Під час чергового раунду переговорів стосовно Донбасу у Мінську так званий «полпред» самопроголошеної ДНР Денис Пушилін заявив, що ДНР спроможний повністю покрити потреби України у вугіллі.
«Для України ми найзручніший варіант в плані логістики і ціни з усіх постачальників вугілля для електростанцій. Однак, враховуючи політичну складову, ми спостерігаємо часто невдалі спроби Києва перейти на поставки з інших країн – ПАР, Австралії, а зараз і США», — сказав Пушилін російському виданню «Відомості».
Як відомо наприкінці 2016 року з ініціативи ветеранів АТО була розпочата торгівельна блокада територій самопроголошених ЛДНР, згодом оголошена офіційно, а у березні 2017 року вже самопроголошені «народні республіки» оголосили блокаду Україні. Результатом усього цього стали проблеми у вугільній промисловості на тимчасово непідконтрольній Україні території Донбасу. Вугілля просто нікуди стало збувати.
У травні і червні шахта Засядько двічі зупиняла добування вугілля та відправляла робітників у неоплачувані відпустки.
Наприкінці червня російська агенція новин «REGNUM» повідомило, що з 1 липня «міністерство вугілля та енергетики ДНР» переводить держпідприємства вугільної галузі на дводенний робочий тиждень. Зокрема, мова йшла про підприємства ДП «Торезантрацит» і «Сніжнеантрацит». Причиною цього рішення називали проблеми зі збутом вугілля, котрим були забиті усі склади. Після розриву торгівельних відносин із Україною «чорне золото» Донбасу виявилося нікому непотрібнім.
Спершу так зване «міністерство вугілля та енергетики ДНР» спростувало заяву російських журналістів щодо проблем із збутом вугілля та переходом шахт на скорочений режим роботі, але згодом «голова ДНР» Олександр Захарченко під час своєї «прямої лінії» із населенням «народної республіки» таки визнав що проблема існує.
«Проблема зі збутом вугілля присутня. Вона пов’язана з економічною блокадою, яку ввів Київ. До цієї блокади ми продавали вугілля Україні, і з ним вона пережила зиму. Зараз ми забираємо 43 тисячі тон вугілля, а повинні 100 тисяч. Але ці проблеми тимчасові. У липні запускається Донецький металургійний завод, друга піч на Єнакіївському металургійному заводі, і планово до серпня місяця проблеми ми вирішим», – сказав Захарченко щодо збуту коксівного вугілля, при цьому не обмовившись ані словом щодо проблем із збутом енергетичного вугілля, ані зупинки шахт до котрих ці проблеми зі збутом призвели.
Щоправда відповідаючи на інше питання Захарченко обмовився, що заплановане закриття деяких єнакіївських шахт.
Також «голова ДНР» заявив що нібито-то підписані контракти із постачання вугілля з країнами Європи, у тому числі Туреччиною, що нібито готові покупати вугілля у «ДНР».
Щоправда яким чином вугілля із самопроголошеної республіки будуть купувати респектабельні європейські фірми Захарченко не пояснив, так само і того, у якому морському порті «республіки» вугілля будуть відвантажувати, адже Седово для цього однозначно не підготовлене.
Таким чином заява Пушиліна дуже схожа на певне «пробне каміння» до влади України із пропозицією збувати вугілля, оскільки неможливо сприймати серйозно інформацію про експорт вугілля з самопроголошених республік до Європи.
Слідом за Пушиліним про продаж вугілля в Україну заговорили і в самопроголошеній ЛНР.
«Ми хочемо реалізовувати вугілля. Тому що від цього залежить і добробут наших людей, що знаходяться в нашій народній республіці», – заявив Директор інституту транспорту і логістики» Луганського державного університету Григорій Нечаєв.
Скоріше за все проковтнути власну гордість та запропонувати продаж вугілля Україні самопроголошені «республіки» змусили проблеми зі збутом вугілля, а також важке фінансове становище.
Так на початку липня на шахтарських пабліках у соцмережах з’явилася інформація стосовно виплати заробітної плати на шахтах «ДНР». Як пишуть гірняки на деяких підприємствах відбувається виплата грошей за березень-квітень, та й то лише частково, а оскільки більшість шахт у травні-червні стояли, грошей за цей період шахтарі можуть й взагалі не отримати.
Так само у деяких містах на непідконтрольній Україні частині Донбасу затримують виплату пенсій.
Усе це говорить про важке фінансове становище «народних республік», котрі вони намагаються поліпшити за рахунок продажу вугілля Україні.
Також заява Пушиліна співпала із інформацією щодо закупівлі Україною вугілля із США уже у цьому році. Цей контракт лишає самопроголошені «ЛДНР» взагалі без ринків збуту, що може призвести до чималих соціальних негараздів і потрясінь у так званих «народних республіках».
Микита Синицін
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!