Лиманська громада під час повномасштабного вторгнення постраждала від окупації та обстрілів росіян. Частина закладів культури була пошкоджена або знищена. Нині відділ культури та туризму громади займається відновленням та наданням відповідних послуг мешканцям. Що вдається робити під час повномасштабної війни у прифронтових та деокупованих районах Лиманської громади, у якому напрямку задіяні фахівці, розповіла т. в.о. начальника відділу культури і туризму Лиманської міської ради Донецької області Марина Могильна.
Чим зараз займається відділ культури і туризму Лиманської міської ради?
В умовах повномасштабної війни, враховуючи те, що Лиманська міська територіальна громада є зоною активних бойових дій, першочерговими завданнями залишаються відновлення та надання якісних культурних послуг мешканцям громади. Зокрема проведення ремонтних робіт у закладах культури, в яких це є вкрай необхідним, також підсилюємо та оновлюємо матеріально-технічну базу. Крім цього, намагаємось підтримувати мистецьку творчість, займаємось розвитком духовної культури громади, організацією дозвілля населення, виховання дітей тощо. Звісно, у рамках тих можливостей, які у нас є сьогодні. Зазначу також, що робота сфери культури розділена на декілька напрямків. У багатьох вона асоціюється з організацією якихось заходів, дозвілля. До війни це дійсно було одним із основних наших напрямків. А взагалі опікуємося питаннями розвитку туризму, охорони культурної матеріальної та нематеріальної спадщини, мовної політика, деякими питаннями релігії.
Як саме відділ культури взаємодіє з представниками релігійних організацій, що робите у цьому напрямку?
Нещодавно ми проводили моніторинг, аби визначити, хто і де відновив роботу на території громади. З’ясували, що нині у нас діють три Православні церкви України. Храми ПЦУ відкриті у Лимані, а також у селах Закітне та Яцьке. У Яцькому священник проводить служіння поки що у приміщенні УПЦ (церква московського патріархату на території України — ред.), але нині мешканці збирають пакет документів і буде вже офіційний перехід. Звісно, це не наша заслуга, але ми повинні володіти тією чи іншою інформацією про те, що відбувається у нашій громаді. Впливати на це жодним чином ми не можемо, однак співпрацюємо, зокрема спілкуємося з різних питань, бачимо, хто і що робить. Знову ж таки, враховуючи сьогоднішню ситуацію та великі свята, як Великдень, наприклад, запрошували на нараду до начальника міської адміністрації, аби поговорити про питання безпеки та інше.
Повертаючись до діяльності закладів культури, якою є нині ситуація з кадрами, адже багато людей поїхали у більш безпечні регіони?
Можу сказати, що з початком бойових дій на території Лиманської громади кадрова складова зазнала великих втрат, зокрема у зв’язку з відсутністю інформації про перебування працівників, звільнення останніх через відсутність на роботі та нестачу інформації про причини такої відсутності понад 4 місяці поспіль. Багато кваліфікованих кадрів звільнились за власним бажанням…
Тож станом на 24.02.2022 року загальна чисельність працівників закладів та установ культури і туризму Лиманської міської ради складала 139 осіб. Нині фактична кількість зазначених працівників становить 67 осіб.
Вони всі працюють онлайн?
Це і дистанційний режим роботи, і на місцях. Якщо говорити більш точно, то 24 особи працюють у звичайному режимі, а 27 — дистанційно. Ще 15 робітників знаходяться у відпустці без збереження заробітної плати. Одна людина підписала контракт і служить у ЗСУ.
З огляду на такі втрати співробітників, чи є потреба у поповнені кадрів та яка ситуація з зарплатами тих, хто продовжує працювати?
Відділом культури і туризму Лиманської міської ради перспективна потреба в кадрах визначена. Однак з урахуванням особливостей роботи таких закладів у період запровадженого воєнного стану, на сьогодні потреба в кадрах відсутня.
