Лубінець: Дії уряду по стабілізації цін на ліки можуть призвести до скорочення аптек у віддалених регіонах

Дії уряду, спрямовані на стабілізацію цін на лікарські засоби, зокрема зменшення граничних гуртових надбавок і заборона маркетингових платежів, можуть призвести до скорочення аптечної мережі та обмежити доступ до необхідних ліків.

Про це заявив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

Він зазначив, що питання доступу до лікарських засобів в умовах воєнного стану залишається одним із важливих пріоритетів у контексті захисту прав людини. Постанова Кабінету Міністрів №168, спрямована на зниження цін на ліки, виглядає логічним кроком влади у відповідь на запит щодо регулювання фармацевтичного ринку,

«Такі заходи мали на меті забезпечити більш справедливу цінову політику та посилити доступність ліків для споживачів. За офіційною інформацією МОЗ, знижено ціни на понад 100 позицій українських препаратів, ще понад 200 очікують на коригування вартості найближчим часом», — вказав Лубінець, додавши, що проте деякі положення Постанови викликають занепокоєння.

За його словами, відсутність компенсаторних механізмів може призвести до економічної неспроможності працювати частини аптечних закладів, особливо в малих населених пунктах. Це створює ризик скорочення аптечної мережі у віддалених регіонах, де доступ до медичних послуг і так є обмеженим.

Окрему увагу уповноважений приділив передбаченій постановою забороні маркетингових платежів від виробників. Для багатьох аптеки — особливо малих — ці виплати були значним джерелом доходу. На фоні здорожчання енергоносіїв, логістики та інших витрат бізнес змушений самостійно шукати шляхи компенсування втрат доходу. У результаті ціни на не включені до переліку МОЗ препарати можуть зрости, хоча регулювання охоплює лише окремі групи ліків.

Лубінець також наголосив, що право на доступ до ліків не обмежується лише їхньою ціною. Важливими складовими є географічна та фізична доступність аптек, широкий асортимент життєво необхідних препаратів, а також якість і безпека фармацевтичного обслуговування. Проєкт постанови не передавали уповноваженому для розгляду, тому він звернувся із запитами до Міністерства охорони здоров’я та Державної регуляторної служби про оцінку впровадження даного документа.

«Я вже звернувся до Міністерства охорони здоров’я та Державної регуляторної служби з відповідними запитами щодо оцінки впровадження Постанови №168. Ми очікуємо зваженої державної політики, яка дозволить водночас і знижувати ціни, і підтримувати інфраструктуру, що забезпечує це право», — додав омбусмен.

Нагадаємо, що 14 лютого Кабінет Міністрів прийняв постанову №168, яка набрала чинності з 1 березня. Згідно з рішенням, знижено граничні постачальницько-збутові надбавки на лікарські засоби з 10% до 8%, а також встановлено обмеження на роздрібні надбавки — не більше 35% від закупівельної ціни з урахуванням податків.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies