Краматорцям радять якомога скоріше підписувати декларації з лікарями

З 1 квітня 2018 в Україні в рамках медичної реформи стартувала кампанія з умовною назвою “Лікар для кожної сім’ї”. Як проходить вибір лікарів у Краматорську, які виникають проблеми у місцевих жителів і переміщених осіб – на ці та інші питання відповів головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги №1, а також сертифікований тренер від UNICEF з імунопрофілактики Олександр Власенко на прес-конференції в Антикризовому медіа-центрі. Більшість запитань зібрали та попередньо передали спікеру члени громадської організації “Матусі Краматорська”.

Центр первинної медико-санітарної допомоги №1, який очолює Олександр Власенко, обслуговує 102 тисячі пацієнтів у 8-мі амбулаторіях, розташованих у мікрорайонах Станкострой, Лазурний, Новий Світ, у Старому Місті, в селищах Іванівка та Шабельківка. До теперішнього часу існувала система розподілу на дільниці, тобто пацієнти мусили звертатись саме до того лікаря, який обслуговує його дільницю.   

Тепер вибір лікаря не залежить від прописки. Згідно з концепцією медичної реформи, пацієнт має право обрати будь якого сімейного лікаря, або дільничного терапевта чи педіатра, якому довіряє. Після цього підписується декларація, на підставі якої буде спрямовуватись фінансування у медичний заклад лікарю, якого обрала конкретна людина. Це правило поширюється й на внутрішньо переміщених осіб, яким окрім паспорту треба надати відповідну довідку. До кінця 2018 року перезаключати декларацію можна хоч кожен день, але в подальшому – не частіше одного разу на рік.

У Краматорську процес підписання декларацій йде доволі повільно. За словами Олександра Власенко, всього 5 тисяч пацієнтів уклали договори з лікарями Центру первинної медико-санітарної допомоги №1. “Має сенс швидше обирати свого лікаря, адже кількість пацієнтів у кожного спеціаліста обмежена. Терапевт зможе обслуговувати 2000 пацієнтів, сімейний лікар – 1800, а педіатр – 900. Звичайно, без медичного обслуговування ніхто не залишиться, але згодом не залишиться й вибору”, – пояснив Олександр Власенко.

Однак дехто з краматорців вже отримав відмову від певних лікарів. Як запевнив керівник, причина може бути в необхідності обслуговувати хворих вдома. Якщо лікарю доведеться їздити по всьому місту, то в нього не вистачить часу на прийом у поліклініці.

Доречи, виклик лікаря додому – це залишки радянської системи охорони здоров’я. У більшості країн такого не існує. Поступово і нас привчать до того, що проконсультуватись по деяким питанням можна телефоном, або Скайпом, Вайбером, чи за допомогою інших засобів електронного зв’язку. Як повідомив Олександр Власенко, 80% викликів додому та 40% прийомів у поліклініці є такими, які можна замінити телефонними консультаціями з лікарем.

“Люди, які насправді потребують консультації лікаря у себе вдома, не залишаться без допомоги. Пацієнт може подзвонити і обґрунтувати потребу, але рішення приймає лікар (терапевт, педіатр чи сімейний лікар), а не пацієнт чи працівники реєстратури. В той же час екстрену медичну допомогу надаватимуть за місцем перебування пацієнта незалежно від того, де він проживає та де перебуває його сімейний лікар”, – зазначив Олександр Власенко.

Багатьох цікавить, чи залишаться медичні послуги безкоштовними. Так, терапевти, педіатри та сімейні лікарі безкоштовно спостерігатимуть за вашим станом здоров’я (чи станом здоров’я вашої дитини), ставитимуть діагнози та лікуватимуть найбільш поширені хвороби, травми, отруєння, патологічні, фізіологічні (під час вагітності) стани. Так само лікарі первинної ланки вестимуть пацієнтів із хронічними захворюваннями. За потреби лікар дасть направлення до фахівця вторинної чи третинної допомоги – лора, ендокринолога, хірурга тощо – чи буде консультуватись з ним щодо лікування пацієнта.

Також затверджено перелік безкоштовних лабораторних та інструментальних діагностичних досліджень, що здійснюються у межах первинних медичних послуг. Це загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою; загальний аналіз сечі; глюкоза крові; загальний холестерин; вимірювання артеріального тиску; електрокардіограма; вимірювання ваги, зросту, окружності талії; швидкі тести на вагітність, тропоніни, ВІЛ, вірусні гепатити.

В рамках медичної реформи первинної ланки нас чекають ще деякі зміни – електронна амбулаторна карта пацієнта та електронний запис на прийом. У Краматорську такий запис до лікаря вже введено у двох амбулаторіях Центру первинної медико-санітарної допомоги №1 – на Станкострої та Лазурному.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies