Краматорська громада та місцеві вибори: які зміни чекати жителям

5160
коментарі відсутні

Краматорська громада та місцеві вибори: які зміни чекати жителям

Після чергових місцевих виборів, які відбудуться 25 жовтня поточного року, Краматорськ отримає нові статуси. Місто стане двічі адміністративним центром: великого Краматорського району, а також Краматорської міської ОТГ. Залишатиметься й статус тимчасового обласного центру Донецької області.

Як відбувається децентралізація та реформа місцевого самоврядування в Краматорську?

 

Перепони від Центрвиборчкому

 

Краматорськ зробив спробу створити ОТГ ще на початку процесів децентралізації. Проте через суд рішення міської ради оскаржили, на цьому децентралізація в місті призупинилась.

«Факторів було декілька, чому за  шість років на мапі так і не з’явилась Краматорська міська ОТГ, але головний з них – відсутність стимулів для об’єднання», – упевнений керівник Донецького офісу Програми «U-LEAD з Європою» Максим Ткач.

Краматорськ – місто обласного значення. Для всіх таких міст аж до 2018 року були об’єктивні складнощі для створення ОТГ. Громада об’єднувалась, але Центрвиборчком не призначав перші вибори, бо законодавство не визначало подальші зміни адміністративно-територіального устрою.

Наприклад, декілька років чекала на призначення виборів Добропільська міська ОТГ. З містом обласного значення об’єднуються населені пункти, які знаходяться у складі району, а це – інша адміністративно-територіальна одиниця, бо саме місто не входить до складу району. І це демотивувало міста обласного значення створювати ОТГ.

 

Відсутність стимулів до об’єднання

 

У 2018 році містам обласного значення дозволили створювати ОТГ шляхом приєднання, без проведення перших виборів. Проблему перепідпорядкування адмінодиниць це не розв’язало, проте в Україні розпочався процес створення містами обласного значення ОТГ. Спрощеною процедурою створення ОТГ скористались Бахмут та Вугледар, приєднавши до себе навколишні сільські та селищні території.

Але Краматорськ не став активніше після спрощення процедури створення ОТГ. І головна причина, на думку експерта, – відсутність стимулів як у міста, так і у селищ. За Перспективним планом у Краматорську міську ОТГ із центром у місті Краматорськ мають об’єднатись Ясногірська, Біленьківська, Красноторська та Шабельківська селищні громади, а також Дмитрівська сільська громада з колишнього Слов’янського району.

Адміністративно-територіальний устрій Краматорська та навколишніх селищ був таким, що селища не були в складі якогось району, вони й без того «підпорядковувались» Краматорську. Жителі селищ обирали не тільки селищного голову та депутатів селищної ради, але й брали участь у виборах голови та міської ради Краматорська.

 Стратегічні питання вирішували на рівні міста, бюджет Краматорська допомагав селищним бюджетам. На місцевому рівні селища вирішували дрібніші питання, слідкували за благоустроєм. Приєднання до міста не принесло б значних змін селищам. Окрім того, що не було б депутатів селищної ради та селищних голів.

Сам Краматорськ як місто обласного значення уже мав переваги, які надає децентралізація. До бюджету надходило 60% ПДФО – це основна перевага фінансової децентралізації для ОТГ. Тобто суттєвих змін місто б не відчуло від створення ОТГ.

 

Після виборів – Краматорська ОТГ

 

На рівні держави було прийняте політичне рішення про проведення реформи адміністративно-територіального устрою. Чергові місцеві вибори відбудуться на новій територіальній основі – будуть створені усі ОТГ, а територія визначена останньою редакцією Перспективного плану формування громад.

До вже існуючого формату спільного життя Краматорська з селищами додається село Дмитрівка зі Слов’янського району. Це сусідній з Краматорськом район. Саме належність села до іншої адміністративно-територіальної одиниці також було певною перепоною для створення Краматорської ОТГ раніше, через об’єднання. У 2018 році, коли містам обласного значення дозволили не проводити перші вибори, а створювати громади шляхом приєднання, проблема з Дмитрівкою для Краматорська відпала.

Реформа місцевого самоврядування передбачає не тільки перерозподіл повноважень між державою та місцевою владою, але й зміни адміністративно-територіального устрою та створення нових районів. Отже, тепер нема перепон, що місто обласного значення об’єднується з населеними пунктами з району. До того ж Слов’янський район взагалі ліквідували – ці території увійшли до великого Краматорського району.

 

Краматорська громада та місцеві вибори: які зміни чекати жителям - Фото №1

 

Кого обиратимуть жителі Краматорської громади

 

На виборах 25 жовтня жителі міста та селищ, які увійдуть до складу Краматорської міської ОТГ, отримають три бюлетені. Обиратимуть:

  • Міського голову – ця людина буде головою Краматорської ОТГ.
  • Депутатів міської ради – за партійними списками, бо в місті зареєстровано понад 10 тис. виборців
  • Депутатів районної ради – за партійними списками.

 

Краматорська громада та місцеві вибори: які зміни чекати жителям - Фото №2

 

На минулих виборах жителі краматорських селищ голосували за селищного голову та депутатів селищної ради – тепер цих посад не буде в міській ОТГ. Натомість виборці Краматорська та селищ уперше обиратимуть депутатів Краматорської районної ради.

Жителі Дмитрівки, які будуть тепер у складі Краматорської міської ОТГ, раніше голосували за депутатів Слов’янського району та сільського голову. Відтепер вони обиратимуть голову Краматорської громади, депутатів Краматорської міської ради та депутатів Краматорського району.

«Головним» у селищах та селі буде староста. Його не обиратимуть жителі старостинського округу, а буде затверджувати міська рада за поданням голови. Це може бути як на першій чи на другій сесії міської ради, так і пізніше. Законодавством не визначені терміни призначення старост.

 

Ольга Нікуліна, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика