«Мінський формат» може поступитися іншому шляху мирного врегулювання на Донбасі, вважають західні експерти

6338
коментарі відсутні

«Мінський формат» може поступитися іншому шляху мирного врегулювання на Донбасі, вважають західні експерти

Прийняття Верховною Радою України Закону «Про реінтеграцію Донбасу» було оцінено експертами та оглядами доволі неоднозначно, з одного боку його прийняття дозволило юридично визначити правовий статус окупованого Донбасу, з іншого – ряд його положень прямо перекреслювали деякі пункти «мінських домовленостей» зразка 2015 року.

Як наслідок, багато експертів заговорили про «смерть Мінська», щоправда інша стверджувала, що це є перебільшення, до того ж, Мінський формат вже давно віджив своє, оскільки фактично жоден із його пунктів не виконується.

До цієї думки поступово почав доходити й Захід.

Як заявив в інтерв’ю «Апострофу» старший науковий співробітник і керівник відділів зовнішньої політики і установ у брюссельському Центрі дослідження європейської політики (CEPS) Стівен Блокманс, Мінський процес не має великих шансів на те, щоб стати успішним у довгостроковій перспективі, а український закон про реінтеграції Донбасу звужує поле для проведення дипломатичних переговорів, чим незадоволені в ЄС.

За його словами, в ЄС на даний момент немає чіткої позиції щодо стратегії з врегулювання конфлікту на Донбасі, а офіційний Брюссель застряг на старій позиції підтримки повного виконання Мінських домовленостей, як основи для сталого врегулювання.

«Мінський процес сам по собі зіпсований з двох причин. По-перше, через включення умов, які не можуть бути виконані, і тих, які не будуть виконані Росією. Через це він зайшов в очевидний глухий кут, з якого, як я припускаю, не можна вийти. По-друге, за чіткого дотримання ЄС мінської формулою, яке досі є. Будь-яке юридичне закріплення позицій в цьому плані буде заважати пошуку узгодженого врегулювання», – повідав Блокманс.

Усе це призведе до того, що у певний момент «Мінськ» доведеться переосмислити, підкреслив він.

За словами експерта можливий варіант, як дехто пропонує, доповнити рядом нових зобов’язань, які з часом можуть затьмарити, а зрештою і замінити мінський процес. Або просто передомовлятися про все відразу, що правда дуже малоймовірно, принаймні у найближчому майбутньому.

При цьому Блокманс зазначив, що все залежить від Німеччини і Франції.

«Зараз дуже складно сказати, як буде діяти новий німецький коаліційний уряд, як вони будуть вирішувати це питання разом з новим президентом Франції. Побачимо, чи буде щось на зразок нового бачення, яке визріє між Парижем і Берліном. Це, на мою думку, значно важливіше, ніж що-небудь, що буде виходити від ЄС як міжнародної організації», – підсумував він.

Самі Мінські домовленості регулярно порушуються у частині припинення вогню, так лише за минулу добу у зоні АТО були поранені і отримали бойові травми четверо українських військових. Стан одного з них є важким.
Про це в ефірі телеканалу 112 заявив керівник прес-центру штабу АТО Василь Лабай.

«У результаті ворожого вогню троє українських воїнів отримали поранення, двоє з них – у Донецькій області, ще один – у Луганській. Ще один військовослужбовець у Луганській області отримав бойове травмування. Всіх наших захисників було оперативно доставлено у військові госпіталі, де їм надається необхідний об’єм медичної допомоги. Один з наших захисників знаходиться у важкому стані», – зазначив спікер.

У свою чергу заступник голови Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ Олександр Хуг в інтерв’ю «Німецькій хвилі» розповів, що за 2017 рік Збройні сили України і бойовики на Донбасі скоротили відстань між позиціями, що лише посилює напругу.

«Відстань між позиціями змінилася в 2017 році. Не в одному місці ми бачили, що вони наблизилися один до одного. Кожен раз, коли сторони переміщують свої позиції ближче один до одного, ми фіксуємо збільшення напруги, часто виливається в насильство», – зазначив Хуг.

За його словами, в 2017 році число жертв серед цивільного населення на Донбасі склала 478 осіб, з яких були вбиті 86, решта отримали поранення.

Також він переконаний, що бої в зоні АТО тривають тому, що є рішення їх продовжувати.

«Ми знаємо, чому бої тривають. Через названі мною на початку причини і тому, що є рішення продовжувати бойові дії. Адже для того, щоб зброя стріляла, потрібен хтось, хто вирішить зробити постріл. Тобто це або відсутність дисципліни, або хто отримує наказ. І тут я хочу чітко зазначити: відповідь вогонь, також є порушенням режиму припинення вогню, порушенням Мінських угод. Сторони говорять, що вони тільки стріляють у відповідь. Але це все використання зброї, а «Мінськ» дуже чітко говорить: зброя не повинна застосовуватися. Ми вважаємо, що це питання волі, і коли вона матеріалізується, бої можуть зупинитися досить швидко», – резюмував Хуг.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика