Лише третина жителів Дружківки на сьогоднішній день підписали декларацію з сімейним лікарем. Які плюси це дає звичайному пацієнту та яку небезпеку веде за собою зволікання з підписання декларації, з’ясовували журналісти Антикризового медіа-центру в рамках проекту “Маяк”.
Однією з головних складових медичної реформи є підписання декларації між пацієнтом і лікарем. Цей процес має не тільки полегшити співпрацю між ними, але й вводить нову систему фінансування медзакладів. З 1 липня Центр первинної медико-санітарної допомоги міста Дружківка одним з перших у країні почав отримувати кошти з Національної служби здоров’я України. За словами начальника міського відділу охорони здоров’я Олени Деснової, фінансування медзакладів первинної ланки збільшилось у порівнянні з першим півріччям цього року, коли вони фінансувались за старою схемою.
І це при тому, що підписання декларацій у Дружківці проходить доволі повільно – лише третина пацієнтів уклали угоди з лікарями. Самі медпрацівники пояснюють таку неквапливість необізнаністю людей щодо медичної реформи.
“На жаль, дружківчани не до кінця розуміють суть того, що відбувається. А саме – що фінансування первинної ланки проходитиме відповідно підписаним деклараціям. І невдовзі прийде той час, коли пацієнт, який не уклав угоду, прийде на прийом і йому будуть необхідні, наприклад, аналізи чи кардіограма, але йому буде відмовлено. Звичайно, невідкладна допомога буде надаватись, авжеж померти хворому ніхто не дасть. Але на планове лікування грошей на такого пацієнта не виділятиметься, доки він не підпише декларацію”, – зазначив Михайло Самородов, сімейний лікар амбулаторії № 3-4, депутат Дружківської міськради.
Мешканка Дружківки Олександра увійшла в число тих, хто вже підписав декларацію. Сам процес оформлення угоди зайняв у неї на більше півгодини та не потребував якихось особливих документів: лише паспорт та ідентифікаційний код. Також необхідно мати при собі мобільний телефон.
Олександра обирала свого лікаря за кількома критеріями – вік, репутація та розташування амбулаторії. “Це молодий перспективний фахівець, добре відомий у нашому місті. Сподіваюсь, що він нас не залишить. Також для мене було важливе розташування амбулаторії поблизу дому”, – розповіла жінка.
Термін підписання декларацій спливає 1 січня 2019 року. Після цього пацієнт, який ще не зробив цього, зможе розраховувати лише на екстрену та на консультаційну допомогу.
“Підписання декларацій – це плюси як для пацієнта, так і для лікаря. Зарплатня медпрацівників напряму залежить від кількості закріплених за ними людей, так само і матеріальне забезпечення медзакладу. З другого боку, мешканці Дружківки, які уклали угоди, зможуть потрапити до свого лікаря в будь-який час чи отримати вичерпну консультацію телефоном. Крім того, підписання декларації регламентує процес попадання до лікарів вторинної ланки – вузьких фахівців: якщо за направленням від свого сімейного лікаря, або терапевта, або педіатра, то консультація та лікування безкоштовні. Якщо ви підете, наприклад, до офтальмолога без направлення, то вам треба буде самостійно сплатити за прийом у касі медзакладу. Тому є прямий сенс якомога швидше обирати свого лікаря та підписувати з ним декларацію”, – підкреслив Олег Лівєнцов, завідувач амбулаторії № 3-4.
Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!