Майже три тижні без «Vodafone Україна» – чи буде український зв’язок на окупованому Донбасі?
З 11 січня на території самопроголошеної ДНР відсутній зв’язок від українського оператору мобільного зв’язку «Vodafone Україна». Це стало найбільшим періодом проблем такого роду з 2014 року, що мимоволі наводить на думки про їхню штучність.
Після пошкодження кабелю поблизу села Оленівка 11 січня на всій території Донбасу зник зв’язок, що фактично для багатьох обірвало найбільш доступний зв’язок із рідними та близькими, що проживали в Україні, адже стаціонарний телефонний зв’язок від оператора «Комтел» у самопроголошеній ДНР не давал можливості дзвінків в Україну
Найбільш технічно «продвинуті» почали використовувати інші технології на кшталт соцмереж, Інтернету, Skype, а також сервіси WhatsApp і Viber.
Згодом виявилося, що з «республіканського» оператору мобільного зв’язку «Фенікс» таки можна дзвонити на номера «МТС-Україна», щоправда це можна було зробити лише з 5-10 дзвінку, із поганою якістю до того ж ще й за 10 російських рублів за хвилину.
Нарешті, декому пощастило жити достатньо близько до базових станцій «Vodafone Україна» розташованих на території України і тому приймати сигнал.
Після цілого тижня очікування нарешті 18-19 січня «Vodafone Україна» змогла провести ремонтні роботи пошкодженого кабелю, проте зв’язок у самопроголошеній ДНР так і не з’явився, причиною чому стала відсутність електроживлення.
Побічно це підтвердив так званий «міністр зв’язку ДНР» Віктор Яценко звинувативши Vodafone в тому, що той «закрив доступ залишився технічного персоналу колишнього “МТС-Україна” до свого обладнання», а також заявив, що «представникам українського оператора необхідно опрацювати низку адміністративних питань з суб’єктами господарювання Республіки, зокрема питання оплати електроенергії».
Досить дивна заява враховуючи той факт, що ця ситуація продовжується вже більше 3 років, проте у ДНР чомусь не наполягали на оплаті електроенергії, що до того ж неможливо з боку Vodafone адже таким чином вона одразу отримає звинувачення СБУ у фінансуванні терористів.
Тож умови що ставлять в ДНР є фактично неможливими і можуть призвести до «офіційної» відмови для Vodafone працювати у ДНР, що призведе до «віджиму» компанії. Власне саме так був «створений» мобільний оператор ДНР «Фенікс», що фактично працює на «віджатому» у 2015 році обладнанні «Київстару».
Проте й без того у самопроголошеній ДНР добряче заробили на ажіотажі, той самий Віктор Яценко 15 січня повідомив що усього за 4 дні було розпродано 50 тисяч стартових пакетів «Феніксу», а ціна стартового пакету збільшилися у перекупників з 200 до 1000 російських рублів.
Цікаво що після цього у зв’язку від «Фенікса» різко погіршилася якість навіть по території «ДНР», хоча раніше він був на цілком задовільному рівні.
В результаті «міністр зв’язку ДНР» Віктор Яценко 29 січня повідомив про введення обмеження на продаж сімкарт «Фенікс» – до 2х штук на паспорт, що начебто зроблено задля відсікання перекупників, оскільки раніше віно повідомляв, що з 30 тисяч проданих раніше пакетів було активовано лише 22 тисячі, решта ж як вважається покупатися для подальшого перепродажу.
Щоправда, пояснення цьому може бути й інше – погіршення якості зв’язку від «Фенікса» із напливом нових абонентів зробило подальше їхнє збільшення небажаним.
Що чекає мобільний зв’язок від Vodafone на Донбасі? Варіантів декілька:
- компанія таки зможе домовитися із ватажками ДНР, на умовах відрахування частини доходів, щоправда навряд чи у «республіканську казну», скоріше у кишеню «керівників» ДНР та продовжить свою працю;
- компанія відмовиться працювати далі, її відділення та обладнання будуть «націоналізовані» та перейдуть у «власність» «Феніксу»;
- проблеми із якістю зв’язку від «Фенікса» будуть поглиблюватися і врешті решт для зняття навантаження на компанію та у суспільстві у самопроголошеній ДНР вирішать таки надати електроживлення на кабель Vodafone і зрізок повернеться.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!