Курт Волкер, о перспективах миротворческой миссии на Донбассе
Спецпредставитель Госдепартамента США по вопросам Украины Курт Волкер прибыл с рабочим визитом на Донбасс.
На пресс-конференции, посвященной итогам визита, одним из главных вопросов, интересовавших журналистов, был вопрос перспектив миротворческой миссии ООН на Донбассе.
Что ответил на данные вопросы Курт Волкер, смотрите в сюжете от жуналистов АКМЦ.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Відразу після деокупації. Донеччина очима військових
Військові ЗСУ, Нацгвардії, бійці тероборони продовжують звільняти Донеччину від російських окупантів. Тільки за останній місяць було деокуповано чотири десятки населених пунктів, загалом відвойовано тисячі кілометрів української землі.
Здається, що наші Захисники не мають втоми, крок за кроком звільняючи захоплену територію. Але це не так. Вони втомлюються, але не здаються. Йдуть уперед і рвуться в бій. Але іноді дозволяють собі кілька днів, а може годин, на відпочинок. І в цей час мають можливість зв’язатися хоч на хвилину з рідними, друзями. Просто сказати, що живі. Поділитися емоціями, трохи «заземлитися» та розповісти про… життя після та перед боями.
Ми поспілкувались з двома військовослужбовцями України Романом та Миколою про те, що бачать після звільнення українських населених пунктів на Донеччині. Наразі обидва знаходяться на Лиманському напрямку та мають три дні на відпочинок.
Про саму війну та трагічні події й знахідки не говоримо. Тільки про, так би мовити, «мирні» наслідки…
*****
Росіяни, підконтрольні їм найманці та «мобілізовані» з окупованих територій Донеччини та Луганщини просто нищать все навкруги.
«Є такі села, де немає жодного вцілілого будинку. Зруйновано вщент все… Замість будинків голі стіни, відсутність даху. Є такі місця, де немає навіть дерев – тільки пеньки та уламки снарядів, що стирчать із землі», – каже Микола.
Пограбування – це окреме питання. Окупанти виносили побутову техніку, посуд, а деякі речі іноді просто кидали на підлогу або через вікна на двір.
«Сильне враження було від фотоальбому та фотографій, які викинули просто на двір через вікно. Щось їм там, мабуть, не сподобалося. А це ж пам’ять, це набагато дорожче, ніж речі, гроші. Позбирали та поклали на вцілілу полицю. Може ж так бути, що власники приїдуть, хоч і в зруйнований дім? Може. Тож візьмуть із собою», – розповідає Микола.
Коли стояли в одному зі звільнених селищ, то доводилося спати у підвалі. До війни тут були великі приватні будинки, а зараз залишились тільки стіни. Йшов дощ, тож підвал рятував – дав можливість спати там, де відносно сухо.
«Наприклад, у Тетянівці я опинився вперше. На жаль, раніше не був і не бачив, як тут гарно. Яка чудова природа, річка, добротні будинки… були колись. Ці міста дійсно дуже красиві. Точніше були красивими, мало що збереглося від тієї краси. Сьогодні це розруха. Це смерті людей, тварин, будинків, природи. Всього. Вони нищать все», – каже Роман.
І додає, що згодом все відновиться. «Після звільнення України від цих нелюдів».
Окремо розповідають про тварин, яких дуже багато в зруйнованих селах. Коти, собаки, кози, корови, свині… Всі вони намагаються триматися поближче до своїх домівок, але виходять до людей.
«Зараз сидить кіт та випускає кігті в мою ногу. Муркотить… Вони всі підходять до нас, бо знають, відчувають, що їм допоможуть. А ми годуємо, лікуємо тим, що маємо в аптечках. Дуже багато обгорілих, поранених. Вони не розуміють, що під час обстрілу потрібно ховатися і, навпаки, рятуються втечею. Просто під небом», – говорить Роман.
Легка посмішка в голосі…
«У нас є хлопець, який тримає постійний зв’язок із волонтерами. Тож поки перебуваємо у черговому населеному пункті, дзвонить їм і домовляються про те, коли зможуть приїхати та забрати тварин. Не всіх, звісно, але скільки вдається – вивозять. Потім приводять до тями у Харкові, Києві та шукають нових власників або тимчасовий прихисток. Так, є у нас такий хлопець. І волонтери», – додає він.
А ще кажуть, що російський «ленд-ліз» дуже гарно працює на Лиманському напрямку. Техніка, зокрема й велика, склади боєприпасів.
«Ми вже сміємося, що з піхоти перетворимося на інший підрозділ».
Кілька невеличких населених пунктів взяли навіть без бою. Російські загарбники просто втекли, «сяючи п’ятами».
«Зайшли в дім, а там купа російських прапорів. Я навіть не можу уявити, щоб ми десь залишили свій прапор. А тут…».
