Бахмутський краєзнавчий музей був заснований понад 100 років тому. За цей час він двічі був знищений. Під час Другої світової війни його спалили нацисти, а під час повномасштабного вторгнення – зруйнували росіяни. Однак музею вдавалося відроджуватися. Нині заклад працює в евакуації, організовує виставки та зберігає культурну спадщину рідного краю.
Труднощі війни та релокація експозиції музею
Бахмутський краєзнавчий музей зберігав понад 30 тис. експонатів та мав 14 залів. У його колекції були особисті речі поетів Миколи Чернявського та Володимира Сосюри. Заклад двічі переживав знищення. У 1941 році його спалили нацисти, а під час повномасштабного вторгнення будівлю зруйнували російські окупанти.
У 2022 році співробітники музею почали вивозити експонати у більш безпечні регіони. З евакуацією допомагали працівники обласного управління культури та волонтери. Зрештою з Бахмута були змушені виїжджати і співробітники як в інші області Україні, так і закордон. За словами Ігоря Корнацького, тимчасово виконуючого обов’язки директора Бахмутського краєзнавчого музею, для працівників був введений дистанційний режим роботи.
«Підтримка від держави надходила у вигляді заробітної плати. До останнього оплачувались комунальні платежі. Ми так працювали до вересня 2022 року. З транспортом для першочергової евакуації допомогло міське управління культури. Надходила допомога і від волонтерів, і від громадських організацій, які фокусувались саме на порятунку культурної спадщини. Це «Український центр допомоги мистецтву» та «Штаб порятунку спадщини» (HERI), які розподіляли допомогу від міжнародних організацій. Також музей співпрацює з культурним фондом «Ізоляція», – розповідає Ігор Корнацький.
Попри релокацію, Бахмутський краєзнавчий музей продовжує діяльність. Зокрема ведеться науково-дослідницька робота та триває експозиційно-виставковий формат. Частина співробітників музею працює у дистанційному режимі. Куди саме вивезли колекцію, з міркувань безпеки не розповідають.
Виставкова діяльність та цифровізація
Одним із значних проєктів у евакуації Бахмутського краєзнавчого музею стала виставка «Бахмут. Не віддамо». Експозиція складалася із картин художниці Катерини Руденко. Проєкт вдалося реалізувати завдяки співпраці краєзнавчого музею з громадською організацією «Бахмутська фортеця» та міською радою. «Бахмут. Не віддамо» презентували у Києві, Харкові та Хмельницьку. Також спільно з Меморіальним центром «Бабин Яр» у 2023 році була представлена документальна виставка «Бахмут – обличчя геноциду 1942/2022». На експозиції показали фотокопії з колекції Бахмутського краєзнавчого музею.
«У 2024 році, продовжуючи нашу співпрацю з музейними установами, у Хмельницькому обласному художньому музеї представили виставку «Фотографи старовинного Бахмута». На ній показали копії 100 світлин і поштових листівок з колекції. Там були представлені фотографії міста, яке воно мало виглядав сто років тому», – говорить в.о. директора Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький.
Нині тривають і онлайн-виставки, серед них добірки робіт бахмутських і донецьких художників, ікони з колекції тощо. Побачити їх можна у соціальних мережах закладу.
«Крім того, музей бере участь у державній програмі цифровізації культурної спадщини. Наразі є Реєстр музейного фонду України, започаткований Міністерством культури та стратегічних комунікацій. Передбачається, що в нього будуть внесені всі колекції державних музеїв України. До цього реєстру ми вносимо опис та фотографії експонатів, які встигли оцифрувати», – зазначає Ігор Корнацький.
Протягом 2023-2024 років шість музеїв Донеччини спільно з Хмельницьким обласним художнім музеєм оцифрували понад 1000 експонатів. Зробили це за підтримки Українського культурного фонду, громадської організації «Goethe-Institut» та посольства Німеччини. Крім того, евакуйовані музеї отримають технічне обладнання, аби продовжити цифровізацію самостійно. За словами в.о. директора музею Ігоря Корнацького, нині всі сподіваються на перемогу, мріють про повернення на рідну землю та відбудову Бахмута.
Анна Бальчінос
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!