Заклади культури базової мережі Лиманської громади повністю фінансуються за рахунок коштів бюджету Лиманської МТГ. Заборгованості з виплати заробітної плати працівникам станом на 01.01.2024 року немає.
Скільки закладів нині працює у дистанційному форматі?
Зараз 7 закладів культури Лиманської громади працюють у дистанційному режимі та 11 – офлайн. Ще 27 тимчасово призупинили свою діяльність через безпекову складову, відсутність працівників та численні пошкодження майна. Враховуючи безпекову складову, кадровий потенціал та технічні можливості протягом звітного періоду лише 4 заклади культури клубного типу Лиманської громади нині продовжують свою діяльність.
Це МБК «Зеленоклинський», де робота проводиться у дистанційному форматі. Особливої уваги заслуговує робота дитячого сектору. Заняття для гуртків з образотворчого та декоративно-ужиткового напрямків у відеоформаті двічі на тиждень публікуються на офіційній сторінці фейсбук закладу культури. Також проводяться онлайн майстер-класи декоративно-ужиткового гуртка. На базі міського будинку культури також діють два аматорські формування — образотворче мистецтво «Чарівна палітра» та декоративно-ужиткове мистецтво «Арт-майстерня».
У центрі культури і дозвілля у Рубцях фахівці працюють як за місцем перебування закладу культури, так і за його межами у змішаному форматі (офлайн та онлайн). На базі ЦКД села діють два аматорські формування — театральний та декоративно-ужиткове мистецтво «Умілі ручки».
У Яровій діє міський будинок культури. Працівники здійснюють свою діяльність за місцем перебування закладу культури у змішаному форматі (офлайн та онлайн). Також у закладі функціонує аматорське формування — музично-інструментальне «Музика душі», де проходять заняття з гітари.
У філії – Будинок дозвілля села Діброва фахівці працюють за місцем перебування і також у змішаному форматі. Враховуючи, що будівля закладу повністю зруйнована, тимчасово заклад діє у пристосованому приміщенні.
Скільки дітей займається в режимі онлайн?
Протягом І кварталу 2024 року з усієї мережі закладів культури, в яких проводяться освітні заняття в режимі онлайн, працює лише музична школа у Лимані. Працюють 8 співробітників школи, а в дистанційному режимі навчається 61 дитина. З 81 учнем призупинено навчання до нашої перемоги та завершення дії правового режиму воєнного стану.
Додам також, що керівництвом музичної школи організовано підготовку до запровадження навчання зі здобувачами мистецької освіти у форматі повторення програми минулого навчального року та підготовку до повноцінного навчального процесу 2023-2024 років. Заклад тимчасово не працював, але починаючи торік з квітня організував роботу з учнями в онлайн режимі. Однак через те, що учні, хоч і не з власної вини, не виконали річну програму та не отримали певний обсяг годин з предметів, документ про освіту цьогоріч отримати вони не зможуть.
Чи вціліла музична школа?
Будівлю частково пошкоджено (покрівлю, підвальне приміщення, вікна та двері відсутні або розбиті). Однак станом на квітень цього року, за підтримки Лиманської міської військової адміністрації та КП «Лиманська СЕЗ», проведено заходи зі збереження майна власними силами працівників зазначених організацій та технічних працівників галузі культури Лиманської громади.
Читайте також: У Святогірську хочуть відбудувати зруйновану музичну школу
Чи проводяться якісь заходи наживо?
Так, закладами культури проводяться різноманітні заходи там, де це можливо. Працюють будинок дозвілля у селі Діброва, дитяча бібліотека ім. Т. Г. Шевченка у Лимані. Працюють бібліотеки-філії у Закітному, Озерному, Рубцях, Новоселівці, Шандриголовому, Ямполі, Яровій. Також діють центр культури та дозвілля у Рубцях та будинок культури у Яровій.
Другу частину інтерв’ю з т. в.о. начальника відділу культури і туризму Лиманської міської ради Мариною Могильною читайте найближчим часом.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!