На задньому фоні грає «Стефанія». Якийсь чоловічий голос підспівує. Готують вечерю на вогнищі. Кажуть, «сьогодні в меню Лиманська картопля. Смачна!».
А ще кажуть, що на відпочинок у них кілька днів. Далі знов за роботу. Звільняти країну.
Настрій бойовий.
«Поки не почуємо китайську мову – не зупинимось», – сміються наші Захисники.
Ірина Міщенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Голова ДонОДА розповів про «фільтрацію» на деокупованих територіях
На деокупованих територіях проходить не «фільтрація», а «стабілізаційні заходи».
На звільнених від російських загарбників територіях правоохоронні органи роблять все можливе, щоб відновити українську владу та захистити права і свободи мешканців громад.
Зокрема проводяться стабілізаційні заходи по виявленню можливих колаборантів та посібників окупантів.
Про це керівник Донецької ОВА Павло Кириленко розповів під час брифінгу в медіацентрі Україна.
Він зазначив, що не буде «розкривати всі подробиці, як воно відбувається».
«Це робота правоохоронних органів, спецслужб. Це виявлення можливих колаборантів на територіях деокупованих, ну і відповідне відновлення органів державної влади на цих територіях. Тобто, ці процеси йдуть відразу паралельно для того, щоб відразу включитися в роботу і допомогу для місцевого населення», – сказав Кириленко.
Читайте також: Жителів деокупованих міст та селищ просять зачекати з поверненням додому
Очільник Донецької ОВА також підкреслив, що заходи стабілізації на деокупованих територіях не можна порівнювати з фільтраційними заходами загарбників – це зовсім різні дії.
«Точно вам скажу, що жоден зі стабілізаційних заходів ні в якому разі не направлений на те, щоб застосовувати якісь каральні міри, чи які носять такий жорстокий характер. Вони направлені виключно на відновлення влади і направлені на захист прав і свобод жителів тієї чи іншої громади», – сказав він.
І додав, що «фільтрацію» проводять саме окупанти.
«Я не хочу застосовувати слово «фільтрація», бо її проводять окупанти і у них це є просто приниження людини і взагалі нехтування будь-якими свободами і правами людей», – пояснив Кириленко.
Ірина Міщенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
США посилюють тиск на РФ за Донбас
Прес-центр штабу проведення Операції об’єднаних сил (ООС) повідомляє, що минулої доби, 24 травня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою.
За даними прес-центру найбільш активні бойові дії тривали в районах населених пунктів Луганське, Зайцеве, Новолуганське, Новоселівка, Новотороїцьке, Богданівка, Гранітне, Чермалик.
Російсько-окупаційні війська 36 разів порушили режим припинення вогню, з них 12 разів відкривали вогонь з артилерії та мінометів. Підрозділи Об’єднаних сил вели активну оборону та давали адекватну відповідь по всій лінії зіткнення.
Окупанти продовжують грубо порушувати норми Міжнародного гуманітарного права. Вчора ранком ними з гармат калібру 152мм та мінометів калібру 120мм було обстріляно місто Торецьк. Загалом по місту російсько-окупаційнии військами було випущено 35 снарядів та мін.
4:45 противник підступно відкрив вогонь по населеному пункту Стара Миколаївка зі 152 мм гармат. Як завжди, вогонь вівся з житлових кварталів Горлівки.
Тим часом на дипломатичному «фронті» США посилюють тиск на РФ: повністю підтримують результати розслідування Міжнародної слідчої групи, яка прийшла до висновку, що ракета, котра збила в 2014 році над Донбасом Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines рейсу МН17, була випущена комплексом Бук, який належав російським військовим.
Про це йдеться в заяві офіційного представника Держдепартаменту США Хізер Нойерт, опублікованому в четвер, 24 травня.
«Сполучені Штати повністю довіряють висновкам, представленим голландським прокурором… Це заява підтверджує й доповнює те, що ми говорили з перших днів цієї трагедії: MH17 був збитий ракетою російського ЗРК Бук, випущеної з території Східної України, що контролюється силами РФ і силами, які знаходяться під керівництвом РФ», – заявила Нойерт.
Вона нагадала «про вимогу Ради Безпеки ООН про те, щоб винні … були притягнуті до відповідальності й щоб всі держави в повній мірі співпрацювали у встановленні винних».
«Настав час для Росії перестати брехати й прояснити свою роль», – жорстко зазначила Нойерт.
Тим часом спеціальний представник Держдепартаменту США Курт Волкер заявив, що Гуманітарна ситуація на сході України, особливо поблизу зон бойових дій на Донбасі, ускладнюється протягом тривалого часу й зараз вимагає термінових рішень.
«Відзначається погіршення гуманітарної ситуації протягом тривалого часу», – зазначив представник американського зовнішньополітичного відомства.
