Під час післявоєнного відновлення інфраструктури у громадах Донеччини та налагодження мирного життя там необхідно буде очищення території від вибухонебезпечних предметів. Серед тих, хто допомагатиме у цьому, організації, які мають напрямок гуманітарного розмінування. До очищення українських земель у 2015 році долучалися, зокрема, «The HALO Trust», «FSD» та інші. Нині гуманітарне розмінування у Донецькій області не проводиться через безпекову складову та окупацію частини території. Про особливості роботи у цьому напрямку журналісти АКМЦ поспілкувалися із керівницею проєктів Української асоціації гуманітарного розмінування Зінаїдою Зеленою.
Що таке гуманітарне розмінування
Українська асоціація гуманітарного розмінування була заснована у 2023 році й нині фокусується на безпеці громадян, розмінуванні території, нейтралізації вибухонебезпечних предметів. Крім того команда займається інформуванням населення щодо мінної загрози. До складу асоціації входять 25 операторів і 15 компаній-виробників техніки для розмінування. Нові розробки та інноваційні рішення проходять обов’язкове тестування та перевірку ефективності. За словами керівниці проєктів асоціації Зінаїди Зеленої, поняття «гуманітарне розмінування» не означає, що воно безплатне чи є гуманітарною допомогою. Залучені до процесу оператори займаються очищенням деокупованих територій.
«Це може бути й сільськогосподарські землі, і населені пункти, і ліси, і узбіччя доріг, і лісосмуги тощо. Оператори гуманітарного розмінування заходять у місто і розміновують абсолютно все. Коли ми здаємо землю, ми розміновуємо й очищуємо ґрунт на 15 сантиметрів від будь-якого металу. Від снарядів, гранат, мін, навіть від бляшанок і всього такого іншого. Це і є специфіка гуманітарного розмінування», – зазначає фахівчиня.
Наразі таких операторів в Україні 69. Серед них – «The HALO Trust», «Центр гуманітарного розмінування Дочірнього підприємства Державної компанії «Укрспецекспорт» – Державного підприємства «Укроборонсервіс», «FSD», ГО «Український центр гуманітарного захисту» тощо. Крім цього, є оперативне розмінування, яким займаються працівники ДСНС, та військове, до якого залучені сапери у зонах бойових дій, розчищаючи стратегічно важливі об’єкти.
Чому наразі неможливо проводити гуманітарне розмінування на Донеччині
Як зауважила експертка з розмінування Зінаїда Зелена оператори з протимінної діяльності згідно з Законом «Про протимінну діяльність в Україні» не можуть працювати на територіях, які знаходяться ближче, ніж на 50 кілометрів від бойових дій. Донецька область нині є зоною активних бойових дій. Тому оператори з гуманітарного розмінування там поки не працюють. Наразі Донеччину можуть очищувати від вибухонебезпечних предметів тільки працівники ДСНС або військові.
Для пошуку та знешкодження мін та снарядів представники асоціації застосовують різноманітні технології та методи.
«Зважаючи на те, про які ділянки ми говоримо, частіше розмінування проходить за допомогою людини та металошукача. Але якщо ми говоримо про механізований спосіб, то ми використовуємо машини для розмінування та дрони. Ми працюємо з українською технікою «Змій» компанії «Rovertech». Вона невелика, компактна, її легко пересувати й виконує ті ж самі функції, як і класична машина для розмінування, яка коштує приблизно від 500 тис. до 1 млн євро», – розповідає керівниця проєктів Української асоціації гуманітарного розмінування Зінаїда Зелена.
В Україні є декілька компаній, які працюють на таких машинах. Приватні оператори не можуть собі дозволити купувати вартісну техніку. Такі машини в основному потрапляють до підрозділів ДСНС як гуманітарна допомога. Крім розмінування, асоціація також проводить навчання з мінної безпеки у громадах. Вони розповідають про те, що треба робити у разі знаходження небезпечного предмета.
Крім того, в асоціації говорять і про відновлення ґрунту після розмінування. Це окрема тема, яка потребує ретельного дослідження та тривалого часу.
«Щодо відновлення земель та ґрунтів після розмінування — це нешвидкий процес. Забір ґрунту може брати тільки відповідний фахівець. У нашій організації ми поки знаходимось на стадії дослідження, щоб зрозуміти, наскільки це велика проблема. Якщо земля потребує такого відновлення, ми думаємо, куди рухатися далі. Якщо проблема неглобальна і можна відновлювати ту частину землі, де був вибух, то це вже інше питання, ніж відновлювати ціле поле, яке ми розмінували», – підкреслює Зінаїда Зелена.
Нині у Міністерстві економіки України створили національну платформу протимінної діяльності «Demine Ukraine». На ресурсі зібрали інформацію для споживачів, донорів, операторів протимінної діяльності та залучених державних органів.
Анна Бальчінос
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!