Медична реформа сприяє подоланню епідемії СНІДу на Донеччині

3871
коментарі відсутні

Медична реформа сприяє подоланню епідемії СНІДу на Донеччині

Віднедавна амбулаторії первинної ланки медичної допомоги почали надавати пацієнтам послугу безкоштовного тестування на наявність ВІЛ (вірусу імунодефіциту людини) швидкими тестами. Як в Донецькій області реалізується програма HealthLink “Прискорення зусиль з протидії ВІЛ/СНІДу в Україні”, розповіли лікарі та представниці Благодійного фонду “Український ресурсний центр”.

“В Донецькій області завжди фіксувався високий рівень інфікування на ВІЛ/СНІД, а також високий рівень смертності – відповідні показники більш ніж вдвічі перевищують середні по країні. Невтішні цифри ми бачимо й зараз. За даними на початок цього року під наглядом лікарів перебувають 12,5 тисяч ВІЛ-інфікованих, з них хворих на СНІД – 5666 осіб. Практика обстежень показує, що 40 відсотків ВІЛ-інфікованих людей не підозрюють про свій статус. Хвороба розвивається повільно, перші симптоми можуть з’явитись через 6-10 років, причому в вже в небезпечній 4-й стадії. Тому так важливо проводити масове обстеження, особливо серед груп ризику”, – наголосила Ірина Кузнецова, фахівець Донецького обласного центру з профілактики та боротьби із СНІДОМ.

Практика добровільного обстеження широко розповсюджена в розвинутих країнах. В Євросоюзі діє принцип 90-90-90: 90 відсотків ВІЛ-інфікованих мають знати про свій статус, 90 відсотків мають отримувати лікування, у 90 відсотків пацієнтів вірус повинен бути блокований та не передаватись іншої людині. Завдяки програмі HealthLink “Прискорення зусиль з протидії ВІЛ/СНІДу в Україні” такий принцип запроваджується й в Україні. Реалізує програму Благодійний фонд “Український ресурсний центр”.

“Починаючи з 2018 року наш фонд проводить роботу у декількох напрямках: інформування населення, відкриття Центрів довіри з функціями психологічного та соціального супроводу, забезпечення медичних установ первинної ланки швидкими тест-системами, навчання медперсоналу”, – розповіла Наталія Губіна, керівник проекту в Донецькій області.

За її словами, на Донеччині 23 медичних установи отримали тести, з них 6 – у Краматорську. 250 медичних працівників пройшли навчання по користуванню ними, а також з подолання стігми та дискримінації у відношенні до ВІЛ-інфікованих.

“Коли ми розпочинали свої тренінги, виявилось, що 15 відсотків медиків мають негативне відношення до таких пацієнтів – вважають, що вони повинні лікуватись окремо від інших і взагалі бути ізольованими. Після проходження навчання лікарі змінюють свою думку. Крім того, вони навчаються розпізнавати симптоми хвороби. Наразі в тих амбулаторіях, в які ми передали тест-системи, лікарі, збираючи анамнез пацієнта, дають рекомендації пройти тестування на ВІЛ. Його проводять тут же, тестування займає 15-20 хвилин”, – повідомила Юлія Жигаль, лікар-педіатр, тренер з подолання стигми та дискримінації.

У Краматорську центр довіри Благодійної організації “Благодійний фонд “Український ресурсний центр” працює за адресою вул. Ярослава Мудрого, 72. Кожен бажаючий може пройти тут безкоштовне тестування, щоб дізнатися свій статус та у разі позитивного результату вчасно розпочати лікування.

Лікар Олена Маркевич, фахівець з ПТВ проекту “Прискорення зусиль протидії ВІЛ/СНІДу в Донецькій області” повідомила, що швидкі тести мають майже 100-відсоткову точність – 99,9%. Якщо перше тестування позитивне, проводиться друге, а після – лабораторний аналіз. Тестування не анонімні, проте повністю конфіденціальні. За період дії проекту, з грудня 2018 року, тестування пройшли 6,5 тисяч осіб.

Лікарі наголошують, що пріоритетним напрямком попередження поширення ВІЛ-інфекції є інформування громадян про ризики передачі ВІЛ-інфекції та добровільне обстеження хоча б двічі на рік. Запровадження швидкого тестування в амбулаторіях за рекомендаціями сімейних лікарів дає надію на те, що темпи розповсюдження хвороби в Донецькій області сповільняться.

 

Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

 

Медична реформа сприяє подоланню епідемії СНІДу на Донеччині - Фото №1

Медична реформа сприяє подоланню епідемії СНІДу на Донеччині - Фото №2

Медична реформа сприяє подоланню епідемії СНІДу на Донеччині - Фото №3


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика