Вугледар на Донеччині майже щодня потрапляє до воєнних зведень – російські загарбники гатять по місту з усіх калібрів. Вдень і вночі не вщухають вибухи, що несуть смерть і руйнування. Попри наполегливі заклики місцевої влади евакуюватись, тут залишилося доволі багато місцевих жителів.
Окрім прямої воєнної небезпеки, їм доводиться терпіти та пристосовуватись до виживання без води, газу, світла та у напівзруйнованому житлі. Життя цих людей напряму залежить від того, чи зможуть їм привезти їжу, ліки та воду, чи зможуть їх вчасно вивезти. Проте в міру того, як загострюється ситуація, деякі місцеві все ж таки приймають рішення про евакуацію.
«Стає все гірше та гірше. Оце день було більш-менш спокійно, а до цього літаки так обстрілювали місто, що це жах. Впродовж тижня кожен день, у різний час, то вранці, то вдень були авіанальоти. А головне, що не чутно, коли він летить – одразу чуємо вибухи. Це дуже страшно», – розповідає мешканка Вугледару.
Разом з чоловіком вони довго не зголошувалися на евакуацію. Подружжя готувалося зимувати вдома, хоча в їхній багатоповерхівці давно вже не було газу, води та електрики. Щоб не замерзнути взимку, придбали пічку-буржуйку та заготовили дрова. Але постійні обстріли, що кожного дня посилюються, змусили людей тікати.
Шанс врятувати власне життя вугледарцям надала поліція Донеччини, яка здійснює регулярні евакуаційні рейси з прифронтових міст. Правоохоронці приїжджають у «гарячі точки» на броньованому мікроавтобусі та радіють, коли вдається вивезти хоча б декількох людей до більш безпечних місць.
Один з таких рейсів відбувся 10 вересня. Цього разу поліцейські врятували двох жінок та двох чоловіків. Однак під час евакуації ледь не потрапили під ворожий вогонь. Снаряд вдарив позаду евакуаційного авто – у місце, звідки хвилину тому поліція забрала вугледарців. На щастя, обійшлося без жертв, ніхто не постраждав.
На евакуаційному шляху поля повністю вириті снарядами. Російські військові постійно пристрілюються до майже єдиної дороги, що веде до Вугледару. Тож кожен рятівний рейс – це небезпека для поліцейських та цивільних, які сподіваються на порятунок.
Підвозять гуманітарку та лагодять житло
Правоохоронці продовжують чекати заявок на евакуацію, а тим місцевим, які залишаються, супроводжують доставлення гуманітарної допомоги. Місцева адміністрація, яка продовжує працювати у громаді, докладає зусиль, щоб забезпечити жителям придатні умови для проживання.
Зокрема, залучають гуманітарну допомогу та організовують її розподіл. З певною періодичністю отримують гуманітарні вантажі від благодійного фонду Ріната Ахметова «Порятунок життів». Пакунки розвозять по всім, навіть віддаленим населеним пунктам громади.
Через постійні обстріли у Вугледарській громаді все більше стає пошкодженого житла. Місцева влада допомагає мешканцям полагодити їх будинки – залатати пробиті дахи, затягнути плівкою чи забити фанерою вікна. Будматеріали отримують через міжнародні благодійні фонди.
У приватному секторі спочатку обстежують домівки, виявляють, де найбільш за все потрібна допомога, та передають будівельні матеріали для проведення ремонтних робіт. Набори будівельних матеріалів надає громаді Норвезька рада у справах біженців (NRC) за сприяння Волноваської районної військової адміністрації.
Кожного разу, під час видачі гуманітарної допомоги чи будматеріалів, керівник Вугледарської міської військової адміністрації Сергій Новіков спілкується з місцевими мешканцями. Роз’яснює їм, наскільки складною є ситуація в регіоні, та закликає виїжджати у більш безпечні області України. Зі свого боку поліція Донеччини готова й надалі евакуювати всіх охочих з Вугледарської громади.
9 вересня ми провели Телеміст Їхати «в нікуди» чи залишатись у небезпеці – складний вибір кожного де обговорювалися питання, як планують виживати міста Донеччини в цю складну зиму.
Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»
Фото: Вугледарська міська військова адміністрація, Поліція Донецької області
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!