Медична реформа: як переселенцям підписати декларацію з лікарем

У квітні в Україні почався перший етап медичної реформи – кожен пацієнт може сам вибирати лікаря, підписавши з ним декларацію. Однак бувають випадки, коли переселенцям без довідки ВПЛ відмовляють, або пропонують завести тільки тимчасову картку, яка дозволить безкоштовно звертатися до терапевта, але похід до вузьких спеціалістів буде платним. В такому разі в Міністерстві охорони здоров’я рекомендують звертатися за роз’ясненнями до головного лікаря, місцеве управління охорони здоров’я або на гарячу лінію 15-45.

Відповідно до Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”, переселенці мають право на медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров’я, а також на забезпечення лікарськими засобами у випадках і порядку, визначених законодавством. Наявність довідки переселенця ніяк не повинна відбиватися на наданні медичних послуг ні до, ні після реформи. Немає такого закону, в якому б прописувалося, що “внутрішньо переміщені особи можуть обслуговуватися в медустановах тільки з довідкою ВПО”.

Те, що у переселенців є проблеми з підписанням декларацій, визнають і в МОЗі. “Найпоширеніше порушення – вимога підписувати декларацію з лікарем виключно за місцем прописки. Медики, на жаль, за інерцією продовжують висувати таку вимогу. Такими діями порушується логіка медреформи. Люди не повинні бути прив’язані до стовпа”, – пояснив заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк, передає “Інтерфакс Україна”

Тобто, вибір лікаря без прив’язки до прописки, реєстрації та фактичного місця проживання повинен вирішити більшість проблем переселенців, пов’язаних з медичним обслуговуванням у державних поліклініках. Але якщо все-таки в поліклініці відмовляться підписати декларацію через те, що немає довідки переселенця або через ваше місце реєстрації, то в МОЗі рекомендують наступне:

  1. Процитувати лікарю або в реєстратурі “Порядок вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу”. Саме цей документ регламентує процес вибору доктора, підписування та припинення декларації: “Пункт II. 1. Пацієнт (його законний представник – батьки, опікуни або піклувальники) має право вибрати лікаря, який надає первинну медичну допомогу, незалежно від зареєстрованого місця проживання“, – йдеться в Порядку.
  2. Якщо це не допоможе, то звернутися за роз’ясненнями до головного лікаря.
  3. Якщо головлікар відмовляє в реалізації вашого права на вільний вибір лікаря, то можна звернутися до місцевого управління охорони здоров’я з заявою на ім’я керівника управління.
  4. Зателефонувати на гарячу лінію 15-45.
  5. Заповнити онлайн-заявку на сайті МОЗ, де викласти ваш досвід підписання (або непідписання) декларації з лікарем. Зразок заяви можна завантажити за посиланням https://goo.gl/2WGdHx

Згідно з чинним законодавством, лікарі не мають права вимагати від переселенців довідки ВПЛ і будь-які ще додаткові документи, адже для підписання декларації з лікарем існує чітко визначений перелік документів, який передбачає навіть випадки, коли у людини немає паспорту.

“Щодо внутрішньо переміщених осіб наша електронна система передбачає перелік документів, які є дійсними для того, щоб використовувати їх для підписання декларації. Це не тільки паспорт, а й свідчення внутрішньо переміщених осіб, документ про постійне проживання в Україні, тобто весь перелік документів, які, згідно з законодавством, свідчать про легальне перебування людини в нашій країні. Якщо цей документ є, то ви йдете і сміливо підписуєте декларацію. Пам’ятайте, що ви маєте повне право вільно обрати лікаря, де б ви не жили чи були зареєстровані, в якого б лікаря не обслуговувалися раніше”, – зазначив заступник міністра МОЗ Павло Ковтонюк.


Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies