Краматорський виконком неPROZORRO здійснює закупівлю товарів і послуг

90 відсотків закупівель товарів і послуг, які здійснюють підрозділи Краматорської міськради, проводяться без тендера. Для цього великі закупівлі дробляться до допорогових сум, укладаються прямі договори з постачальниками, які потім публікуються на сайті ProZorro. Про це в Антикризовому медіа-центрі повідомив Денис Баранець, експерт по ProZorro, координатор проектів ГО «Платформа Громадський контроль».

Денис Баранець провів тренінг-практикум для журналістів і активістів на тему «На сторожі ProZorroсті або як по-новому знаходити #зраду в держзакупівлях?», під час якого показав корисний функціонал модуля аналітики bi.prozorro.org.

«Цей модуль має доволі широкий функціонал і дає можливість здійснювати глибокий аналіз та моніторинг публічних закупівель. Зокрема, в модулях відображається інформація про кожен оголошений тендер, кожного замовника, учасника (їх коди ЄДРПОУ та контактна інформація), скарги, суми контрактів, будь-який документ, який завантажується користувачем у систему, та багато іншого», – повідомив експерт.

Більш детально Денис Баранець проаналізував закупівлі Краматорської міськради.

На сайті bi.prozorro.org в он-лайн режимі можна побачити, що на даний час (24.11) здійснено 5920 закупівель на суму 2,6 мільярди гривень. Економія склала 39,77 млн. грн. Однак, якщо включити фільтр «допороги» або «надпороги» закупівлі, то одразу видно, що лише 609 було здійснено з проведенням тендерних процедур, а 5920 відбулися як допорогові закупівлі – з укладанням прямих договорів з постачальниками. Це не протирічить закону, але говорить про непрозорість витрачання бюджетних коштів.

Згідно закону, проведення тендерних процедур обов’язково для замовників за умови, що вартість предмета закупівлі товарів і послуг дорівнює або перевищує 200 000 гривень, а робіт – 1,5 мільйона гривень. Якщо суми меньші, можна здійснювати «допорогови» закупівлі. Щоб виключити зловживання, місцеві ради приймають рішення про зменшення порогу до 5-10 тисяч гривень для проведення обов’язкових електронних торгів. До травня 2017 року допороговий мінімум в розмірі 10 тисяч гривень діяв і в Краматорську. Однак потім Краматорський міськрада скасувала своє ж рішення.

«На сайті bi.prozorro.org у вкладці «тендери» можна відстежити «улюблених постачальників», які були відібрані по прямій договірній процедурі, – зазначив Денис Баранець. – Також чітко видно, як одне замовлення дробиться на кілька, щоб укластися в законодавчі норми. Наприклад, замовлення на будівництво одинадцяти зупинок громадського транспорту в Краматорську без конкурсу отримала фірма «Укрінмаш», а шести спортмайданчиків – ТОВ «Дитячі та спортивні майданчики».

Експерт зазначив, що існують закупівлі, які недоцільно проводити через тендер: термінові при аваріях, або на невеликі суми, на які і постачальникам не завжди цікаво приходити, адже клопоту з підготовкою тендера більше, ніж можливої ​​економії. «Ці ситуації швидше виняток з правил, – констатував Денис Баранець. – Але коли 90% допорогових закупівель проходять поза системою, виникає слушне запитання, чому одні замовники використовують систему з усіма її перевагами, а інші шукають лазівки, як цього не робити».

Навчитися користуватися модулем аналітики bi.prozorro.org, щоб виявити махінації в закупівлях, можна по відеоуроку.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Прегелянути коментарі (0)

Цей сайт використовує cookies