Про зміни статусу державної лікарні «Феофанія» стало відомо 14.01.2020 з сайту Президента України Володимира Зеленського. На сайті з’явився підписаний главою держави Указ № 10/2020 «Про забезпечення доступності для громадян медичної допомоги, що надається клінічною лікарнею “Феофанія” Державного управління справами». Цей документ відкриває вільний доступ усіх громадян України до послуг, які надає медичний заклад.
Трохи фактів з історії «особливої» лікарні
За радянських часів «Феофанія» обслуговувала представників найвищої номенклатури Компартії, Ради Міністрів УРСР, вищих керівників держави, осіб з почесними науковими, творчими та спортивними званнями, а також тих, хто мали особливі заслуги перед Батьківщиною, та членів їх родин.
У 2002 році лікарню підпорядкували Державному управлінню справами, по суті залишивши її таким самим місцем для безкоштовного та якісного лікування обраних: державних службовців України, депутатів, працівників дипломатичного корпусу іноземних держав та осіб, які мають особливі заслуги перед Україною.
Трохи цифр про лікарню
За часів незалежності України у медичний заклад, недоступний для всіх громадян, вливались чималі гроші. Наприклад, у 2010 році на «Феофанію» з державного бюджету було виділено 300 млн грн, у 2013 – 370 млн грн, у 2017 – понад 400 млн грн.
Експерти підрахували, що бюджет «особливої» лікарні у два рази перевищує загальний бюджет усіх закладів охорони здоров’я Полтави чи Вінниці . Більше він і за бюджет всієї Івано-Франківської області на медичні закупівлі. У 2019 році на «Феофанію» виділили 600 млн грн., що на 150 млн більше, ніж на Національну дитячу спеціалізовану лікарню «Охматдит».
«Феофанія» при Супрун
Уляна Супрун, яка виконувала обов’язки Міністра охорони здоров’я у 2016-2019 рр. і при якій заклали перші камінці у фундамент медичної реформи, не один раз підіймала питання недоступності «Феофанії» для всіх громадян України. Вона називала чинну практику «совковим підходом» та наголошувала, що українці мають повне право самі обирати де лікуватися. Також вона неодноразово наполягала, що лікарня повинна стати частиною єдиного медичного простору для всіх українців. Вона закликала політичну еліту зрозуміти важливість необхідних змін та викорінити симптоми старої політичної хвороби.
Але політична еліта не дослухалась порад тодішньої очільниці МОЗу: у 2019 році Верховна Рада підтримала законопроєкт, який залишив «Феофанію» у попередньому, святому статусі для представників цих самих політичних еліт. Тоді законопроєкт не підтримало всього лише два депутати – Віктор Пинзеник і Ярослав Маркевич.
Деталі Указу Президента Зеленського
Текст документа передбачає наступне: «протягом тримісячного терміну Держуправління справами і Кабмін повинні розробити комплекс заходів, які відкриють доступ громадянам до діагностики та лікування, високоспеціалізованої медичної допомоги, що надається клінічною лікарнею «Феофанія».
Указ набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Марина Романцова, “Донеччина. ЗмІнИ”
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!