Медицина України – це автівка, яка довгі роки стояла, та нарешті почала повільний рух вперед

2895
коментарі відсутні

Медицина України – це автівка, яка довгі роки стояла, та нарешті почала повільний рух вперед

Україна має всі можливості для трансформування системи охорони здоров’я у більш ефективну модель.

Завдяки проектам, які реалізують агентства ООН та Європейський Союз в Україні, медична реформа набуває незворотних змін. Одна з них – Програма ООН із відновлення та розбудови миру (UN RPP) у східних регіонах України. Агентства ООН – це експерти у впровадженні реформ, а Програма має мандат на формування політики та розробку стратегічних напрямків. Важливий елемент якої – навчання людей, які все це надалі зможуть втілювати  самі.

«Медицина України – це автівка, яка довгі роки стояла, та нарешті почала повільний рух вперед», – зазначив Сергій Рудий, фахівець з управління в охороні здоров’я UN RPP.

Медична реформа – дуже складний процес, реалізувати який не можливо у термін рік або навіть два. У реформуванні задіяно багато компонентів та впливів: фінансовий та людський ресурс, професійність, освіта, наявність сучасного обладнання у закладах охорони здоров’я, забезпечення ліками, стан довкілля тощо.

Основна задача, яку здійснюють міжнародні партнери, це локалізація реформ. Тобто,  адаптування до місцевих потреб та до місцевої специфіки тих стратегічних цілей, намірів та підходів, які розробляє Міністерство охорони здоров’я. Агентства ООН мають досвід у розробці такої роботи по всьому світові. Зараз цей досвід залучається в 6 областях України, серед яких і Донецька.

Фахівцями проробляється детальний механізм імплементації завдань та втілення їх у життя. Бо сьогоднішні реалії у нашій країні – це, коли законодавець дає завдання, але як саме це зробити – ані слова. З одного боку – це погано, але з іншого – дає можливість найліпше застосувати кращі міжнародні практики. Унікальність реформування України у тому, що для неї не існує готової кальки будь-якої країни. Не існує готового та повного рішення, яке можна перенести в умови України. Але можна брати різні елементи різних історій трансформації різних країн і застосовувати це тут. Усе потребує вивчення та обговорення з фахівцями різного рівня, від лікаря до управлінця. Саме так зараз рухається Донецька область. Тут сформована велика група людей, від експертів і економістів до лікарів і представників влади. Вони працюють над тим, щоб зробити реформування якомога швидше та без втрати якості. Область має хороші показники з підписання декларацій та із забезпечення ліками, але є ще багато роботи, яка визначає стратегічні напрямки.

Окрім стратегічних зусиль та технічної підтримки, Програма UN RPP надає можливість підвищувати кваліфікацію й осучаснювати професійні знання фельдшерського персоналу, медичних сестер. Зокрема, її спеціалісти беруть активну участь в реорганізації роботи екстреної медичної допомоги. Зараз триває спільна робота  медичних коледжів області зі станцією швидкої допомоги. Міжнародні партнери в ній забезпечують підтримку в обладнанні та в навчанні фахівців з екстреної медичної допомоги і техніків медичної допомоги, зокрема навчальну підготовку проходять водії, які зможуть не тільки сидіти за кермом, але й надати допомогу медичному персоналу швидкої.

Медицина України - це автівка, яка довгі роки стояла, та нарешті почала повільний рух вперед - Фото №1

«Зараз також ми працюємо з двома медичними коледжами – у Бахмуті та Костянтинівці.  Вони мають гарну технічну базу і необхідний ліцензійний обсяг студентів. Ми в змозі підготувати тисячу фахівців за рік. Перед Програмою стоять досить серйозні завдання: потрібно розробити план розвитку двох госпітальних округів – у Покровську та Краматорську.  Це дуже великий обсяг робіт. Взагалі, як показує практика, подібна робота потребує від 18 до 24 місяців. Але у нашому випадку все буде зроблено набагато скоріше. І це ще одне свідчення прагнень представників Донеччини, які зараз беруть участь у створенні та розробці нової системи медицини. Системи, у якій їм самим жити й працювати. Системі, яка буде зручною для всіх мешканців Донеччини», – підкреслив Сергій Рудий, фахівець з управління в охороні здоров’я Програми ООН із відновлення та розбудови миру (UN RPP).

Для довідки:

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань ґендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують десять міжнародних партнерів: Європейський Союз, Європейський інвестиційний банк, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Швеції, Швейцарії та Японії.

Більше про діяльність UN RPP можна дізнатись за посиланням.

 

Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Governmen

Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика