 2018 роком. Хоча тоді я також тут був трошки, але за цей час зміни помітні», – розповідає засновник «Доступно.UA» Дмитро Щебетюк.
Дводенний майстер-клас ГО «Доступно.UA» реалізує за підтримки проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні».
Ірина Мартинова
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!