Президентка громадської організації «Смарта» Лілія Кісліцина серед п’яти українок, лідерок жіночого руху, була запрошена на Міжнародну конференцію з питань відновлення України (URC 2022), що проходила у місті Лугано на початку липня.
Це інтерв’ю з пані Лілією ми планували зробити одразу після завершення заходу, однак через її зайнятість поспілкуватись вдалося лише зараз. Утім враження та емоції, які залишилися після цієї поїздки, не забуті.
Також вже почали втілюватись у життя напрацювання, що були зроблені під час спілкування з іншими учасниками та учасницями конференції.
Відбудова України з урахуванням прав жінок
Міжнародна конференція з питань реформ в Україні – це щорічний політичний захід високого рівня. На чотирьох попередніх зібраннях обговорювали хід реформ в Україні та намічали наступні пріоритети. Цього року, на тлі повномасштабного вторгнення росії, головною тематикою Конференції стало відновлення України.
«Запрошення на Конференцію, яке я отримала від організаторів, було для мене великою несподіванкою та великою честю – представляти Донеччину на такому високому рівні. З нашої країни було всього п’ять українок, лідерок громадських організації, що борються за права жінок. Я безмежна вдячна уряду Канади та Українському жіночому фонду, які фінансово підтримали мій візит до Швейцарії», – розповіла Лілія Кісліцина.
Місія лідерок феміністичних організацій полягала в тому, щоб простежити, наскільки плани відновлення враховують права жінок та яку роль відводять жінкам у багатовимірній відбудові України.
Як і очікувалося, демократичне суспільство не підвело. За словами пані Лілії, програма відновлення України передбачає 7 принципів. Одним з них є гендерна рівність та інклюзія – те, що підтверджує наш демократичний розвиток, напрямок руху до Євросоюзу та побудову країни рівних можливостей.
Президентка ГО «Смарта:» «Я вперше з початку війни плакала»
У першій день Конференції відбувся форум громадянського суспільства, на якому пролунало багато надихаючих промов. З високих трибун говорили про стійкість і незламність українського народу, Збройних Сил України, про величезне значення перемоги України для всього світу. Також підкреслювали величезну роль громадянського суспільства у розбудові демократії в Україні, яка почалася після 2014 року, а зараз – у великому волонтерському русі на захист цілісності нашої держави у війні з росією.
«На цьому форумі я вперше з початку війни заплакала. Був дуже проникливий виступ голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляйєн, у якому вона згадала про молодого Андрія Ратушного, учасника Євромайдану, який загинув на цій війни. Але живуть його мрії про Україну щасливих людей, які починають втілюватись на Конференції у Лугано», – поділилася Лілія Кісліцина .
Високопосадовці з інших країн у своїх промовах висловлювались про готовність брати участь у відбудові нашої країни – конкретними кроками, направленими на запуск політичного, економічного відновлення та на розбудову демократії. Кожна країна – учасниця Конференції – зобов’язалася підтримати якийсь регіон. Наприклад, відбудовою Донеччини опікуватимуться Польща та Італія.
Безперечно, що всі стоять на стороні України у цій несправедливій та неспровокованій війні. Багато хто з виступаючих в кінці своїх промов проголошували українською «Слава Україні».
«Неможливо було без сліз чути такі виступи, таке піднесення відчувалося в душі, бо з’явилося розуміння, що зараз я є свідком формування нової генерації української нації. І весь світ підтримує оновлення України», – зазначила президентка ГО «Смарта».
Не тільки слова, а й діло
Вже зараз перші напрацювання з Конференції URC 2022 почали втілюватись у життя. Зокрема, були обговорені конкретні плани щодо проходження опалювального сезону цієї зими, особливо у центрах розміщення переселенців. І ось у Львівській області вже будуються комфортні та екологічні модульні споруди для проживання вимушено переміщених осіб.
А на наступний день після Конференції до України прибув вантаж з вітамінами для дітей Краматорська, про які президентка ГО«Смарта» Лілія Кісліцина домовилася з організацією-партнеркою. Одразу ж знайшлися волонтери, які повезли вантаж на схід.
Дводенну Конференцію у Швейцарії відвідало понад 1000 осіб, включаючи представників понад 40 країн – голів держав та урядів, міністрів та заступників міністрів. Майже 20 громадських організацій представляли громадянський рух своїх країн. Українську делегацію у складі близька 90 осіб очолювали Прем’єр-міністр Шмигаль та Голова Верховної Ради Стефанчук.
Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»
Фото надане Лілією Кісліциною
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!