Водопровідні та каналізаційні мережі у місті зношені на 75%, технологічні втрати води сягають 50%. Тільки за один тиждень, з 1 по 7 листопада, співробітникам водоканалу довелося виїжджати на усунення 17 аварій. І це не «рекорд», а звичайний середній показник. До того ж мешканці скаржаться на низьку якість води в кранах, яку мало хто ризикує використовувати як питну.
За різними оцінками, на повну модернізацію водопроводу необхідно витратити кілька сотень мільйонів гривень. Таких грошей немає ані в місцевому бюджеті розвитку, ані, тим більше, у самого водоканалу.
Тому комунальне виробниче підприємство «Краматорський водоканал» подало заявку на участь у проєкті «Програма розвитку муніципальної інфраструктури України», що фінансується за рахунок позики від Європейського інвестиційного банку. Дозвіл на отримання кредиту надала міськрада. Загальна сума позики – 10 млн євро.
Вигідні умови кредитування
Програма розвитку муніципальної інфраструктури України працює з 2016 року. Згідно з нею Мінфін залучає кредитні кошти Європейського інвестиційного банку та надає їх комунальним підприємствам для проведення заходів з модернізації.
«Ця масштабна програма дає можливість громадам реалізувати вартісні проєкти, які матимуть значний вплив на відновлення критичної інфраструктури. На відміну від звичайного банківського кредитування, залучення позики від ЄІБ набагато вигіднішим», – зазначила Ярослава Рубайло, начальниця відділу стратегічного планування, територіального розвитку та управління проєктами управління економічного розвитку Краматорської міськради.
Переваги участі у програмі:
- Загальний період погашення кредиту – 30 років, що дає можливість розподілити у часі фінансове навантаження.
- Пільговий період – 8 років, протягом яких позичальник матиме можливість виконати заплановані роботи та почати отримувати економічний ефект від започаткованих заходів. Тільки після цього розпочинається погашення тіла кредиту.
- Приваблива відсоткова ставка. Вона не є фіксованою та розраховується Мінфіном на дату отримання чергового траншу позики. Фактично, протягом дії програми, відсоткова ставка коливалася в діапазоні від 0,6 до 1,7%.
Щоправда, за умовами кредитування, позичальник зобов’язується платити податок на додану вартість (20% від вартості проєкту). За словами Ярослави Рубайло, умови співфінансування будуть виконуватись або за рахунок коштів водоканалу, або краматорського бюджету.
Залежність тарифу від кредиту
Передбачені проєктом заходи мають знизити до мінімуму втрати у мережах, заощадити енергоресурси та витрати підприємства на усунення чисельних аварій. За логікою, це має призвести до зменшення тарифу.
Але ні – акумульовані внаслідок модернізації кошти передусім підуть на погашення позики. Тож полегшення комунального тягаря для мешканців Краматорська не відбудеться. А чи не доведеться платити більше?
«Видатки на обслуговування кредиту включаються до тарифу в якості інвестиційної складової. Краматорський водоканал вже має затверджену міськрадою інвестиційну програму, до якої входять конкретні заходи. З моменту початку проєкту заходи, передбачені програмою, будуть замінюватися новими. Тому кредит не впливатиме на тариф, а прибуток підприємства буде спрямовуватись на погашення позики», – пояснила Ярослава Рубайло.
Обговорюючи участь Краматорського водоканалу у Програмі розвитку муніципальної інфраструктури України, депутати міськради навели за приклад Маріуполь, який бере участь одразу у двох проєктах – щодо покращення водопостачання у місті та реконструкції мереж зовнішнього освітлення.
«Іншого шляху модернізації зношених водопровідних мереж, аніж кредитування, немає. Ми можемо залишитися геть без води, якщо сьогодні не будемо приділяти належної уваги ремонту мереж. Але самі ми цього не зробимо. У нашому бюджеті розвитку ніколи не вистачить коштів, аби інвестувати потрібні суми у модернізацію господарства водоканалу. А через кредит Європейського інвестиційного банку ми це зможемо робити», – наголосив Краматорський міський голова Олександр Гончаренко.
Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!