За словами дипломата, залишаються обмеженими можливості людей для пересування. Особливо це відчувається в приватному секторі поблизу лінії розмежування. Також, за його словами, небезпечною залишається ситуація з питною водою через пошкодження вузлів цієї інфраструктури, а також затоплення шахт, у тому числі радіоактивно забруднених.
Волкер також звернув увагу на ризик для життя людей, які проживають у районах бойових дій і страждають від постійних обстрілів, в тому числі, прицільного снайперського вогню.
Також Волкер зазначив, що дії Росії на сході України – військова операція.
«Ми запропонували рішення, згідно з яким на Донбасі будуть розміщені миротворчі сили ООН. Ці сили повинні замінити війська, забезпечити безпеку в регіоні й взяти під свій контроль кордон», – сказав Волкер.
Це повинно створити посилання для реалізації Мінських угод.
«Справа за Володимиром Путіним, якщо він у цьому зацікавлений. Я думаю, що відновити мир можливо», – додав спецпредставник США.
Водночас, Палата представників Конгресу США підтримала військову допомогу Україні на суму 250 мільйонів доларів. Законопроект передбачає поставку летальних оборонних озброєнь. Конкретні види зброї в документі не вказані.
Незважаючи на підтримку Палати представників, документ повинен бути схвалений Сенатом, який розглядає свою версію законопроекту. Перш, ніж ініціатива попрямує на підпис президенту, дві версії законопроекту необхідно об’єднати в одну.
Таким чином можна констатувати, що США продовжують тиснути на РФ на «дипломатичному фронті».
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
USAID – четверть века помощи Украине от американского народа
В течение следующих пяти лет для помощи Донбассу и регионам, пострадавшим от вооруженного конфликта, от Агентства США по международному развитию (USAID) будет направлено 125 миллионов долларов. Агентство ведет свою деятельность от имени американского народа и работает в Украине с 1992 года.
Как изменились направления сотрудничества с началом вооруженного конфликта и над какими проектами ведется работа в Донецкой и Луганской областях в 2018 году, выясняла команда Антикризисного медиа-центра в рамках проекта “Без границ”.
“Мы пришли сюда не на один день. Мы здесь надолго, чтобы помогать Украине, ее процветанию, развитию экономики и демократического общества. В начале 90-х программы USAID были направлены на переход от советского прошлого в новое время – в экономической, политической и социальной сферах. За эти годы векторы сотрудничества эволюционировали таким образом, чтобы обеспечить все потребности, необходимые для развития Украины. Начиная с 2014 года мы стали уделять больше внимания гуманитарным проблемам, возникшим в результате вооруженного конфликта. Также в приоритете – поддержка развития демократии и местных инициатив”, – сообщил заместитель администратора Агентства США по международному развитию (USAID), руководитель Бюро USAID по делам стран Европы и Евразии Брок Бирман.
Именно на поддержку экономической и социальной стабилизации Донбасса и тех регионов, которые пострадали от конфликта, будет направлена американская помощь в размере 125 миллионов долларов. По словам Брока Бирмана, программа начнется в декабре и будет иметь две компоненты.
Первая – демократическая – направлена на поддержку самоуправления и политических процессов. Вторая – экономическая – обеспечение деятельности малого и среднего бизнеса, поддержка креативных молодежных идей, диверсификация экономики.
“Цель этой помощи – способствовать развитию экономики Донбасса и активному участию жителей региона в общественной жизни. Продолжающаяся российская агрессия приводит к разрушению критически важных экономических связей и ускоряет упадок доминирующих отраслей промышленности. Поэтому деньги должны быть использованы на стабилизацию региона, повышение устойчивости местной экономики, ускорение социально-экономического роста и более тесного сплочения Донбасса и окружающих территорий”, – подчеркнул Брок Бирман.
Находясь на Донбассе, руководитель Бюро USAID встретился с шестью молодыми предпринимателями, которые частично получили помощь через грантовую программу Агентства на открытие бизнеса. “Они успешно работают, создают новые рабочие места и способствуют тому, чтобы этот регион развивался. И самое главное – их оптимизм и креативный подход к решению сложных задач дают уверенность в экономическом и социальном потенциале региона”, – отметил Брок Бирман.
Во время визита в Донецкую область состоялось торжественное открытие Центра коворкинга и экономических инноваций “Топ Плейс” в Славянске. В церемонии приняли участие специальный представитель Госдепартамента США по вопросам Украины Курт Волкер и Посол США в Украине Мари Йованович.
“С открытием этого экономически инновационного центра больше украинцев и жителей Донбасса получат возможность для развития. Это потенциал для поддержки молодежи, новаторства и духа предпринимательства. США были и остаются преданными в помощи Украине на пути к процветанию и самостоятельности”, – подчеркнул Брок Бирман во время открытия центра.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Навіщо Волкер їздить в Україну
14 травня спеціальний представник Державного Департаменту США Курт Волкер у черговий раз завітав до України та побував на Донбасі, зустрівшись із керівником ООС Сергієм Наєвим та давши прес-конференцію для ЗМІ. Згідно із планом сьогодні, 16 травня, відбудеться зустріч із спікером парламенту Андрієм Парубієм.
Однак це не дає відповіді на питання навіщо спеціальний представник Державного Департаменту США Курт Волкер їздить до України, та головне – які успіхи у цих візитів.
Формально Курт Волкер призначений для переговорів із помічником президента РФ, який курує Донбас Владиславом Сурковим аби росіяни погодилися на український варіант введення миротворчого контингенту на Донбас, що президент Петро Порошенко, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков та інші високопосадовці вважають ледь не головним варіантом повернення непідконтрольної частини Донбасу.
Втім, вже перші переговори Курта Волкера з Владиславом Сурковим показали, що надії на позитивне завершення переговорів самовпевнені: з 29 пунктів плану США в РФ були згодні лише з 3 або 10%. Не те щоб у принципі було неможливо узгодити такі розбіжності в 90% і прийняти якийсь компромісний план, але завдання за погодженням позицій обох країн була просто колосальною, наскільки вона була по плечу переговірникам і скільки часу може зайняти, ніхто не знає навіть приблизно.
Цікаво, що в день прибуття Курта Волкера статс-секретар, заступник глави МЗС РФ Григорій Карасін в інтерв’ю ТАСС повідомив, що в переговорах Москви і Вашингтона взята певна пауза і немає навіть приблизних термінів їх наступної зустрічі. Тобто ніяких спільних точок у ході переговорів Волкер та Сурков так і не з’явилося за час переговорів що тривали більш ніж півроку.
Ще раніше російські ЗМІ повідомили про телефонну розмову президента РФ Володимира Путіна і канцлера Німеччини Ангели Меркель, в якому мова йшла і про введення миротворців, причому у повідомленні наголошувалося, що особливу увагу було приділено їх функції охорони спостерігачів Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ)». Тож в РФ підкреслили, що не мають наміру відмовлятися від власного варіанту використання обмеженого числа миротворців виключно для охорони співробітників ОБСЄ.
Після цього «сигналу» дивна «пауза в переговорах Москви і Вашингтона» за словами Григорія Карасіна. Більше того, сам факт переговорів Волкера і Суркова виглядає сумнівною справою, оскільки обидві сторони продовжують наполягати на своїх позиціях, прямо протилежних позицій опонента.
Цікаво, що й сам спецпредставник Держдепу США по Україні Курт Волкер своїми словами наводить на думку, що безперспективність подальших переговорів розуміють й у самих США.
Так, він доволі жорстко пройшовся по ролі РФ на Донбасі, заявивши, що на Донбасі немає конфлікту серед українців – він спровокований прямою інтервенцією Росії на українські території, що здійснює прямий контроль над збройними угрупованнями і має вирішальне політичний вплив на політичне управління окупованими територіями.
Вести перемовини після таких заяв із РФ, що свою участь у конфлікті всіляко заперечує, доволі проблематично, проте Волкера це не зупинило.
Також Курт Волкер натякнув на небажання йти на компроміс, запропонований США і вводити миротворців, яких він вважає дуже корисним для вирішення конфлікту на Донбасі.
«Я думаю, що механізм ООН (по введенню миротворчої місії на Донбасі – ред.) буде корисним, якщо Росія дійсно хоче вирішення цього конфлікту. Це означає, що вона повинна прийняти рішення вийти з цього конфлікту, вивести свої війська з Донбасу і дати місцевим жителям можливість відновити там нормальне життя. Якщо Росія прийме для себе таке рішення, це буде свідчити, що вона зацікавлена у завершенні конфлікту, а якщо вона накладе вето на рішення Ради безпеки ООН, це буде означати, що вона зацікавлена в продовженні цієї війни», – сказав Волкер.
Це знову ж говорить про певний глухий кут в переговорах по миротворцях між США і РФ виходячи з чого остання може застосувати право вето як постійний член Ради безпеки ООН і відмовити її від цього США на разі неспроможні.
Цікаво, що за словами Курта Волкера жителі окупованих терористами територій Донбасу відвернутися від Росії і захотять возз’єднатися з Україною, коли вона стане сильною, багатою та успішною державою і США працюють кожен день, щоб зробити Україну міцною і успішною державою.
Дуже схоже на певний сигнал, мовляв вмовити чи змусити Кремль піти з Донбасу ми поки що не можемо, то ж слід шукати інший вихід із ситуації, наприклад, такий.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!